I arbejdet med den nye udstilling, der markerer 80 året for urolighederne i Aalborg i august 1943, har Aalborg Forsvars- og Garnisonsmuseum fundet nye oplysninger, som ikke tidligere har været sat sammen med augusturolighederne, og museet tror nu, der findes endnu mere rundt i gemmerne.
Aalborg Forsvars- og Garnisonsmuseum markerer 80-året for nogle urolige dage, der skete i Aalborg i august 1943.
Gennem længere tid har en arbejdsgruppe på Forsvarsmuseet arbejdet med fremstilling af udstilling, der fortæller om urolighederne i Aalborg i dagene 23.-25. august 1943, der bl.a. medførte undtagelsestilstand i Aalborg.
I den forbindelse har museets arbejdsgruppe undersøgt gamle dokumenter, og ved forskning i bl.a. myndighedernes materiale er der kommet oplysninger frem, som ikke er blevet fortalt om tidligere i forbindelse med situationen i Aalborg.
Flere bidrag
Aalborg Forsvars- og Garnisonsmuseum er klar over, at det ikke kan udelukkes, at der forsat findes oplysninger, som vil kunne bidrage til at belyse forholdene under urolighederne i august 1943.

Derfor rækker museet hånden ud til alle, der ligger inde med oplysninger eller effekter, der kan indgå i udstillingen. Måske er der stadig flere ting, som vi ikke ved endnu.
Så hvis du ved noget eller har noget, som du vil dele med Aalborg Forsvars- og Garnisonsmuseum i forbindelse med den nye udstilling, og som kan bidrage til fortællingen, så kontakt museet – de vil være meget taknemmelige!
Den nye udstilling åbner officielt på 80-årsdagen for urolighederne i Aalborg, den 23. august 2023.
Kontakt museet på mail; info@forsvarsmuseum.dk eller telefon; 98 12 88 21.





















