• Annoncering
  • Redaktion
  • Arkiv
  • Læserhistorier
hasserisavis.dk
  • Nyheder
  • By & Bolig
  • Erhverv & Samfund
  • Kultur & Aktiviteter
  • Sport & Sundhed
  • Velvære & Livsstil
  • Hasseris Lyd
Ingen resultater
Vis alle resultater
  • Nyheder
  • By & Bolig
  • Erhverv & Samfund
  • Kultur & Aktiviteter
  • Sport & Sundhed
  • Velvære & Livsstil
  • Hasseris Lyd
Ingen resultater
Vis alle resultater
hasserisavis.dk
Ingen resultater
Vis alle resultater
Hjem Erhverv & Samfund

Frivillige kræfter holder LOA sejlende

Frivillige kræfter holder LOA sejlende

En håndbold af værftets frivillige, der bidrager til, at Danmarks eneste barkentine-skib forbliver sejlende kulturarv. Foto: Matias Kirstein Petersen

Matias Kirstein PetersenAf Matias Kirstein Petersen
9. juni 2025

Hos Tall Ship Aalborg Fonden mødes frivillige hver tirsdag og torsdag for at klargøre LOA, inden barkentine-skibet i sommermånederne begiver sig ud på togter i danske og internationale farvande.

I Nordre Havnegade i Nørresundby har Tall Ship Aalborg Fonden til huse, og i vandet på kajen finder man LOA, som er landets eneste barkentine – et sejlskib med råsejl på den forreste af tre master. Her er altså tale om et særligt eksempel på dansk skibsbygningstradition, og med mere end 100 år på bagen har LOA tjent en lang række formål gennem tiden – fra fragtsejlads i Østersøen til skole- og træningsskib. I dag er LOA bevaret som et aktivt sejlende kulturarvsskib, og hvert år besøger barkentine-skibet havne i både ind- og udland som ambassadør for Aalborg og dansk søfartstradition.

Et socialt samlingspunkt
Før LOA kan stævne ud på sommerens togter, skal skibet klargøres, og dette foregår på værftet i Nørresundby. Her mødes frivillige hver tirsdag og torsdag i tidsrummet klokken 9–12 for at tage del i arbejdet med at gøre LOA klar til sæsonen. Opgaverne spænder bredt – fra træværk og tovværk til maling, motorservice og sikkerhedsudstyr – og de frivillige finder stor glæde i at få noget fra hånden og samtidig være en del af et socialt samvær. En af dem er tidligere projektleder ved Aalborg Portland, Niels Hofman, hvis pensionisttilværelse således blandt andet går med at pusle om LOA.

”Jeg nyder virkelig at tilbringe tid hernede på værftet, hvor der altid er lidt opgaver at give sig i kast med, mens man får frisk luft. Og så er fællesskabet noget særligt. Klargøringen af LOA er et socialt samlingspunkt, og vi frivillige spiser morgenmad sammen, lærer af hinanden og deler gode grin,” lyder det fra Niels, som har været frivillig i 15 år.

Niels Hofman nyder dele af sin pensionisttilværelse på LOA/LOA Værft, hvor han har været frivillig i 15 år. Foto: Matias Kirstein Petersen

Altid plads til flere hænder
Selvom antallet af frivillige på værftet i Nordre Havnegade efterhånden er mange, er der altid plads til flere hænder. Og ifølge Herluf Stærk Christensen, som er repræsentant for de frivillige på LOA/LOA Værft, kan alle bidrage – uanset alder og erfaring.

”Man behøver ikke have en baggrund som tømrer, smed eller sømand for at være med. Vi har opgaver, der passer til alle – også til dem, som aldrig har sat fod på et sejlskib før,” fortæller Herluf og understreger, at lysten til at lære og deltage er det vigtigste.

Dog tilføjer han, at personer med tømrer-/skibstømrerbaggrund lige nu er i høj kurs, da enkelte opgaver kræver en vis håndværksmæssig kunnen.

”Vi har løbende brug for folk, der kan tage fat på mere tekniske eller specialiserede træopgaver, hvor en faglig ballast måske er nødvendig. Men man arbejder aldrig alene, og der er altid nogen at læne sig op ad. Det samme gælder personer, der har arbejdet som sømænd samt besætningsmedlemmer med papirer på, at de kan håndtere et skib som LOA som skipper, styrmand, maskinmand eller bådsmand. Dem kan vi også godt bruge flere af,” slutter Herluf Stærk Christensen.

Har man lyst til at blive en del af fællesskabet omkring LOA, kan man altid møde op til en på værftet i Nørresundby en tirsdag eller torsdag formiddag eller kontakte Tall Ship Aalborg Fonden for mere information.

Læs resten af juni-udgaven i vores arkiv.

Del denne artikel:

  • Email a link to a friend (Opens in new window) Email
  • Tweet
  • Share on Threads (Opens in new window) Threads

Related

Relaterede Artikler

Lyserød Lørdag 2026 i bymidten satte indsamlingsrekord
Kultur & Aktiviteter

Lyserød Lørdag 2026 i bymidten satte indsamlingsrekord

25. oktober 2026
Hasseris Grundejerforenings tidlige historie
Erhverv & Samfund

Hasseris Grundejerforenings tidlige historie

24. oktober 2026
Hasseris Bibliotek anbefaler: ”3. sal” af Annette Møller
Kultur & Aktiviteter

Hasseris Bibliotek anbefaler: ”3. sal” af Annette Møller

23. oktober 2026
Månedens bolig: Klassisk liebhavervilla i Indre Hasseris
By & Bolig

Månedens bolig: Klassisk liebhavervilla i Indre Hasseris

22. oktober 2026
Aalborg Zoo lagde hus til stort Feriepartner-arrangement
Kultur & Aktiviteter

Aalborg Zoo inviterer gæster indenfor i løvernes nye anlæg

21. oktober 2026

Næste
I 25 år har Bente klædt Hasseris’ kvinder på

I 25 år har Bente klædt Hasseris’ kvinder på

Hasserisavis.dk

Hasseris Medier
Hasseris Bymidte 21
9000 Aalborg
Tel: +45 22 87 47 44
info@hasserisavis.dk
CVR: 42993077

 

Redaktionelt

Hasserisavis.dk ønsker at øge den generelle viden om området ved at fortælle både store og små historier med interesse for borgerne i vores dækningsområde.

Vores redaktionelle stil er venlig og faktabaseret, og vi stræber efter objektivitet i gengivelsen af politiske synspunkter.

 

Redaktionen

 

Seneste aviser

Nr. 6 2026

Nr. 7 2026

Nr. 8 2026

Nr. 9 2026

Nr. 10 2026

Arkiv

Om os

Hos Hasserisavis.dk stræber vi efter at bringe relevante og interessante nyheder fra vores lokalsamfund. Vi er tilgængelige både online og som papiravis, der udkommer 12 gange årligt.

Vi er stolte af vores rolle som bydelens stemme og opfordrer læsere til at bidrage med historier og synspunkter.

 

Bliv meddeler

 

Ingen resultater
Vis alle resultater
  • Nyheder
  • By & Bolig
  • Erhverv & Samfund
  • Kultur & Aktiviteter
  • Sport & Sundhed
  • Velvære & Livsstil
  • Hasseris Lyd
  • Redaktion
  • Annoncering
  • Arkiv
  • Læserhistorier

© 2026 JNews - Premium WordPress news & magazine theme by Jegtheme.