• Annoncering
  • Redaktion
  • Arkiv
  • Læserhistorier
hasserisavis.dk
  • Nyheder
  • By & Bolig
  • Erhverv & Samfund
  • Kultur & Aktiviteter
  • Sport & Sundhed
  • Velvære & Livsstil
  • Hasseris Lyd
Ingen resultater
Vis alle resultater
  • Nyheder
  • By & Bolig
  • Erhverv & Samfund
  • Kultur & Aktiviteter
  • Sport & Sundhed
  • Velvære & Livsstil
  • Hasseris Lyd
Ingen resultater
Vis alle resultater
hasserisavis.dk
Ingen resultater
Vis alle resultater
 
 
 
 
 
 
Hjem By & Bolig

Ingen yderligere tiltag overvejes ved Kridtgraven

Ingen yderligere tiltag overvejes ved Kridtgraven

De nye advarselsskilte ved Kridtgraven skal gøre de badende opmærksomme på risikoen ved at gå i vandet. Foto: Matias Kirstein Petersen

Matias Kirstein PetersenAf Matias Kirstein Petersen
5. september 2026

Efter en episode i sommer, hvor to drenge var tæt på at drukne i Kridtgraven, har Aalborg Kommune efterfølgende opsat nye advarselsskilte. Kommunen oplyser desuden, at der på nuværende tidspunkt ikke overvejes yderligere sikkerhedstiltag.

En alvorlig episode ved Kridtgraven i august har igen sat fokus på det populære badeområde i Hasseris. To drenge var tæt på at drukne, inden forbipasserende kom dem til undsætning. Hændelsen har efterfølgende rejst spørgsmål om sikkerheden ved området, som i sommermånederne benyttes af mange mennesker, der blandt andet går i vandet. I kølvandet på hændelsen har Aalborg Kommune opsat nye advarselsskilte ved Kridtgraven, mens Rådet for Større Bade- og Vandsikkerhed samtidig har peget på andre mulige sikkerhedstiltag.

Skilte skal advare om risikoen
De nye skilte er Aalborg Kommunes reaktion efter sommerens episode, og om baggrunden for dem oplyser kommunen:

”De nye skilte er opsat for at sikre, at de, som bader i Kridtgraven, er bekendte med risikoen ved dette,” fortæller Flemming Kjeldgård Larsen, afdelingsleder for Grøn Drift i Aalborg Kommunes Entreprenørenhed, til Hasserisavis.dk.

Ved Kridtgraven findes der i forvejen en redningsstation, og de nye skilte skal altså ses som endnu et sikkerhedselement.

Andre løsninger har været bragt på banen
Den nye skiltning er ikke den eneste mulighed, der har været nævnt i diskussionen om sikkerheden. Rådet for Større Bade- og Vandsikkerhed har som sagt peget på blandt andet badezoner og en afgrænset platformsløsning. Det er ikke forslag, Aalborg Kommune selv har fremlagt, og kommunen oplyser, at der umiddelbart ikke er konkrete tiltag i den retning på vej.

”For nuværende arbejdes der ikke med konkrete tiltag,” lyder det videre fra Flemming Kjeldgård Larsen.

Dermed er der i skrivende stund altså ikke udsigt til, at rådets forslag bliver omsat til konkrete løsninger fra kommunens side.

Dybt og koldt vand
Aalborg Kommunes fokus er i stedet på at informere om de risici, der er forbundet med at bade i en kridtgrav. Her fremhæver Flemming Kjeldgård Larsen særligt vanddybden og temperaturen.

”Det er vigtigt for Aalborg Kommune at informere om, at der er en fare ved at bade i en kridtgrav. Det skyldes stor vanddybde og ofte meget koldt vand, som kan være livsfarligt.”

Læs resten af september-avisen her

Del denne artikel:

  • Email a link to a friend (Opens in new window) Email
  • Tweet
  • Share on Threads (Opens in new window) Threads

Related

 
 

Relaterede Artikler

Nu samles der ind til Lyserød Lørdag 2026
Kultur & Aktiviteter

Nu samles der ind til Lyserød Lørdag 2026

4. september 2026
Børneløbet samler familier til en aktiv dag i det grønne
Nyheder

Børneløb indtager Mølleparken

3. september 2026
Naturen kalder: Kunstudstilling på Huset i Hasserisgade
Kultur & Aktiviteter

41 udstillere samles til kunsthåndværkermarked i Huset

2. september 2026
Fordebat om fremtidens Vestby
Erhverv & Samfund

Vestbydagen fejrer fem år med musik og fællesskab

1. september 2026
Træning samlede generationer i Rotunden
Nyheder

Træning samlede generationer i Rotunden

1. september 2026
Hasserisavis.dk

Hasseris Medier
Hasseris Bymidte 21
9000 Aalborg
Tel: +45 22 87 47 44
info@hasserisavis.dk
CVR: 42993077

 

Redaktionelt

Hasserisavis.dk ønsker at øge den generelle viden om området ved at fortælle både store og små historier med interesse for borgerne i vores dækningsområde.

Vores redaktionelle stil er venlig og faktabaseret, og vi stræber efter objektivitet i gengivelsen af politiske synspunkter.

 

Redaktionen

 

Seneste aviser

Nr. 4 2026

Nr. 5 2026

Nr. 6 2026

Nr. 7 2026

Nr. 8 2026

Nr. 9 2026

Arkiv

Om os

Hos Hasserisavis.dk stræber vi efter at bringe relevante og interessante nyheder fra vores lokalsamfund. Vi er tilgængelige både online og som papiravis, der udkommer 12 gange årligt.

Vi er stolte af vores rolle som bydelens stemme og opfordrer læsere til at bidrage med historier og synspunkter.

 

Bliv meddeler

 

Ingen resultater
Vis alle resultater
  • Nyheder
  • By & Bolig
  • Erhverv & Samfund
  • Kultur & Aktiviteter
  • Sport & Sundhed
  • Velvære & Livsstil
  • Hasseris Lyd
  • Redaktion
  • Annoncering
  • Arkiv
  • Læserhistorier

© 2026 JNews - Premium WordPress news & magazine theme by Jegtheme.