Holdkaptajn, Emilie Dahl, drømmer om endnu flere holdkammerater til Aalborgs første kvinderugbyhold.
Vi møder Emilie Dahl, bestyrelsesmedlem og kaptajn på kvinderugbyholdet i Lynet, en tirsdag aften i februar. Hun er sprængfyldt med energi, for om lidt kommer de andre rugbyspillere og trækker i trøjerne for at træne.
I Aalborg Rugbyklub Lynet træner mænd og kvinder sammen hver tirsdag og torsdag.
”Det fedeste ved at komme herud er, at man bare er sammen med sine venner i to timer. Vores klub er meget social, hvor vi har mænd og kvinder blandet, og det giver bare den fedeste dynamik,” siger Emilie med et stort smil.
’En rugbypige’
Kun i halvandet år har Lynet haft et kvinderugbyhold, og det er takket være Emilie. Selvom hun er ”barn af klubben,” eftersom hendes far har spillet i Lynet, havde hun aldrig selv givet sig i kast med den ovale bold, før hun gav sporten et skud i 2020.
”Det var helt tilfældigt, fordi jeg flyttede til Viby, som er dér, hvor rugbyklubben i Århus ligger. Så kørte jeg forbi og tænkte: ’Nu gør jeg det,’ for jeg har altid synes, at det er en megasej sport. Allerede ved første træning var det som kærlighed ved første blik,” fortæller Emilie.
Emilie kunne især godt lide, at et rugbyhold er sammensat af mange forskellige positioner, der kræver forskellige typer kvinder med forskellige kunnen.
”Man har ofte en idé om, hvordan en håndboldpige ser ud. Men på samme måde er det ikke med rugby. På holdet har vi mange forskellige positioner, så der er plads til mange forskellige typer,” siger den 23-årige rugbykaptajn.
”Det ville aldrig være min hovedopgave på holdet at skulle tackle andre, fordi jeg ikke er ret stor. Min hovedopgave er at spurte af sted. Og nogle af dem, der står på midten, skal aldrig løbe vildt langt, og i stedet for skal de sørge for at ’mose’”, griner Emilie og hentyder til det stærke forsvar, der befinder sig midt på banen.
Aalborgs eget kvindehold
Da Emilie flyttede tilbage til Aalborg, var hun opsat på at træne endnu mere rugby efter en enkelt sæson i Århus. Hun dannede kvindeholdet i oktober 2021, og i dag er der omkring otte faste kvindelige spillere.
Til turneringer er de dog nødt til at fusionere med kvindeholdet i Odense, da de aldrig kan være helt sikre på, at alle spillere kan være med hver eneste gang, når de skal stille hold med syv.
”Drømmen er, at vi kan få vores eget hold, selvom matchet med Odense også er godt. Men det kunne være fedt at være kunne stille med et hold fra Aalborg. Når man sætter to hold sammen, kender man jo ikke hinandens styrker og svagheder, så det vil aldrig være helt optimalt,” lyder det fra stifteren, der fortæller, at kvinderne skal til otte turneringer om året mod de andre klubber, hvor to afholdes i Jylland, en på Fyn og fem på Sjælland.
Tryk på ’HOLD’
Rugby er en holdsport, hvor man skal få den ovale bold frem over banen. Kvinderne spiller 15 minutter ad gangen med syv spillere på banen. Der er forbudt at kaste bolden frem, så spillerne må samarbejde om at løbe med bolden eller sparke den fremad. Og samarbejdet på banen er alfa og omega.

”Det er en sport, hvor man simpelthen ikke kan køre ego. I fodbold oplevede jeg, at alle de gode spillere driblede udenom alle os andre og løb ned og scorede. Så kunne vi andre stå der og klappe ad dem. Men i rugby er der ikke noget at rafle om. Hvis nogen løber igennem og scorer, så er det fordi holdet har gjort det godt,” fortæller Emilie og tilføjer:
”Det er en holdsport med tryk på HOLD.”
Læs resten af artiklen i den trykte udgave eller her på netavisen.























