Den 1. november 2023 fra kl. 16.00-17.00 inviteres alle til ’løb & gå trygt’-arrangementet, der finder sted i Østerådalen. Eventet er en modreaktion til overfaldene, som skete i efterårsferien.
På baggrund af de to skræmmende overfald, som skete uafhængigt af hinanden i Østerådalen den 20. oktober, invitere en gruppe på 6 kvinder til et tryghedsløb i Østerådalen.
På Facebook-begivenheden forklarer kvinderne, at arrangementet handler om at genvinde naturområdet og om ikke at lade frygt skræmme indbyggerne væk fra at benytte udearealet.
På begivenheden skriver de: ”Uanset om man løber, går tur eller lufter hund, skal man kunne færdes alene med ro i maven.”
Det er en åben begivenhed, hvor alle er velkomne – også selvom du ikke normalt benytter naturområdet eller bor i nærheden. Kvinderne har lagt en 1,5 km lang rute, der starter ved infohuset.
Man er velkommen til at løbe eller gå ruten. Det handler bare om at være til stede og skabe tryghed.
Kvinderne opfordrer også til, at man tager venner, familie og kollegaer med og at dele begivenheden med sine Facebook-venner, så budskabet spredes.
Du kan finde Facebook-begivenheden her for at tilmelde dig og en ven.





















