• Annoncering
  • Redaktion
  • Arkiv
  • Læserhistorier
hasserisavis.dk
  • Nyheder
  • By & Bolig
  • Erhverv & Samfund
  • Kultur & Aktiviteter
  • Sport & Sundhed
  • Velvære & Livsstil
  • Hasseris Lyd
Ingen resultater
Vis alle resultater
  • Nyheder
  • By & Bolig
  • Erhverv & Samfund
  • Kultur & Aktiviteter
  • Sport & Sundhed
  • Velvære & Livsstil
  • Hasseris Lyd
Ingen resultater
Vis alle resultater
hasserisavis.dk
Ingen resultater
Vis alle resultater
 
 
 
 
 
 
Hjem Erhverv & Samfund

Aktieporteføljen hos Stonehenge har aldrig været billigere

Aktieporteføljen hos Stonehenge har aldrig været billigere

Flemming Vognsen, medejer af investeringsforeningen Stonehenge i Hasseris Bymidte.

RedaktionenAf Redaktionen
25. november 2023

Stigende renter, vedvarende høj inflation og eskalerende geopolitiske konflikter har dæmpet investeringsinteressen og derfor er Stonehenges aktieportefølje billigere end nogensinde før.

”Vi ser fortsat en meget udfordrende situation på aktiemarkedet med renter, der er steget ganske kraftigt, fortsat relativ høj inflation samt ikke mindst stigende geopolitisk uro i Israel/Mellemøsten, som sammen med konflikten mellem Rusland og Ukraine er med til at holde investeringslysten tilbage hos investorerne,” fortæller medejer af Stonehenge Fondsmæglerselskab i Hasseris, Flemming Vognsen.

Lave priser

På den positive side er det dog værd at hæfte sig ved, at de fleste børsnoterede selskaber stadig er i stand til at øge indtjeningen. I USA har de seneste kvartalsregnskaber fra selskaberne i S&P500 indekset vist en fremgang i indtjeningen på knap 5 % ift. samme tidspunkt sidste år. Det er væsentligt bedre end mange forventede for et år siden og viser, at økonomien stadig klarer sig fornuftigt. Flere selskaber har dog også annonceret besparelser og kommende fyringsrunder.

Og heldigvis ser det også ud til, at inflationen er aftaget, og det tyder også på, at renterne har toppet for nuværende, og som investor er det fortsat vigtigt at tænke langsigtet.

Markedet er fremadskuende og har for længst taget højde for de højere renter og svagere vækstudsigter. Verden har mange gange tidligere stået i en uoverskuelig situation, hvor det var nemt at blive nervøs for udviklingen i sine investeringer.

”Men hver gang er aktiemarkedet kommet stærkt tilbage på lang sigt, og det gør det også denne gang,” fortsætter Flemming Vognsen.

”I vores investeringsstrategi fokuserer vi på profitable selskaber med lav prisfastsættelse, lav konjunkturfølsomhed, lav gæld og solide udbytter. Selskaberne i aktieporteføljen har generelt en meget høj indtjeningsstabilitet, og de fleste selskaber har leveret højere indtjening end sidste år. Men lige nu vil markedet ikke betale samme pris for stabil indtjening som tidligere, blandt andet pga. de højere renter.”

”Og netop kombinationen af selskabernes højere indtjening og lavere kurser betyder, at vores aktieportefølje nu har den absolut laveste prisfastsættelse i mere end 10 år – og den er hele 25% lavere end gennemsnittet over de foregående 10 år. Det betyder, at kurserne i vid udstrækning allerede tager højde for de højere renter og lavere vækstforventninger – og har et klart højere langsigtet afkastpotentiale end tidligere. Så timingen er rigtig god, hvis man investerer nu og har lidt tidshorisont at gøre med,” fortæller Flemming Vognsen fra Stonehenge.

