• Annoncering
  • Redaktion
  • Arkiv
  • Læserhistorier
hasserisavis.dk
  • Nyheder
  • By & Bolig
  • Erhverv & Samfund
  • Kultur & Aktiviteter
  • Sport & Sundhed
  • Velvære & Livsstil
  • Hasseris Lyd
Ingen resultater
Vis alle resultater
  • Nyheder
  • By & Bolig
  • Erhverv & Samfund
  • Kultur & Aktiviteter
  • Sport & Sundhed
  • Velvære & Livsstil
  • Hasseris Lyd
Ingen resultater
Vis alle resultater
hasserisavis.dk
Ingen resultater
Vis alle resultater
 
 
 
 
 
 
Hjem Kultur & Aktiviteter

Omegavej byder på fællesskab og masser af aktiviteter

Omegavej byder på fællesskab og masser af aktiviteter

Jonna Hansen og Lisa Christensen glæder sig til at byde velkommen til Åbent Hus den 5. oktober. Foto: Helena Ravnsbæk.

Helena RavnsbækAf Helena Ravnsbæk
4. oktober 2024

Jonna Hansen og Lisa Christensen håber, at endnu flere vil opdage glæden ved fællesskabet på Aktivitetscenteret Omegavej – gerne til Åbent Hus den 5. oktober.

Aktivitetscenteret Omegavej har masser af plads til flere deltagere, når der hver uge bydes velkommen til socialt samvær.

Hasserisavis.dk kiggede forbi en onsdag formiddag, hvor en gruppe ældre nød rundstykker, kaffe og en hyggelig snak – men der kunne sagtens være mange flere med.

Dét mener Lisa Christensen på 85, der er fast bruger gennem 3 år og suppleant i centerets bestyrelse.

”Jeg ville ønske, at flere udefra kom og deltog. Det er et dejligt sted, hvor man kan møde nye mennesker og få en god snak,” fortæller Lisa, der selv nyder at deltage i de kreative aktiviteter, herunder at strikke strømper til velgørenhed og lave papirsblomster.

Det er også her, man får talt om børn og børnebørn, diskuteret nye busruter og advaret hinanden mod telefonsvindlere. For mange af de faste brugere er centeret blevet et uundværligt frirum i hverdagen, og det samme gør sig gældende for Lisa.

”Jeg er selv meget glad for at komme her, og jeg kan slet ikke undvære det i min hverdag,” tilføjer hun.

Masser af tilbud

Jonna Hansen, der er en del af personalet på centeret, er enig og påpeger, at mange måske har forkerte forestillinger om aktivitetscentre. Hun opfordrer folk til at komme og se, hvad centeret har at tilbyde.

”Nogen tænker måske, at de ikke vil over til de gamle, der sidder herovre, men de glemmer ofte, hvor gamle de selv er blevet,” smiler Jonna og tilføjer, at aktivitetscenteret har åbent for alle efterlønnere, førtidspensionister og folkepensionister i Aalborg Kommune.

Lisa og Jonna nævner, at der er mange forskellige tilbud på centeret – alt fra motion og banko til kreative værksteder, billard, foredrag og fællesspisning. Lisa drømmer også om et madlavningshold.

Kom og se selv

Onsdagens rundstykke-samling er ifølge Lisa en oplagt mulighed for nye at kigge forbi. Her mødes man kl. 10 til kaffe, rundstykker og måske en enkelt, og der er ingen tilmelding nødvendig. Man betaler blot for sin egen mad og drikke – og husk, at de kun tager kontanter.

Hun minder om, at man også kan besøge centeret lørdag den 5. oktober mellem kl. 10-14, når Aalborg Kommune holder Åbent Hus i alle sine aktivitetscentre. Det er en oplagt mulighed for at kigge forbi Aktivitetscenteret Omegavej og opleve fællesskabet – hvor Jonna også vil være på arbejde i dagens anledning.

Hun opfordrer alle fra Deltavej, Ananasvej og omegn til at tage venner, familie eller naboer med og se, hvad centeret har at tilbyde.

“Vi vil så gerne have, at endnu flere får glæde af stedet,” siger Lisa med et smil.

Læs resten af oktoberudgaven i vores arkiv!

Del denne artikel:

  • Email a link to a friend (Opens in new window) Email
  • Tweet
  • Share on Threads (Opens in new window) Threads

Related

 
 
 

Relaterede Artikler

4. Maj Kollegiet skal fremtidssikres
Kultur & Aktiviteter

Historisk kollegium inviterer til indvielse efter stor renovering

13. april 2026
I weekenden skydes karnevalssæsonen i gang med Carrus Navalis
Kultur & Aktiviteter

I weekenden skydes karnevalssæsonen i gang med Carrus Navalis

9. april 2026
Historisk trilogi om Hasseris får første bind i privat oplag
Kultur & Aktiviteter

Lokalhistoriker Jørgen Elsøe Jensen er død

6. april 2026
Aalborgtårnet udvides med ekstra etage
Kultur & Aktiviteter

Aalborgtårnet udvides med ekstra etage

3. april 2026
Gammel Hasseris Cykelklub klar ny sæson
Kultur & Aktiviteter

Gammel Hasseris Cykelklub klar ny sæson

2. april 2026
Næste
Læserbrev: Kære borgere i Aalborg Kommune

Akut spærring af Gugvej mod syd: Omkørsler iværksat

Hasserisavis.dk

Hasseris Medier
Hasseris Bymidte 21
9000 Aalborg
Tel: +45 22 87 47 44
info@hasserisavis.dk
CVR: 42993077

 

Redaktionelt

Hasserisavis.dk ønsker at øge den generelle viden om området ved at fortælle både store og små historier med interesse for borgerne i vores dækningsområde.

Vores redaktionelle stil er venlig og faktabaseret, og vi stræber efter objektivitet i gengivelsen af politiske synspunkter.

 

Redaktionen

 

Seneste aviser

Nr. 11 2025

Nr. 12 2025

Nr. 1 2026

Nr. 2 2026

Nr. 3 2026

Nr. 4 2026

Arkiv

Om os

Hos Hasserisavis.dk stræber vi efter at bringe relevante og interessante nyheder fra vores lokalsamfund. Vi er tilgængelige både online og som papiravis, der udkommer 12 gange årligt.

Vi er stolte af vores rolle som bydelens stemme og opfordrer læsere til at bidrage med historier og synspunkter.

 

Bliv meddeler

 

Ingen resultater
Vis alle resultater
  • Nyheder
  • By & Bolig
  • Erhverv & Samfund
  • Kultur & Aktiviteter
  • Sport & Sundhed
  • Velvære & Livsstil
  • Hasseris Lyd
  • Redaktion
  • Annoncering
  • Arkiv
  • Læserhistorier

© 2026 JNews - Premium WordPress news & magazine theme by Jegtheme.