Det summer af liv, aktivitet og sportsånd i og omkring Aalborg midtby i disse dage, mens DM-ugen 2025 løber af stablen.
DM-ugen 2025 er i fuld gang, og her dyster udøvere fra hele landet om danmarksmesterskaber i 35 forskellige sportsgrene.
Et særligt træk ved DM-ugen er, at idrætten rykker ud i byrummet. Det betyder, at store dele af Aalborgs centrum og havneområdet er taget i brug som kulisse for begivenheden.
Stor aktivitet på havnefronten
På havnefronten er der opstillet baner, tribuner og faciliteter, hvilket gør det muligt for publikum at følge med på nærmeste hold. Her kan man opleve blandt andet high diving i fjorden og wakeboard i havnebassinet – og som tilskuer er det hele gratis at overvære.
Det er ikke kun udendørs, der er aktivitet. Rundt i byen benyttes en række kendte steder, som i disse dage danner ramme for diverse mesterskaber. I Musikkens Hus kan man for eksempel overvære bordtenniskampe, mens der på Honnørkajen og i Aalborg Tennisklub dystes i henholdsvis vægtløftning og tennis.
Et bredt idrætsudvalg og højt aktivitetsniveau
De sportsgrene, som deltager i DM-ugen, spænder vidt – fra klassiske idrætsgrene som atletik, svømning og cykling til mindre kendte discipliner som pickleball, dart og krolf. Også parasport er repræsenteret med blandt andet goalball og powerchair football.
Det store program giver således mulighed for at stifte bekendtskab med idrætsgrene, man måske ikke kendte i forvejen.
Trafikale ændringer i midtbyen
Den store aktivitet i og omkring midtbyen betyder også ændringer i den daglige trafik. Flere veje er midlertidigt spærrede – især omkring havnefronten – og det kan give udfordringer for både bilister og cyklister. Arrangørerne opfordrer derfor til, at man planlægger sin færdsel og benytter alternative ruter, hvis man ikke skal deltage i eller overvære arrangementerne.
Du finder det fulde program for de enkelte dage her
Hasseris Medier
Hasseris Bymidte 21
9000 Aalborg
Tel: +45 22 87 47 44
info@hasserisavis.dk
CVR: 42993077






















