Virksomheden Genoptræning Danmark bliver ny hovedsponsor i Aalborg KFUM Fodbold. Aftalen samler størstedelen af virksomhedens sponsormidler i ét sponsorat og skal samtidig give klubben mulighed for at tiltrække flere samarbejdspartnere.
Aalborg KFUM Fodbold har indgået en ny sponsoraftale med virksomheden Genoptræning Danmark. Aftalen træder i kraft den 1. april og indebærer, at virksomheden samler næsten alle sine sponsormidler i ét større sponsorat til klubben. Ifølge parterne er ambitionen både at styrke klubbens økonomi og samtidig skabe et samarbejde, der kan åbne for flere sponsorater.
Samler sponsormidler ét sted
Stifter og leder af Genoptræning Danmark, Mikkel Salling Holmgaard, forklarer, at virksomheden har ønsket at afprøve en ny tilgang til sponsorater.
“Hos Genoptræning Danmark har vi længe haft lyst til at undersøge, om vi gennem vores sponsorkroner til diverse klubber og foreninger kunne være med til at skabe en reel forskel, frem for ”blot” at støtte småt i en masse kasser”, fortæller han og fortsætter:
“Vi har derfor valgt at rette næsten samtlige af vores sponsormidler til Aalborg KFUM Fodbold, der både er min barndomsklub, men også en klub i nærområdet til vores genoptræningscenter.”
Tanken er, at ét større sponsorat kan danne grundlag for yderligere samarbejder med andre virksomheder.
Åben for flere sponsorer
En del af aftalen er, at Genoptræning Danmark ikke ønsker at begrænse andre virksomheder fra at indgå sponsorater med klubben, selv hvis de arbejder inden for samme branche. Forretningsfører i Aalborg KFUM Fodbold, Anders Christensen, fortæller, at det giver nye muligheder for at udvide sponsorarbejdet.
“Af Genoptræning Danmark er vi blevet mødt af en hovedsponsor, der hele tiden havde fokus på, at vi bare skal gøre, hvad der er bedst for Aalborg KFUM. Så ikke bare har vi fået et hovedsponsorat, der årligt er højere end vi troede muligt, men vi har også fået total åbenhed og ingen lukkede brancher, da Genoptræning Danmark som sådan ikke ser sig i konkurrence med andre virksomheder”, lyder det blandt andet fra Anders Christensen.
Vil nå lokalområdet
Ved City Syd i Aalborg driver Genoptræning Danmark et center, hvor borgere fra hele landet deltager i genoptræningsforløb. Samtidig ønsker virksomheden at styrke forbindelsen til lokalområdet.
“Sponsoratet er med hjertet og med hjernen. Jeg tænker, at vi er en flink virksomhed, der ønsker det bedste for Aalborg KFUM Fodbold, men vi laver naturligvis også sponsoratet, fordi vi tror på, at vi gennem sponsoratet kan vise vores værdier, og vi tror på, at vi får en stor opbakning og interesse den anden vej. Vi vil gerne have et talerør ud til nærområdet, hvor vi kan fortælle om vores nye tiltag og vores kamp for at etablere et nyt og større center”, uddyber Mikkel Salling Holmgaard.
Mulighed for flere midler
Genoptræning Danmark tilbyder desuden en medlemskabsordning, hvor medlemmer kan få gratis intensiv genoptræning ved alvorlige skader. Ifølge virksomheden er dette en unik ordning i Danmark, og Anders Christensen fortæller, at en sådan ordning også kan få betydning for klubbens økonomi fremover. For hver tilmelding fra klubmedlemmer kan klubben på Under Lien modtage midler, der går direkte til faciliteter og aktiviteter.”Jeg kan bekræfte, at vi også har en dialog med vores nye hovedsponsor om, at der tilfalder endnu flere penge til vores klubkasse per indmeldelse, de modtager fra vores medlemmer. Vi håber at have denne del på plads inden vores helt officielle start på hovedsponsoratet til april.”
Læs resten af april-avisen her
Hasseris Medier
Hasseris Bymidte 21
9000 Aalborg
Tel: +45 22 87 47 44
info@hasserisavis.dk
CVR: 42993077





















