• Annoncering
  • Redaktion
  • Arkiv
  • Læserhistorier
hasserisavis.dk
  • Nyheder
  • By & Bolig
  • Erhverv & Samfund
  • Kultur & Aktiviteter
  • Sport & Sundhed
  • Velvære & Livsstil
  • Hasseris Lyd
Ingen resultater
Vis alle resultater
  • Nyheder
  • By & Bolig
  • Erhverv & Samfund
  • Kultur & Aktiviteter
  • Sport & Sundhed
  • Velvære & Livsstil
  • Hasseris Lyd
Ingen resultater
Vis alle resultater
hasserisavis.dk
Ingen resultater
Vis alle resultater
 
 
 
 
 
 
Hjem Nyheder

DM-ugen fylder lige nu byen med idræt og aktivitet

DM-ugen er kommet for at blive

Foto: Lars Møller

Matias Kirstein PetersenAf Matias Kirstein Petersen
26. juni 2025

Det summer af liv, aktivitet og sportsånd i og omkring Aalborg midtby i disse dage, mens DM-ugen 2025 løber af stablen.

DM-ugen 2025 er i fuld gang, og her dyster udøvere fra hele landet om danmarksmesterskaber i 35 forskellige sportsgrene.

Et særligt træk ved DM-ugen er, at idrætten rykker ud i byrummet. Det betyder, at store dele af Aalborgs centrum og havneområdet er taget i brug som kulisse for begivenheden.

Stor aktivitet på havnefronten
På havnefronten er der opstillet baner, tribuner og faciliteter, hvilket gør det muligt for publikum at følge med på nærmeste hold. Her kan man opleve blandt andet high diving i fjorden og wakeboard i havnebassinet – og som tilskuer er det hele gratis at overvære.

Det er ikke kun udendørs, der er aktivitet. Rundt i byen benyttes en række kendte steder, som i disse dage danner ramme for diverse mesterskaber. I Musikkens Hus kan man for eksempel overvære bordtenniskampe, mens der på Honnørkajen og i Aalborg Tennisklub dystes i henholdsvis vægtløftning og tennis.

Et bredt idrætsudvalg og højt aktivitetsniveau
De sportsgrene, som deltager i DM-ugen, spænder vidt – fra klassiske idrætsgrene som atletik, svømning og cykling til mindre kendte discipliner som pickleball, dart og krolf. Også parasport er repræsenteret med blandt andet goalball og powerchair football.

Det store program giver således mulighed for at stifte bekendtskab med idrætsgrene, man måske ikke kendte i forvejen.

Trafikale ændringer i midtbyen
Den store aktivitet i og omkring midtbyen betyder også ændringer i den daglige trafik. Flere veje er midlertidigt spærrede – især omkring havnefronten – og det kan give udfordringer for både bilister og cyklister. Arrangørerne opfordrer derfor til, at man planlægger sin færdsel og benytter alternative ruter, hvis man ikke skal deltage i eller overvære arrangementerne.

Du finder det fulde program for de enkelte dage her

Del denne artikel:

  • Email a link to a friend (Opens in new window) Email
  • Tweet
  • Share on Threads (Opens in new window) Threads

Related

 
 
 

Relaterede Artikler

Kærbys historie
By & Bolig

Kærbys historie

15. marts 2026
Maddox har åbnet egen frisørsalon i forældrenes kælder
Nyheder

Maddox har åbnet egen frisørsalon i forældrenes kælder

14. marts 2026
Ny bestyrelse i Hasseris Grundejerforening trækker i arbejdstøjet
By & Bolig

Bydelens stemme og fællesskab for alle

13. marts 2026
Otte nye navne til Nibe Festival
Kultur & Aktiviteter

Otte nye navne til Nibe Festival

12. marts 2026
Nyt lokalt tilbud om fodpleje i Bygaden
Nyheder

Nyt lokalt tilbud om fodpleje i Bygaden

12. marts 2026
Næste

Den tætte ferietrafik spidser snart til – her kan der blive trængsel

Hasserisavis.dk

Hasseris Medier
Hasseris Bymidte 21
9000 Aalborg
Tel: +45 22 87 47 44
info@hasserisavis.dk
CVR: 42993077

 

Redaktionelt

Hasserisavis.dk ønsker at øge den generelle viden om området ved at fortælle både store og små historier med interesse for borgerne i vores dækningsområde.

Vores redaktionelle stil er venlig og faktabaseret, og vi stræber efter objektivitet i gengivelsen af politiske synspunkter.

 

Redaktionen

 

Seneste aviser

Nr. 9 2025

Nr. 10 2025

Nr. 11 2025

Nr. 12 2025

Nr. 1 2026

Nr. 2 2026

Nr. 3 2026

Arkiv

Om os

Hos Hasserisavis.dk stræber vi efter at bringe relevante og interessante nyheder fra vores lokalsamfund. Vi er tilgængelige både online og som papiravis, der udkommer 12 gange årligt.

Vi er stolte af vores rolle som bydelens stemme og opfordrer læsere til at bidrage med historier og synspunkter.

 

Bliv meddeler

 

Ingen resultater
Vis alle resultater
  • Nyheder
  • By & Bolig
  • Erhverv & Samfund
  • Kultur & Aktiviteter
  • Sport & Sundhed
  • Velvære & Livsstil
  • Hasseris Lyd
  • Redaktion
  • Annoncering
  • Arkiv
  • Læserhistorier

© 2026 JNews - Premium WordPress news & magazine theme by Jegtheme.