Hasseris Kirke har fået ny kordegn i form af Ea Cathrine Kibsgaard, der i sit nye job skal bistå præsten i forbindelse med gudstjenester, ligesom hun kommer til at beskæftige sig med administrative opgaver.
I marts kunne Hasseris Kirke byde velkommen til en ny kollega, Ea Cathrine Kibsgaard, der er startet som kordegn. Det 35-årige familiemenneske, som bor i Vester Hassing med sin mand og to piger, kommer fra en stilling i Dronninglund Kirke, hvor hun i godt fem år har arbejdet som kirkesanger, kordegn-vikar og kontorassistent.
Uddannet fra AMU-Fyn
Sideløbende med tiden i Dronninglund Kirke har Ea uddannet sig til kordegn på AMU-Fyn, hvorfra hun blev færdig i 2023. Hos Hasseris Kirke kommer Ea således til at beskæftige sig med en række forskellige registreringer, hvoraf flere kun må håndteres af en uddannet kordegn. Og Ea, der også har en fortid som rådgiver for immigranter hos jobcentret i Jammerbugt Kommune, glæder sig over jobbets administrative opgaver.
”Jeg kan godt lide at sidde og lave registreringer af den ene eller anden slags, og efter at have gennemført kurset til kordegn er det fedt at kunne bidrage til at sikre, at tingene bliver gjort korrekt – hvad enten det handler om dåbsattester, vielser eller begravelsesprotokoller. Det er der noget tilfredsstillende og meningsfuldt i,” forklarer Ea, da Hasserisavis.dk møder hende på kirkekontoret på Thorsens Alle 2.
Ud over administrativt arbejde kommer Eas hverdag til at centrere sig om at assistere kirkens præster og hjælpe til under gudstjenester. Dette indebærer at læse ind- og udgangsbøn samt meddelelser og hjælpe med uddeling ved nadveren.
Forkærlighed for sang og musik
Med to musiker-forældre og en baggrund som kirkesanger fylder musikken meget hos Ea, og den nyder hun fortsat at dyrke i sin fritid.
”I det meste af mit liv har jeg sunget, både i kor og i kirke, og begge mine forældre er musikere. Jeg har også modtaget klaverundervisning, så man kan vist roligt sige, at musikken har spillet en stor rolle. Men hvor jeg tidligere har sunget i både kor og i kirken, er sang og musik i dag noget, jeg kun gør mig i ved siden af mit arbejde som en hobby. Men forkærligheden for begge dele er der fortsat,” slutter Ea, hvorefter arbejdsdagens sidste gøremål kalder.
Ea Cathrine Kibsgaards tiltrædelse er som erstatning for Hasseris Kirkes mangeårige kordegn, Helle Aaen Jensen, der går på pension denne sommer.
Hasseris Medier
Hasseris Bymidte 21
9000 Aalborg
Tel: +45 22 87 47 44
info@hasserisavis.dk
CVR: 42993077





















