• Annoncering
  • Redaktion
  • Arkiv
  • Læserhistorier
hasserisavis.dk
  • Nyheder
  • By & Bolig
  • Erhverv & Samfund
  • Kultur & Aktiviteter
  • Sport & Sundhed
  • Velvære & Livsstil
  • Hasseris Lyd
Ingen resultater
Vis alle resultater
  • Nyheder
  • By & Bolig
  • Erhverv & Samfund
  • Kultur & Aktiviteter
  • Sport & Sundhed
  • Velvære & Livsstil
  • Hasseris Lyd
Ingen resultater
Vis alle resultater
hasserisavis.dk
Ingen resultater
Vis alle resultater
 
 
 
 
 
 
Hjem Kultur & Aktiviteter

Farvel til elefanterne i Aalborg Zoo

Farvel til elefanterne i Aalborg Zoo

Tanja og Mai Aalborg Zoo.

PressemeddelelseAf Pressemeddelelse
29. oktober 2024

Aalborg Zoo tog tidligere i dag afsked med havens to aldrende hunelefanter. Et længere sygdomsforløb hos Tanja, der endte i en aflivning, førte til beslutningen om også at aflive Mai, som selv led af aldersrelaterede helbredsproblemer.

Det er slut med at opleve elefanter i Aalborg Zoo. Havens to aldrende afrikanske elefanter blev aflivet tidligere i dag.

“Vores matriark, Tanja, har gennem længere tid fået det stadig dårligere. Vi har undersøgt hende grundigt med hjælp fra eksperter fra ind- og udland og forsøgt med en række behandlinger, men desværre uden resultat. Afskeden med Tanja var derfor en nødvendig beslutning, hvor hensynet til elefantens velfærd vejede tungest i en situation, hvor der ikke var udsigt til bedring,” siger Anette Sofie Warncke Nutzhorn, der er zoolog i Aalborg Zoo.

Tanja var som matriarken den førende af de to elefanter. Med aflivningen af Tanja opstod naturligt også spørgsmålet om, hvad der ville være bedst for havens anden elefant.

Aalborg Zoo har i den forbindelse blandt andet konsulteret den europæiske zoologiske organisation EAZA, der med flere end 400 medlemmer er verdens største regionale sammenslutning af zoologiske haver og akvarier. Af EAZAs retningslinjer for elefanter fremgår det, at hunelefanter altid bør have kontakt med andre elefanter, på grund af deres stærke sociale behov, og at zoologiske haver derfor frarådes at lade hunelefanter gå alene.

“Dyrenes ve og vel er vores ansvar, og der ligger altid grundige overvejelser bag, inden vi afliver et dyr. Elefanter er flokdyr og meget sociale, og i vores tilfælde var der endda tale om to hunner, der havde levet sammen, siden de kom til Aalborg Zoo i 1985. Derfor har vi hele tiden været bevidste om, at når den ene af dem ikke var her længere, ville vi også være nødsaget til at tage afsked med den anden. Vi har i flere år været ekstra opmærksomme på Mai, der blandt andet havde gigtforandringer i fodleddet. Så en kombination af hendes helbredsproblemer og hensynet til, at hun ikke skulle være alene tilbage i anlægget, betød, at vi valgte også at aflive Mai,” forklarer Anette Sofie Warncke Nutzhorn.

Og hun fortsætter:

“Det var ikke en reel mulighed at flytte den anden af vores elefanter til en ny dyrepark. Dels på grund af Mais helbredsproblemer, og dels fordi det ville være alt for stressende og traumatiserende for hende at blive flyttet og derefter skulle integrere sig i en ny flok,” siger Anette Sofie Warncke Nutzhorn.

Ingen planer om nye elefanter

Elefanter har været en stor del af Aalborg Zoos historie siden haven fik sit første egentlige elefantanlæg i slutningen af 1950’erne, men der er ingen planer om at få elefanter i haven igen. I 1991 indviede haven en ombygning af det oprindelige anlæg, og det har fungeret godt for de elefanter, som er opvokset i det. Men anlægget er ikke længere tidssvarende. I stedet går overvejelserne på, hvad elefanternes areal i stedet skal bruges til.     

Om afskeden med de to sidste elefanter i Aalborg Zoo siger direktør Henrik Vesterskov Johansen:

“Det rører os alle, at vi ikke har elefanter længere, for de har været en væsentlig del af havens historie. Vi er vi kede af, at vi har måttet træffe beslutning om aflivning. Men de personlige følelser må ikke stå i vejen for, at vi har et ansvar for vores dyr – både når de er i live, og når de skal herfra på en værdig måde.”

/ritzau/

Del denne artikel:

  • Email a link to a friend (Opens in new window) Email
  • Tweet
  • Share on Threads (Opens in new window) Threads

Related

 
 
 

Relaterede Artikler

Spar Nord med økonomisk rygstød til det lokale foreningsliv
Erhverv & Samfund

Spar Nord med økonomisk rygstød til det lokale foreningsliv

14. april 2026
4. Maj Kollegiet skal fremtidssikres
Kultur & Aktiviteter

Historisk kollegium inviterer til indvielse efter stor renovering

13. april 2026
Centralskole i Hasseris: Stolpedalsskolen
By & Bolig

Centralskole i Hasseris: Stolpedalsskolen

13. april 2026
Ny hovedsponsor til Aalborg KFUM Fodbold
Nyheder

Ny hovedsponsor til Aalborg KFUM Fodbold

12. april 2026
Spar Nord og Nykredit fusionerer til foreningsejet bank
Erhverv & Samfund

Spar Nord og Nykredit fusionerer til foreningsejet bank

11. april 2026
Næste
Novemberavisen er her: Find den i din postkasse denne uge

Novemberavisen er her: Find den i din postkasse denne uge

Hasserisavis.dk

Hasseris Medier
Hasseris Bymidte 21
9000 Aalborg
Tel: +45 22 87 47 44
info@hasserisavis.dk
CVR: 42993077

 

Redaktionelt

Hasserisavis.dk ønsker at øge den generelle viden om området ved at fortælle både store og små historier med interesse for borgerne i vores dækningsområde.

Vores redaktionelle stil er venlig og faktabaseret, og vi stræber efter objektivitet i gengivelsen af politiske synspunkter.

 

Redaktionen

 

Seneste aviser

Nr. 11 2025

Nr. 12 2025

Nr. 1 2026

Nr. 2 2026

Nr. 3 2026

Nr. 4 2026

Arkiv

Om os

Hos Hasserisavis.dk stræber vi efter at bringe relevante og interessante nyheder fra vores lokalsamfund. Vi er tilgængelige både online og som papiravis, der udkommer 12 gange årligt.

Vi er stolte af vores rolle som bydelens stemme og opfordrer læsere til at bidrage med historier og synspunkter.

 

Bliv meddeler

 

Ingen resultater
Vis alle resultater
  • Nyheder
  • By & Bolig
  • Erhverv & Samfund
  • Kultur & Aktiviteter
  • Sport & Sundhed
  • Velvære & Livsstil
  • Hasseris Lyd
  • Redaktion
  • Annoncering
  • Arkiv
  • Læserhistorier

© 2026 JNews - Premium WordPress news & magazine theme by Jegtheme.