Det begyndte i det ganske spæde for godt 38 år siden. Med årene er det vokset i intensitet og omfang. Og i dag er SIFA TV-Bingo en institution, som i den grad bidrager til den fortsatte udvikling af idrætten i Aalborg Kommune.
”Efter næsten fire årtier er vi nået til uddeling nr. 350 af midler, der endnu en gang kommer et bredt udsnit af SIFAs flere end 200 medlemsklubber til gode. Denne gang er der tale om godt 109.000 kr. og samlet set når vi i 2023 op på at uddele omkring 2 mio. kr.”, fortæller SIFA-formand Ole Nielsen.
Den samlede uddeling i 2023 svarer nogenlunde til det beløb, der er kommet idrætsklubberne til gode de senere år. Reelt er den samlede sum, der over årene er tilflydt idrætten i Aalborg Kommune dog en hel del større. Ole Nielsen uddyber:
”Ud over uddelingerne, der går direkte til aktiviteter i SIFAs medlemsklubber, har vi gennem mange år givet ganske betydelige beløb til blandt andet Aalborg Kommunes eliteaktiviteter. Desuden var vi bidraget til gennemførelse af ungdomslegene i Aalborg, etablering og drift af Idrætshistorisk Samling og gennemførelse af store arrangementer som Idrætsmødet og DM-Ugen. Det er næppe helt ved siden af at sige, at vi i løbet af de 38 år har sendt på den pæne side af 75 mio. kr. ud i idrætten i Aalborg, når vi lægger det hele sammen.”
Reelt kunne beløbet være meget højere, hvis det ikke var fordi, Folketinget har pålagt SIFA TV-Bingo betydelige afgifter.
”Vi har endnu ikke mødt politikere, der ikke anerkender, at SIFAs TV-Bingo er en 100 procent velgørende aktivitet. Men ikke desto mindre har et flertal blandt de samme medlemmer af Folketinget vedtaget, at vi skal betale en forhøjet spilafgift til staten, der betyder, at vi har mellem to og tre mio. kr. mindre at dele ud på årsplan. Vi har ikke svært ved at vinde gehør for det prisværdige i en indsats, der kommer idrætten til gode, men det smitter desværre ikke af på politikernes beslutning”, siger SIFA-formanden.
SIFA har i øvrigt af Skatteministeriets styrelse Spillemyndigheden, der er ansvarlig for at sikre et ordentligt og reguleret spilmarked i Danmark, fået fornyet tilladelse til ”drift af onlinekasino”.
Fakta:
Listen over modtagere af donationer fra SIFAs uddeling nr. 350 viser tydeligt bredden i både modtagerkredsen, typen af sportsgrene og de konkrete aktiviteter, SIFAs TV-Bingo giver støtte til i denne omgang:
- Gug Badmintonklub (ungdomsstævne og træningslejr i Jammerbugt)
- GymAalborg (stævne i Tjekkiet)
- Idrætsklubben Aalborg Freja (Øens Cup i Haarby)
- Klarup og Omegns Cykle Klub (træningstur på Mallorca, Spanien)
- Nibe Roklub (DM i kajak i Bagsværd)
- Parasport Aalborg (badmintonstævne i Moss, Norge)
- Sportskarate.dk (Polish Open i Bielsko Biala i Polen, Lion Cup i Luxembourg og DM i Gigantium)
- Sportsrideklubben for Klarup og Omegn (Christmas Show i Mårslet)
- St. Restrup Idrætsforening (UniC landsholdssamling i Roskilde og VM i Minnesota, USA)
- Vadum Idrætsforening (foreningsdag i Vadumhallerne)
- Vodskov Petanque Klub (LM i Bredebro)
- Aalborg Judoklub (camp på Gerlev Idrætshøjskole og Tolne Efterskole)
- Aalborg KFUM Fodboldklub (U13-15 piger til Nordsø Cup)
- Aalborg Mountainbike Klub (Shimano MTB i Vejle og Slangerup)
- Aalborg Roller Derby (AHS Theodor Kramer i Wien, Østrig)
- Aalborg Rugbyklub (landskamp mod Andorra i Tårnby)
- Aalborg Tennisklub (kørsel elitedivision kvinder)
- Aalborg Volley (kørsel)























