Hasseris Bibliotek har kigget i bogreolen og fundet en god historie, som de vil anbefale til læserne af hasserisavis.dk. Denne gang er det en børnebog, som dog kan læses af hele familien i julemåneden.
”Snesøsteren” af Maja Lunde er både sørgelig, men samtidig livsbekræftende, og så er det en rigtig julefortælling med 24 kapitler og stemningsskabende illustrationer af Lisa Aisato.
Bogen er egnet til højtlæsning fra 6 år, og til selvlæsning fra 10 år, men den kan også læses af voksne.
Jul og spøgelser
Den fantasifulde og hjerteskærende fortælling om Julian og Hedvig, og ikke mindst om Julians søster, Juni, der ikke lever længere.
Julen hjemme hos Julian plejer at være fuld af stemning og juletraditioner, men i år er alt sat på pause – Julians forældre er som forstenede kopier af sig selv, og Julian og hans lillesøster frygter at julen er aflyst.

Men så møder Julian Hedvig, som sprudler af liv og glade smil. Uden at afsløre hvad der sker, er det svært ikke at få en tåre i øjenkrogen, også selvom man er voksen.
For fortællingen om, hvordan det alligevel bliver jul, er sørgelig på den gode måde, og samtidig kærlig og livsbekræftende.
Det er gennem de glade minder, at den, man har mistet, lever videre.
Forfatter og illustrator
Snesøsteren blev en stor succes i Norge, hvor forfatteren Maja Lunde bor, og hun har skrevet flere andre årstidsbøger som også kan anbefales. Særligt romanen ”Biernes historie” skabte stor opmærksomhed, da den udkom i Norge. Her vandt hun Bokhandlerprisen for romanen, og bogen blev senere, da den udkom i Tyskland, årets mest solgte bog i Tyskland i 2017.
Bogen er illustreret af billedkunstneren Lisa Aisato, og det er en kæmpe fornøjelse at se hvordan hendes illustrationer følger handlingen tæt, både med farver og penselstrøg.
Hun hæver ”snesøsteren” op til et meget højt kunstnerisk niveau.
”Snesøsteren” af Maja Lunde,
Illustreret af Lisa Aisato
Forlag: Turbine 2018.
Sider: 188
Flere forslag til kalenderhistorier kan du finde og bestille på Aalborgbibliotekernes hjemmeside.





















