Fredag den 29. august, mens Aalborg Regatta 2025 løber af stablen, indvies Kanonparken på havnefronten – en ny attraktion, som Aalborg Kanonlaug står bag.
I 1995 blev Aalborg Kanonlaug stiftet af en række af byens borgere, da de ønskede at hædre de danske søhelte, festliggøre byens mærkedage samt markere kanontraditioner ved blandt andet at erhverve historiske kanoner og salutere med disse.
Den dag i dag holder Aalborg Kanonlaug og dets 38 medlemmer til under Limfjordsbroen, på Strandvejen 10, og herfra står de for en række arrangementer, såsom særlige kanonshows på Aalborg Havnefront. Derudover har Aalborg Kanonlaug en årlig salutering på Gammeltorv i forbindelse med nytåret, hvor der affyres og skåles i champagne.
Kanonkultur i grønne omgivelser
For at sætte endnu mere fokus på gammel kanonkultur fik Aalborg Kanonlaug tidligere på året bevilliget tilladelsen til at opføre Kanonparken på havnefronten. Her er der tale om det grønne område ved siden af Restaurant Bone’s, som forsynes med tre af Aalborg Kanonlaugs kanoner.
Det nye initiativ glæder tidligere oldermand og nuværende projektstyrer, Palle Bjørnstrup, der har været en del af Aalborg Kanonlaug siden dets stiftelse.
”Vi håber, at Kanonparken kan medvirke til yderligere liv på og omkring havnefronten. Med Kanonparken tilføjes et nyt element af kultur i Aalborg, der både ærer fortiden og samtidig skal bidrage til områdets fremtidige identitet som et levende byrum for både borgere og gæster. De mindste får mulighed for at lege og sidde på kanonerne, mens voksne kan dykke ned i historien bag hver enkelt kanon via de påsatte skilte,” fortæller Palle Bjørnstrup.


Indvielse af parken
Kanonparken samt Aalborg Kanonlaugs platform på havnefronten, som huser to kanoner, er lige nu under henholdsvis opførelse og restaurering, og førstnævnte indvies fredag den 29. august i forbindelse med Aalborg Regatta 2025.
“Indvielsen af Kanonparken på havnefronten falder på et særdeles passende tidspunkt, nemlig midt under Aalborg Regatta. Regattaen er kendt for at fejre byens stolte maritime traditioner, og netop derfor giver det god mening at åbne parken i denne uge, hvor området emmer af liv og historisk bevidsthed. Til selve indvielsen vil der være flagspil, musikalske indslag, tale af borgmester Lasse Frimand Jensen samt salutering, og så inviterer vi gæster og laugsbrødre til en lille forfriskning i vores lokaler,” slutter Palle Bjørnstrup.
Aalborg Kanonlaug kan desuden fejre jubilæum til november, hvor lauget har eksisteret i 30 år.





















