• Annoncering
  • Redaktion
  • Arkiv
  • Læserhistorier
hasserisavis.dk
  • Nyheder
  • By & Bolig
  • Erhverv & Samfund
  • Kultur & Aktiviteter
  • Sport & Sundhed
  • Velvære & Livsstil
  • Hasseris Lyd
Ingen resultater
Vis alle resultater
  • Nyheder
  • By & Bolig
  • Erhverv & Samfund
  • Kultur & Aktiviteter
  • Sport & Sundhed
  • Velvære & Livsstil
  • Hasseris Lyd
Ingen resultater
Vis alle resultater
hasserisavis.dk
Ingen resultater
Vis alle resultater
Hjem Erhverv & Samfund

Usikkerhed om gratis tandpleje giver henvendelser

Usikkerhed om gratis tandpleje giver henvendelser

Sygeforsikringen "danmark" opfordrer medlemmer til at afvente konkrete politiske udmeldinger om gratis tandpleje, før de ændrer deres nuværende dækning. Foto: Matias Kirstein Petersen

Matias Kirstein PetersenAf Matias Kirstein Petersen
26. juni 2026

Regeringens planer om gratis tandpleje har fået nogle medlemmer af Sygeforsikringen “danmark” til at stille spørgsmål til deres nuværende dækning. Men der er fortsat mange ubesvarede spørgsmål om, hvordan en eventuel ordning skal udformes.

Planerne om gratis tandpleje til alle danskere inden for de kommende år har skabt spørgsmål hos nogle medlemmer af Sygeforsikringen “danmark”. Det fortæller Hanne Richter, der er formand for Sygeforsikringen “danmark” i Nordjylland. Selvom visionen om gratis tandlæge indgår i regeringsgrundlaget, er der endnu ikke fremlagt konkrete planer for, hvordan ordningen skal indføres eller finansieres.

Opfordrer til at afvente
Ifølge Hanne Richter har nogle medlemmer henvendt sig med spørgsmål om, hvorvidt de fortsat har behov for deres nuværende dækning.

”Vi oplever, at nogle medlemmer er blevet usikre på, hvad regeringens planer om gratis tandlæge kan komme til at betyde. Men der er fortsat mange ubesvarede spørgsmål, fordi der endnu ikke er fremlagt en konkret model for, hvordan ordningen skal indføres. Derfor vil jeg opfordre medlemmerne til ikke at træffe forhastede beslutninger.”

Ingen konkrete planer endnu
Ifølge Sygeforsikringen “danmark” er der på nuværende tidspunkt tale om en politisk vision. Ud over en gradvis udrulning til de mest udsatte borgere frem mod 2030 er der endnu ikke offentliggjort konkrete planer for ordningen.

”Det er vigtigt at være opmærksom på, at der på nuværende tidspunkt er tale om en politisk ambition med en tidshorisont på op til 10 år. Vi kender endnu hverken den konkrete udmøntning eller finansieringen, og derfor er der ikke grundlag for at konkludere, hvordan det kommer til at påvirke medlemmernes nuværende tilskud.”

Sygeforsikringen “danmark” udbetaler hvert år mere end 1,5 milliarder kroner i tilskud til tandbehandlinger. Derfor kan en eventuel ordning med gratis tandpleje få stor betydning for foreningen.

Mere end tandlægetilskud
Hanne Richter peger samtidig på, at medlemskabet omfatter langt mere end tilskud til tandbehandlinger.

”Mange forbinder Sygeforsikringen ”danmark” med tandlægetilskud, men vi giver også tilskud til blandt andet medicin, briller, kontaktlinser, fysioterapi og psykologhjælp. Derfor er det vigtigt at se medlemskabet i et bredere perspektiv.”

Sygeforsikringen “danmark” opfordrer derfor medlemmerne til at bevare deres nuværende mulighed for tilskud, indtil der foreligger mere konkrete planer for en eventuel ordning med gratis tandpleje.

Del denne artikel:

  • Email a link to a friend (Opens in new window) Email
  • Tweet
  • Share on Threads (Opens in new window) Threads

Related

Relaterede Artikler

Hasseris Bibliotek anbefaler: ”3. sal” af Annette Møller
Kultur & Aktiviteter

Hasseris Bibliotek anbefaler: ”3. sal” af Annette Møller

23. oktober 2026
Månedens bolig: Klassisk liebhavervilla i Indre Hasseris
By & Bolig

Månedens bolig: Klassisk liebhavervilla i Indre Hasseris

22. oktober 2026
Aalborg Zoo lagde hus til stort Feriepartner-arrangement
Kultur & Aktiviteter

Aalborg Zoo inviterer gæster indenfor i løvernes nye anlæg

21. oktober 2026
Lokale foreninger går sammen om støj fra 3. Limfjordsforbindelse
By & Bolig

Lokale foreninger går sammen om støj fra 3. Limfjordsforbindelse

20. oktober 2026
Solvej åbner klinik for sexologisk rådgivning i bymidten
Nyheder

Solvej åbner klinik for sexologisk rådgivning i bymidten

19. oktober 2026

Næste
Hasseris Gymnasium sendte endnu en årgang studenter ud i sommersolen

Hasseris Gymnasium sendte endnu en årgang studenter ud i sommersolen

Hasserisavis.dk

Hasseris Medier
Hasseris Bymidte 21
9000 Aalborg
Tel: +45 22 87 47 44
info@hasserisavis.dk
CVR: 42993077

 

Redaktionelt

Hasserisavis.dk ønsker at øge den generelle viden om området ved at fortælle både store og små historier med interesse for borgerne i vores dækningsområde.

Vores redaktionelle stil er venlig og faktabaseret, og vi stræber efter objektivitet i gengivelsen af politiske synspunkter.

 

Redaktionen

 

Seneste aviser

Nr. 6 2026

Nr. 7 2026

Nr. 8 2026

Nr. 9 2026

Nr. 10 2026

Arkiv

Om os

Hos Hasserisavis.dk stræber vi efter at bringe relevante og interessante nyheder fra vores lokalsamfund. Vi er tilgængelige både online og som papiravis, der udkommer 12 gange årligt.

Vi er stolte af vores rolle som bydelens stemme og opfordrer læsere til at bidrage med historier og synspunkter.

 

Bliv meddeler

 

Ingen resultater
Vis alle resultater
  • Nyheder
  • By & Bolig
  • Erhverv & Samfund
  • Kultur & Aktiviteter
  • Sport & Sundhed
  • Velvære & Livsstil
  • Hasseris Lyd
  • Redaktion
  • Annoncering
  • Arkiv
  • Læserhistorier

© 2026 JNews - Premium WordPress news & magazine theme by Jegtheme.