På julemødet i december uddelte Aalborg Søndre Rotary Klub sin Initiativpris til Aalborg Streetfood og direktør Toni Jørgensen for stedets kreative univers og rolle som samlingspunkt.
Aalborg Søndre Rotary Klub, der har til huse på Svalegaarden, uddelte på julemødet sin årlige Initiativpris. Initiativprisen markerer både et kreativt engagement og en social betydning, og i år blev det Aalborg Streetfoods arbejde med at kombinere gastronomi, kunst og fællesskab, der blev fremhævet.
Prisen blev overrakt af priskomitemedlem Peter Ettrup Larsen og klubbens præsident Palle Bo Bossen Christensen. Sammen med diplomet fulgte 10.000 kroner, som Aalborg Streetfood har valgt at donere videre til et velgørende formål efter eget valg.
Et kreativt samlingssted
Aalborg Streetfood er kendt for sine kreative køkkener og fungerer som et socialt og kulturelt samlingspunkt for borgere i alle aldre. Det er et sted, hvor man kan mødes, nyde mad fra forskellige køkkener og få et pusterum fra hverdagens travlhed. Stedets udvikling og engagement i lokalsamfundet var afgørende for, at det modtog Initiativprisen i år.
Donation til velgørenhed
Med diplomet følger de 10.000 kroner, som Aalborg Streetfood donerer videre til et velgørende formål. På den måde kobler prisen anerkendelsen af virksomhedens arbejde med en konkret støtte til lokalsamfundet og understreger, hvordan kreativitet og socialt engagement kan gå hånd i hånd.
Læs resten af februar-avisen her
Hasseris Medier
Hasseris Bymidte 21
9000 Aalborg
Tel: +45 22 87 47 44
info@hasserisavis.dk
CVR: 42993077





















