• Annoncering
  • Redaktion
  • Arkiv
  • Læserhistorier
hasserisavis.dk
  • Nyheder
  • By & Bolig
  • Erhverv & Samfund
  • Kultur & Aktiviteter
  • Sport & Sundhed
  • Velvære & Livsstil
  • Hasseris Lyd
Ingen resultater
Vis alle resultater
  • Nyheder
  • By & Bolig
  • Erhverv & Samfund
  • Kultur & Aktiviteter
  • Sport & Sundhed
  • Velvære & Livsstil
  • Hasseris Lyd
Ingen resultater
Vis alle resultater
hasserisavis.dk
Ingen resultater
Vis alle resultater
 
 
 
 
 
 
Hjem Erhverv & Samfund

Hasseris Grundejerforening efterlyser større opbakning

Ny bestyrelse i Hasseris Grundejerforening trækker i arbejdstøjet

Thorkil Neergaard, formand i Hasseris Grundejerforening. Foto: Helena Ravnsbæk

RedaktionenAf Redaktionen
24. august 2025

Trods en målrettet hvervekampagne i løbet af sommeren har Hasseris Grundejerforening kun fået få nye medlemmer.

Som tidligere omtalt i Hasserisavis.dk har Hasseris Grundejerforening i løbet af sommeren gennemført en hvervekampagne i Hasseris Enge og Marmeladekvarteret, da medlemsprocenten her ligger lidt lavt. Men på trods af indsatsen fortæller foreningen, at den gennemførte kampagne med husstandsomdelte flyers indtil videre kun har resulteret i en håndfuld nye medlemmer.

”Vi er naturligvis glade for de nye medlemmer, vi har fået. Men vi er også skuffede over, at der ikke er kommet flere til,” fortæller formand for bestyrelsen i Hasseris Grundejerforening, Thorkil Neergaard, som fortsætter:

”Og måske er vi nok allermest forundrede. De to boligområder er klart de bebyggelser inden for foreningens medlemsområde, som vil få de største og mest alvorlige støjproblemer fra den planlagte motorvej i Hasseris Enge.”

For at få indflydelse på det tekniske projekt understreger Thorkil Neergaard, at det er vigtigt, at borgerne i Hasseris står sammen, og med Hasseris Grundejerforening som et fælles talerør kan der skabes resultater. Men det kræver, at foreningen har den størst mulige opbakning.

Netop forebyggelse og nedbringelse af de forventelige støjproblemer er et af de emner, som Hasseris Grundejerforening har arbejdet intenst med, siden det sidste år stod klart, at Folketinget valgte at vedtage anlægsloven.

“Støj er en langsom dræber, men det går jo også negativt ud over huspriserne,” lyder det afslutningsvis fra formanden. Bestyrelsen håber således, at der i den kommende tid alligevel vil dumpe flere tilmeldinger ind via foreningens hjemmeside, hasseris.dk.

Læs resten af august-avisen her

Del denne artikel:

  • Email a link to a friend (Opens in new window) Email
  • Tweet
  • Share on Threads (Opens in new window) Threads

Related

 
 
 

Relaterede Artikler

4. Maj Kollegiet skal fremtidssikres
Kultur & Aktiviteter

Historisk kollegium inviterer til indvielse efter stor renovering

13. april 2026
Centralskole i Hasseris: Stolpedalsskolen
By & Bolig

Centralskole i Hasseris: Stolpedalsskolen

13. april 2026
Ny hovedsponsor til Aalborg KFUM Fodbold
Nyheder

Ny hovedsponsor til Aalborg KFUM Fodbold

12. april 2026
Spar Nord og Nykredit fusionerer til foreningsejet bank
Erhverv & Samfund

Spar Nord og Nykredit fusionerer til foreningsejet bank

11. april 2026
Mørklagte stier skaber utryghed
By & Bolig

Mørklagte stier skaber utryghed

10. april 2026
Næste
Månedens bolig: Murermestervilla i patricierstilen

Månedens bolig: Murermestervilla i patricierstilen

Hasserisavis.dk

Hasseris Medier
Hasseris Bymidte 21
9000 Aalborg
Tel: +45 22 87 47 44
info@hasserisavis.dk
CVR: 42993077

 

Redaktionelt

Hasserisavis.dk ønsker at øge den generelle viden om området ved at fortælle både store og små historier med interesse for borgerne i vores dækningsområde.

Vores redaktionelle stil er venlig og faktabaseret, og vi stræber efter objektivitet i gengivelsen af politiske synspunkter.

 

Redaktionen

 

Seneste aviser

Nr. 11 2025

Nr. 12 2025

Nr. 1 2026

Nr. 2 2026

Nr. 3 2026

Nr. 4 2026

Arkiv

Om os

Hos Hasserisavis.dk stræber vi efter at bringe relevante og interessante nyheder fra vores lokalsamfund. Vi er tilgængelige både online og som papiravis, der udkommer 12 gange årligt.

Vi er stolte af vores rolle som bydelens stemme og opfordrer læsere til at bidrage med historier og synspunkter.

 

Bliv meddeler

 

Ingen resultater
Vis alle resultater
  • Nyheder
  • By & Bolig
  • Erhverv & Samfund
  • Kultur & Aktiviteter
  • Sport & Sundhed
  • Velvære & Livsstil
  • Hasseris Lyd
  • Redaktion
  • Annoncering
  • Arkiv
  • Læserhistorier

© 2026 JNews - Premium WordPress news & magazine theme by Jegtheme.