• Annoncering
  • Redaktion
  • Arkiv
  • Læserhistorier
hasserisavis.dk
  • Nyheder
  • By & Bolig
  • Erhverv & Samfund
  • Kultur & Aktiviteter
  • Sport & Sundhed
  • Velvære & Livsstil
  • Hasseris Lyd
Ingen resultater
Vis alle resultater
  • Nyheder
  • By & Bolig
  • Erhverv & Samfund
  • Kultur & Aktiviteter
  • Sport & Sundhed
  • Velvære & Livsstil
  • Hasseris Lyd
Ingen resultater
Vis alle resultater
hasserisavis.dk
Ingen resultater
Vis alle resultater
 
 
 
 
 
 
Hjem Nyheder

Borgere til topmøde om Nordjyllands fremtid

Borgere til topmøde om Nordjyllands fremtid
PressemeddelelseAf Pressemeddelelse
24. januar 2023

Regionsrådet havde inviteret borgere fra hele regionen til topmøde om udfordringer, løsninger og en ny strategi for Nordjyllands udvikling.

173 engagerede borgere havde taget imod Region Nordjyllands invitation til et stort borgertopmøde lørdag den 21. januar på Skansen i Nørresundby.

Samlet omkring 28 borde i en af idrætscentrets store haller brugte borgerne dagen sammen med politikere fra Regionsrådet og de nordjyske kommunalbestyrelser til dialog og debat om Nordjyllands udfordringer og hvordan de bedst løses.

Indspark til ny kurs for Nordjyllands udvikling

Temaet for dagens debatter var regional udvikling, som er en af regionens vigtige opgaver, der spænder lige fra klima, energi og miljø til uddannelse, kultur og kollektiv trafik. Og regionens mål med den store borgerinddragelse var at få et godt afsæt for arbejdet med en ny Regional Udviklingsstrategi for 2024-2027, som Regionsrådet netop har sat i gang.

“Vi er meget optaget af at høre fra borgerne, hvilke udfordringer og løsninger de ser for Nordjylland. Hvordan kan vi politikere f.eks. hjælpe unge, der har langt til deres uddannelsessted? Og hvordan kan vi være med til at sikre rent drikkevand i områder med risiko for forurening? At vide hvor skoen trykker for den enkelte borger, og hvor de selv ser muligheder, det er meget værdifulde indspark, når vi skal lægge fremtidens fælles kurs for Nordjylland,” siger Peder Key Kristiansen, formand for Udvalg for Regional Udvikling og Innovation.

Afstemning om fremtidens største udfordringer

Deltagerne i borgertopmødet var blevet repræsentativt udvalgt, så der var borgere i alle aldre fra både større og mindre byer i hele regionen. Det gav en fin dynamik i debatterne ved bordene samt en række tankevækkende resultater i de elektroniske afstemninger om fremtidens udfordringer, som også var en del af dagens program.

Bl.a. viste afstemningerne, at næsten hver anden nordjyde ser tilgængelighed til fleksibel kollektiv trafik som Nordjyllands største trafikale udfordring. Og at hver fjerde nordjyde mener, at den største udfordring inden for uddannelse og arbejdskraft er at gøre både erhvervsuddannelser og yderområderne som helhed mere attraktive for de unge.

Disse og en masse andre indspark fra borgerne tager de regionale politikere med i deres arbejde med den nye Regionale Udviklingsstrategi for Nordjylland.

Del denne artikel:

  • Email a link to a friend (Opens in new window) Email
  • Tweet
  • Share on Threads (Opens in new window) Threads

Related

 
 
 
 
 

Relaterede Artikler

Ny cykel-/gangbro planlægges over jernbanen ved Skt. Jørgens Gade
By & Bolig

Stiforbindelse over jernbanen afventer politisk beslutning

15. maj 2026
Prisniveau peger på et fortsat attraktivt Hasseris
By & Bolig

Prisniveau peger på et fortsat attraktivt Hasseris

14. maj 2026
Aalborgtårnet genåbnede med festlig fejring og stor opbakning
Kultur & Aktiviteter

Aalborgtårnet genåbnede med festlig fejring og stor opbakning

13. maj 2026
Glas i restaffald: Ukorrekt sortering får konsekvenser
By & Bolig

Glas i restaffald: Ukorrekt sortering får konsekvenser

13. maj 2026
Ny bestyrelse på plads i Hasseris Grundejerforening
By & Bolig

Ny bestyrelse på plads i Hasseris Grundejerforening

12. maj 2026
Næste
Kor i kirken: Søger nye sangere

Vintersang i Hasseris Kirke

Hasserisavis.dk

Hasseris Medier
Hasseris Bymidte 21
9000 Aalborg
Tel: +45 22 87 47 44
info@hasserisavis.dk
CVR: 42993077

 

Redaktionelt

Hasserisavis.dk ønsker at øge den generelle viden om området ved at fortælle både store og små historier med interesse for borgerne i vores dækningsområde.

Vores redaktionelle stil er venlig og faktabaseret, og vi stræber efter objektivitet i gengivelsen af politiske synspunkter.

 

Redaktionen

 

Seneste aviser

Nr. 11 2025

Nr. 12 2025

Nr. 1 2026

Nr. 2 2026

Nr. 3 2026

Nr. 4 2026

Nr. 5 2026

Arkiv

Om os

Hos Hasserisavis.dk stræber vi efter at bringe relevante og interessante nyheder fra vores lokalsamfund. Vi er tilgængelige både online og som papiravis, der udkommer 12 gange årligt.

Vi er stolte af vores rolle som bydelens stemme og opfordrer læsere til at bidrage med historier og synspunkter.

 

Bliv meddeler

 

Ingen resultater
Vis alle resultater
  • Nyheder
  • By & Bolig
  • Erhverv & Samfund
  • Kultur & Aktiviteter
  • Sport & Sundhed
  • Velvære & Livsstil
  • Hasseris Lyd
  • Redaktion
  • Annoncering
  • Arkiv
  • Læserhistorier

© 2026 JNews - Premium WordPress news & magazine theme by Jegtheme.