Når Kontaktklubben i Hasseris Kirke afholder sine månedlige foredrag, er det Mie Holmsberg, der står i spidsen for det, og det har hun gjort i 17 år.
Første onsdag i hver måned samles borgere fra lokalsamfundet i Hasseris Kirke kl. 14.30 for at deltage i Kontaktklubbens inspirerende foredrag. Centralt for dette står Mie Holmsberg, der i 17 år har været den drivende kraft bag Kontaktklubbens arrangementer.
Hun har altid antennerne ude, og ved at trække på en bred vifte af kilder, herunder aviser, andre foredrag og medlemmernes egne forslag, sikrer hun, at emnerne altid er aktuelle og relevante. Hendes mantra er klart: “Det skal omhandle noget, der sker ude i samfundet, som er spændende for folk at blive klogere på,” siger hun og viser sin mappe, hvori hun har nedskrevet samtlige foredragsholdere gennem de sidste 17 år.
17 år med taktstokken
Mie Holmsberg overtog taktstokken i Kontaktklubben i 2006, da hun som 60-årig gik på efterløn. Forinden arbejdede hun ved Aalborg Toldkammer og havde aldrig før været med til klubbens arrangementer, for som hun selv siger, er deltagerne ofte pensionerede og ikke længere på arbejdsmarkedet.
”Dengang havde jeg ny plads i kalenderen, så jeg besluttede mig for at prøve at udfylde rollen i Kontaktklubben, og jeg meldte mig samtidigt som frivillig på et hospice. Pludseligt er der gået 17 år, og jeg er stadig begge steder,” smiler Mie Holmsberg.

Rosinbrød og magdakrans
Men Mie Holmsbergs rolle i Kontaktklubben begrænser sig ikke til valget af foredragsemner. Hun sørger, sammen med frivillige hjælpere, for, at der er en varm og hyggelig stemning, hvor en særlig bestilling til omkring 100 mennesker fra Bauns Bageri er blevet et vartegn for møderne.
“Vi får rosinbrød og magdakrans til møderne. Bauns Bageri laver det kun til os, og man kan ikke gå op og købe rosinbrød og magdakrans hos dem. Jeg har en gang imellem prøvet at finde på noget andet, men så brokker folk sig. De vil have rosinbrød, for det kan man ellers ikke købe nogen steder,” fortæller hun med et smil.
Kontakt til andre
Der har altid været god opbakning, hvor op mod 140 mennesker har dukket op til de foredrag, som Mie Holmsberg har fået stablet på benene. Kontaktklubben er nemlig blevet mere end blot et sted for videndeling og rosinbrød – den har også udviklet sig til et sted, hvor folk kan finde en form for kontakt til andre.
”Der er mange, der går og ser frem til at komme og få en hyggelig snak. Jeg tror, at det har en stor betydning for ensomme – især hvis man har mistet sin ægtefælle. Her er en mulighed for at mødes og måske få en kontakt med andre, man kommer til at sidde ved siden af.”
Mies efterfølger
“Jeg ved jo godt, at jeg ikke kan blive ved,” erkender hun, mens hun deler tankerne om at finde en efterfølger. ”Nu er jeg heldigvis rask og passer selv hus og have. Og så kan jeg jo også godt lide det. Folk spørger, om jeg får noget for mit arbejde her, og det gør jeg hver eneste gang, vi holder et arrangement. Det vigtigste for mig er, at dem, der kommer, er glade, og jeg får altid mange roser med fra folk, der kommer,” siger hun og understreger, at hendes efterfølger også må være en, der er frisk og har plads i kalenderen til at overtage Mie Holmsbergs rolle i Hasseris Kirkes Kontaktklub.
Alle er velkommen til Kontaktklubbens møder i Hasseris Kirke, hvor man bare dukker op – og betaler 20 kr. til kaffe og kage.
Læs resten af den trykte udgave her på netavisen.






















