• Annoncering
  • Redaktion
  • Arkiv
  • Læserhistorier
hasserisavis.dk
  • Nyheder
  • By & Bolig
  • Erhverv & Samfund
  • Kultur & Aktiviteter
  • Sport & Sundhed
  • Velvære & Livsstil
  • Hasseris Lyd
Ingen resultater
Vis alle resultater
  • Nyheder
  • By & Bolig
  • Erhverv & Samfund
  • Kultur & Aktiviteter
  • Sport & Sundhed
  • Velvære & Livsstil
  • Hasseris Lyd
Ingen resultater
Vis alle resultater
hasserisavis.dk
Ingen resultater
Vis alle resultater
 
 
 
 
 
 
Hjem Kultur & Aktiviteter

Første fastelavnsfest i Hasseris Bymidte samlede store og små

Første fastelavnsfest i Hasseris Bymidte samlede store og små

Farverige kostumer, tøndeslagning og solskinsvejr dannede ramme om den første fastelavnsfest i Hasseris Bymidte. Foto: Jesper Franzen

Matias Kirstein PetersenAf Matias Kirstein Petersen
14. februar 2026

Børn og familier fyldte lørdag Hasseris Bymidte til fastelavnsfest i solskinsvejr, hvor tøndeslagning, ansigtsmaling og underholdende indslag skabte smil, grin og en festlig stemning på tværs af aldersgrupper.

Hasseris Bymidte summede af aktivitet, da børn og familier lørdag den 14. februar tog del i bymidtens første fastelavnsfest, som var arrangeret af Hasseris Grundejerforening og Centerforeningen Hasseris Bymidte. Trods minusgrader skinnede solen fra en skyfri himmel, og torvet var pyntet op med farverige fastelavnsris, mens de tilstedeværende bidrog med god energi og store smil.

Et flot fremmøde
Klokken 11 bød Thorkil Neergaard og Ahmad Vakili fra henholdsvis Hasseris Grundejerforening og Centerforeningen Hasseris Bymidte alle fremmødte velkommen, og de udtrykte stor glæde over dagens flotte fremmøde.

”Det er første gang, vi arrangerer en fastelavnsfest her i Hasseris Bymidte, og derfor er det virkelig dejligt at opleve, hvor mange børn og familier der har lyst til at tage del i festlighederne og bidrage til en hyggelig og stemningsfuld dag”, lød det blandt andet fra Ahmad, mens Thorkil supplerede:

”Vi håber også, at den her slags arrangementer kan være med til at styrke fællesskabet i Hasseris og samtidig få flere børnefamilier og yngre beboere til at engagere sig i lokalsamfundet ved at blive en del af grundejerforeningen.”

Tøndeslagning, præmier og magi
Herefter stod børn klar med køller, da dagens højdepunkt – tøndeslagningen – gik i gang. Her heppede forældre, bedsteforældre og øvrige publikummer ivrigt fra sidelinjen, og hvert slag fik små og store til at juble. Børnene, opdelt efter alder og højde, slog løs med stor koncentration, og straks efter skulle præmierne til de flottest udklædte uddeles, hvilke gik til blandt andre klovnen Oscar og kattekillingen Ida.

Imellem de forskellige aktiviteter underholdt Det Flyvende Kuffertshow med magi og sjov, ligesom børn i løbet af dagen kunne blive forvandlet til tigre, prinsesser og superhelte ved ansigtsmaling på Hasseris Bibliotek. Forfriskninger og søde sager som candyfloss og popcorn blev afsat i stor stil fra de opstillede boder, og stemningen var både festlig og hyggelig.

Til lejligheden var bymidten som sagt udsmykket med fastelavnsris, og alle deltagerne blev opfordret til at bidrage til stemningen, hvilket de gjorde ved at have medbragt forskellige typer pynt. Der var også plads til de mindste, som kunne aflevere deres gamle sutter i det såkaldte suttetræ – en tradition, som markerer overgangen fra småbarnsliv til storbarnsliv.

Håber at kunne gentage succesen
Med flotte kostumer, ansigtsmaling, tøndeslagning og magi blev den første fastelavnsfest i Hasseris Bymidte en festlig og farverig oplevelse for både børn og voksne, og de to arrangører, Hasseris Grundejerforening og Centerforeningen Hasseris Bymidte, håber at kunne gentage succesen næste år.

Del denne artikel:

  • Email a link to a friend (Opens in new window) Email
  • Tweet
  • Share on Threads (Opens in new window) Threads

Related

 
 
 

Relaterede Artikler

Nabo rykker styrelse for svar om logegrund
Erhverv & Samfund

Nabo rykker styrelse for svar om logegrund

14. februar 2026
Ny journalist på avisens redaktion
Erhverv & Samfund

Matias fortsætter hos Hasserisavis.dk

13. februar 2026
Historisk værelse på 4. Maj Kollegiet får ny sponsor
Erhverv & Samfund

Historisk værelse på 4. Maj Kollegiet får ny sponsor

12. februar 2026
Udsatte familier får gratis vinterferieoplevelse
Kultur & Aktiviteter

Udsatte familier får gratis vinterferieoplevelse

11. februar 2026
Nødgenerator sikrede driften i Føtex Food under strømafbrydelse
By & Bolig

Nødgenerator sikrede driften i Føtex Food under strømafbrydelse

11. februar 2026
Hasserisavis.dk

Hasseris Medier
Hasseris Bymidte 21
9000 Aalborg
Tel: +45 22 87 47 44
info@hasserisavis.dk
CVR: 42993077

 

Redaktionelt

Hasserisavis.dk ønsker at øge den generelle viden om området ved at fortælle både store og små historier med interesse for borgerne i vores dækningsområde.

Vores redaktionelle stil er venlig og faktabaseret, og vi stræber efter objektivitet i gengivelsen af politiske synspunkter.

 

Redaktionen

 

Seneste aviser

Nr. 9 2025

Nr. 10 2025

Nr. 11 2025

Nr. 12 2025

Nr. 1 2026

Nr. 2 2026

Arkiv

Om os

Hos Hasserisavis.dk stræber vi efter at bringe relevante og interessante nyheder fra vores lokalsamfund. Vi er tilgængelige både online og som papiravis, der udkommer 12 gange årligt.

Vi er stolte af vores rolle som bydelens stemme og opfordrer læsere til at bidrage med historier og synspunkter.

 

Bliv meddeler

 

Ingen resultater
Vis alle resultater
  • Nyheder
  • By & Bolig
  • Erhverv & Samfund
  • Kultur & Aktiviteter
  • Sport & Sundhed
  • Velvære & Livsstil
  • Hasseris Lyd
  • Redaktion
  • Annoncering
  • Arkiv
  • Læserhistorier

© 2026 JNews - Premium WordPress news & magazine theme by Jegtheme.