D. 27. april 2023 skrives danmarkshistorie, når det første SAS – Scandinavian Airlines fly flyver over Atlanten til storbyen New York direkte fra Aalborg Lufthavn.
Aalborg Lufthavn får en nye flyrute over Atlanten. For den 27. april 2023 kan du stige ombord på fly fra SAS og flyve direkte til byen, der aldrig sover, fra Nordens Paris.
Og med tre gange ugentligt, er der rig mulighed for at opleve den berømte storby, der liv dag og nat, og særligt på Times Square, er der masser af liv hele døgnet.
Aalborg Lufthavn skriver bl.a.:
“New York har omkring 8,5 millioner indbyggere spredt over flere bydele. Langt størstedelen bor på Manhatten, hvor der er masser af liv, og det er også her de fleste turister befinder sig. Det kan dog også være værd at besøge bydele som f.eks. Brooklyn og Queens.
Det tager ikke mere end 25-35 minutter med metroen til Brooklyn, og her vil du opleve et lidt andet tempo end Manhatten.”
Læs mere om den nye rute og storbyen her.





