Indblik i porteføljen

Alle selskaberne i Stongehenges aktieportefølje har nu aflagt regnskab for tredje kvartal, og regnskaberne har været tilfredsstillende. ”Faktisk har samtlige selskaber – med undtagelse af to – leveret en bedre indtjening end forventet og fastholdt deres forventninger til årets omsætning og indtjening,” siger Flemming Vognsen

”Selskaberne indenfor stabilt forbrug (fødevarer og basale forbrugsprodukter) har haft en svagt negativ udvikling i deres volumen, men klart højere priser har mere end kompenseret for dette og medført en samlet vækst i den organiske omsætning på ca. 5 %. Det er bestemt ikke dårligt og vidner om, at selskaberne har god ”pricing power”. Som vi tidligere har nævnt, er det en egenskab vi vægter meget højt.”

Han fortæller, at på den positive side har Kimberly-Clark (som bl.a. står bag Kleenex, bleer og andre hygiejneprodukter) leveret en opjustering og konstateret, at deres bruttomargin nu er tilbage på niveauet fra før pandemien, bl.a. drevet af omkostningsreduktioner og prisstigninger. Selskabet udbetaler et støt stigende udbytte og har de sidste 10 år sendt 22 mia. dollars tilbage til aktionærerne. Det er dermed et godt eksempel på den gode stabile forrentning, man kan få indenfor sektoren.

”Efter vores sædvanlige grundige gennemgang af regnskaberne, er vi stadig overbeviste om, at vi har de rigtige selskaber i porteføljen, og vi ser med stor optimisme frem mod 2024, og er man som investor interesseret i at høre mere om vores portefølje og vores forventninger til aktiemarkedet, er man meget velkommen i Hasseris Bymidte,” slutter Flemming Vognsen fra Stonehenge.

Del denne artikel:

  • Email a link to a friend (Opens in new window) Email
  • Tweet
  • Share on Threads (Opens in new window) Threads

Related

 
 
 
 

Relaterede Artikler

AN-TV og SIFA indgår millionaftale for at styrke foreningslivet i Aalborg
Erhverv & Samfund

AN-TV Fonden støtter lokale foreninger og kulturliv 

8. juni 2026
Ny digital skærm erstatter infotavle ved Hasseris Kirke
Erhverv & Samfund

Ny digital skærm erstatter infotavle ved Hasseris Kirke

1. juni 2026
Mød de bærende kræfter bag det nye Aalborgtårn
Erhverv & Samfund

Mød de bærende kræfter bag det nye Aalborgtårn

30. maj 2026
Navnefest markerede nyt kapitel for daginstitutioner
Erhverv & Samfund

Navnefest markerede nyt kapitel for daginstitutioner

28. maj 2026
Advokatens klumme: Når bobestyreren træder til
Erhverv & Samfund

Advokatens klumme: Fratrædelsesordninger

24. maj 2026
Næste
Månedens Bolig: Nyere lyse lejligheder på Poul Anker Bechsvej

Månedens Bolig: Nyere lyse lejligheder på Poul Anker Bechsvej

Hasserisavis.dk

Hasseris Medier
Hasseris Bymidte 21
9000 Aalborg
Tel: +45 22 87 47 44
info@hasserisavis.dk
CVR: 42993077

 

Redaktionelt

Hasserisavis.dk ønsker at øge den generelle viden om området ved at fortælle både store og små historier med interesse for borgerne i vores dækningsområde.

Vores redaktionelle stil er venlig og faktabaseret, og vi stræber efter objektivitet i gengivelsen af politiske synspunkter.

 

Redaktionen

 

Seneste aviser

Nr. 1 2026

Nr. 2 2026

Nr. 3 2026

Nr. 4 2026

Nr. 5 2026

Nr. 6 2026

Arkiv

Om os

Hos Hasserisavis.dk stræber vi efter at bringe relevante og interessante nyheder fra vores lokalsamfund. Vi er tilgængelige både online og som papiravis, der udkommer 12 gange årligt.

Vi er stolte af vores rolle som bydelens stemme og opfordrer læsere til at bidrage med historier og synspunkter.

 

Bliv meddeler

 

Ingen resultater
Vis alle resultater
  • Nyheder
  • By & Bolig
  • Erhverv & Samfund
  • Kultur & Aktiviteter
  • Sport & Sundhed
  • Velvære & Livsstil
  • Hasseris Lyd
  • Redaktion
  • Annoncering
  • Arkiv
  • Læserhistorier

© 2026 JNews - Premium WordPress news & magazine theme by Jegtheme.