• Annoncering
  • Redaktion
  • Arkiv
  • Læserhistorier
hasserisavis.dk
  • Nyheder
  • By & Bolig
  • Erhverv & Samfund
  • Kultur & Aktiviteter
  • Sport & Sundhed
  • Velvære & Livsstil
  • Hasseris Lyd
Ingen resultater
Vis alle resultater
  • Nyheder
  • By & Bolig
  • Erhverv & Samfund
  • Kultur & Aktiviteter
  • Sport & Sundhed
  • Velvære & Livsstil
  • Hasseris Lyd
Ingen resultater
Vis alle resultater
hasserisavis.dk
Ingen resultater
Vis alle resultater
 
 
 
 
 
 
Hjem Sport & Sundhed

DM-ugen 2023: Udvider med nye sportsgrene

DM-ugen 2023: Udvider med nye sportsgrene

Dette års udgave af de danske mesterskaber i atlatik kommer til at udspille sig på Honnørkajen. Foto: Lars Horn / Baghuset

RedaktionenAf Redaktionen
27. januar 2023

Der er lagt op til endnu flere sportsoplevelser, når DM-ugen er tilbage i Aalborg den 22.- 25. juni. Godt 35 sportsgrene skal dyste om flere end 200 danske mesterskaber. Ni sportsgrene er med for første gang – heriblandt beachvolley, bueskydning og golf.

Til sommer kommer Aalborg endnu en gang til at boble af sportsoplevelser over hele byen.

Aalborg er for anden gang vært for DM-ugen, der fik sin debut i 2022. Tusindvis af tilskuere og atleter får chancen for at være med, når DM-ugen version 2.0 rammer Aalborg fra 22. – 25. juni i en endnu større version med blandt andet ni nye sportsgrene på programmet.

“Vi er enormt glade for, at Aalborg er værtsby for DM-ugen igen i 2023. Den første DM-uge i Danmark var en stor succes i Aalborg sidste sommer med oplevelser og inspiration for et bredt publikum. Sportsgrenene rykkede blandt andet ud på havnefronten, ud på Limfjorden og ind i Nordkraft, og det var en unik oplevelse for både udøvere og publikum. Jeg er virkelig stolt over, at sportsfesten i år bliver en endnu større version med hele ni nye sportsgrene,” siger Thomas Kastrup-Larsen, borgmester i Aalborg Kommune.

Strandfest på havnefronten

Igen i 2023 bliver havnefronten i Aalborg scenen for det spektakulære og festlige, hvor tilskuerne blandt andet igen kan opleve udspring fra Limfjordsbroen. Sand bliver en central ingrediens i år, da atletik igen lader tilskuerne komme helt tæt på springerne til længdespring. Og så ligger det fast, at beachvolley deltager for første gang og rykker ind med en sand strandfest.

“Det er utroligt stort at beachvolley-DM kommer til Aalborg og DM-ugen. Det er stort for os som klub at være med til og godt for sporten at brede det mere ud. Jeg tror og håber på, at det kan skabe positiv opmærksomhed at være med til eventet. Vi ved at mange spiller beachvolley for sjov i løbet af sommeren, og vi håber dette event kan øge medlemstallet. Vi glæder os til at være med til at skabe en fest på havnefronten med beachvolley. Jeg håber, at vi kan være med til at vise intensiteten i sporten, og vise de mange taktiske aspekter af spillet. Det er meget publikumsvenligt,” siger Mads Peter Hilligsøe, formand i Aalborg Beachvolley Klub.

De øvrige otte nye sportsgrene er bueskydning, faldskærm, golf, kickboxing, kørestolsfodbold, petanque, skydning og triatlon.

Uventede oplevelser på flere hotspots i byen

DM-ugen kårer over 200 danmarksmestre og er en buffet af sport fordelt på mange arenaer over hele byen. Udover havnefronten og Limfjorden skal der afgøres mange danske mesterskaber omkring Skansen i Nørresundby og stadionområdet i Vestbyen. De enkelte DM-events bliver arrangeret af de respektive forbund sammen med blandt andet de lokale klubber, og det har stor betydning:

“DM-ugen er et fantastisk udstillingsvindue for både de enkelte sportsgrene og vores lokale klubber. Jeg er imponeret over, at så mange klubber kaster energi og frivillige kræfter i at skabe nogle flotte rammer for sporten. Tilbagemeldingerne fra sidste år lyder også, at det udvikler den enkelte klub og sportsgren at arrangere og være med til så stort et event, ligesom det skaber ekstra opmærksomhed for alle at være med til DM-ugen. Jeg glæder mig rigtigt meget til at komme rundt på de mange arenaer og kan kun opfordre så mange som muligt til at notere sig datoerne nu – der er oplevelser for alle,” siger Jes Lunde, rådmand i Sundhed og Kultur i Aalborg Kommune.

Del denne artikel:

  • Email a link to a friend (Opens in new window) Email
  • Tweet
  • Share on Threads (Opens in new window) Threads

Related

 
 
 
 
 

Relaterede Artikler

To unge idrætsprofiler hædret i Stadionhallen
Nyheder

To unge idrætsprofiler hædret i Stadionhallen

20. maj 2026
Ny hovedsponsor til Aalborg KFUM Fodbold
Nyheder

Ny hovedsponsor til Aalborg KFUM Fodbold

12. april 2026
Ny sponsoraftale mellem Hasseris Grundejerforening og Aalborg KFUM-klubberne
Nyheder

Ny sponsoraftale mellem Hasseris Grundejerforening og Aalborg KFUM-klubberne

9. april 2026
Ny aktivitetskoordinator hos Aalborg SeniorSport
Nyheder

Ny aktivitetskoordinator hos Aalborg SeniorSport

11. marts 2026
Rekordhesten Menza markerer sig i toppen af dansk travsport
Nyheder

Rekordhesten Menza markerer sig i toppen af dansk travsport

8. marts 2026
Næste
Aalborg Zoo i gul og orange

Aalborg Zoo i gul og orange

Hasserisavis.dk

Hasseris Medier
Hasseris Bymidte 21
9000 Aalborg
Tel: +45 22 87 47 44
info@hasserisavis.dk
CVR: 42993077

 

Redaktionelt

Hasserisavis.dk ønsker at øge den generelle viden om området ved at fortælle både store og små historier med interesse for borgerne i vores dækningsområde.

Vores redaktionelle stil er venlig og faktabaseret, og vi stræber efter objektivitet i gengivelsen af politiske synspunkter.

 

Redaktionen

 

Seneste aviser

Nr. 1 2026

Nr. 2 2026

Nr. 3 2026

Nr. 4 2026

Nr. 5 2026

Nr. 6 2026

Arkiv

Om os

Hos Hasserisavis.dk stræber vi efter at bringe relevante og interessante nyheder fra vores lokalsamfund. Vi er tilgængelige både online og som papiravis, der udkommer 12 gange årligt.

Vi er stolte af vores rolle som bydelens stemme og opfordrer læsere til at bidrage med historier og synspunkter.

 

Bliv meddeler

 

Ingen resultater
Vis alle resultater
  • Nyheder
  • By & Bolig
  • Erhverv & Samfund
  • Kultur & Aktiviteter
  • Sport & Sundhed
  • Velvære & Livsstil
  • Hasseris Lyd
  • Redaktion
  • Annoncering
  • Arkiv
  • Læserhistorier

© 2026 JNews - Premium WordPress news & magazine theme by Jegtheme.