• Annoncering
  • Redaktion
  • Arkiv
  • Læserhistorier
hasserisavis.dk
  • Nyheder
  • By & Bolig
  • Erhverv & Samfund
  • Kultur & Aktiviteter
  • Sport & Sundhed
  • Velvære & Livsstil
  • Hasseris Lyd
Ingen resultater
Vis alle resultater
  • Nyheder
  • By & Bolig
  • Erhverv & Samfund
  • Kultur & Aktiviteter
  • Sport & Sundhed
  • Velvære & Livsstil
  • Hasseris Lyd
Ingen resultater
Vis alle resultater
hasserisavis.dk
Ingen resultater
Vis alle resultater
 
 
 
 
 
 
Hjem By & Bolig

Ubudne gæster på spil i Hasseris 

hasserisavis.dk-indbrud-i-hasseris

Arkivfoto.

RedaktionenAf Redaktionen
17. september 2022

På en måneds tid har Nordjyllands Politi modtaget hele 14 anmeldelser om indbrud i Hasseris, og de beder nu borgerne om hjælp.

En ærgerlig indbrudsbølge plager Hasseris for tiden. Det er særligt i villaer på Hindbærvej og Ferskenvej, at tyvene har slået til, skriver Aalborg:Nu. Nordjyllands Politi opfordrer beboere i og omkring Hasseris til at være ekstra opmærksomme. Leder af berigelsessektionen hos Nordjyllands Politi, Ulf Munch Sørensen, siger i den forbindelse:

“Vi opfordrer alle beboere i området til at holde øjne og ører åbne. Ser du noget mistænkeligt, så meld ind på telefon 114, hellere én gang for meget, end én gang for lidt. Vi har afsat ekstra ressourcer til opgaven, og måske vil beboerne også kunne spotte os patruljere mere i området, end normalt.”

Hvorfor stigningen i indbrud i Hasseris opleves, har politiet endnu ikke et bud på, “men efterforskningen retter sig både mod lokale indbrudstyve og såkaldte omrejsende kriminelle”, oplyser Ulf Munch Sørensen til Aalborg:Nu. 

I en pressemeddelelse fortæller Ulf Munch Sørensen videre: ”Vi har hørt tale om en del forskellige afmærkninger, der menes anvendt i området – afmærkninger som bliver sat forud for et tyveri, såsom snore, specielle sten m.v., men vi kan simpelthen ikke bekræfte noget mønster i den retning”, påpeger han. 

Borgere i Hasseris har bl.a. oplevet markering af sten og kridtstykker liggende på en eller flere sider af indkørslen. Bekymrede borgere fotodokumenterer deres oplevelser, og deler med hinanden i lokale Facebook-grupper. De bekræfter også hér, at politiets tilstedeværelse i området er skærpet. En borger skriver, at han forleden aften blev stoppet af 2 betjente, da han var ude og gå iført pandelampe. En anden blev stoppet på en øde Svalegårdsvej, da hun om natten skulle hente nogle unge mennesker hjem fra byen.

Hvad kan du selv gøre?
Nordjyllands Politi opfordrer borgere til at melde sig i Nabohjælpsordningen, og at følge gode råd til indbrudssikring. En god idé er at have løbende dialog med sine naboer, og f.eks. aftale at holde øje hos hinanden, særligt hvis man er bortrejst i kortere eller længere tid. 

Uanset om man bor i Hasseris eller Hobro, er de gode råd om nabohjælp og indbrudssikring aktuelle, da Nordjyllands Politi naturligvis ikke kan garantere, at indbruddene ikke flytter sig til andre bydele eller byer, lyder det fra efterforskningsleder, Ulf Munch Sørensen.

Husk også, at hvis du har haft indbrud eller ser mistænkelig adfærd i dit område, skal det anmeldes på telefon 114 eller via politi.dk. Opdager du et indbrud der er i gang, enten hos dig selv eller andre, skal der ringes 112.

Del denne artikel:

  • Email a link to a friend (Opens in new window) Email
  • Tweet
  • Share on Threads (Opens in new window) Threads

Related

 
 
 

Relaterede Artikler

Hasseris Gymnasium i toppen af elevtrivselsmåling
Erhverv & Samfund

Hasseris Gymnasium i toppen af elevtrivselsmåling

5. marts 2026
Lille Amalienborg får støtte til isolering
Erhverv & Samfund

Lille Amalienborg får støtte til isolering

4. marts 2026
Nye parkeringsskilte i Hasseris Bymidte skal skabe klarhed
By & Bolig

Nye parkeringsskilte i Hasseris Bymidte skal skabe klarhed

3. marts 2026
Kultur & Aktiviteter

Loppemarked samler ind til udsatte kvinder

3. marts 2026
Rigtige Mænd cykler for Ventilen
Kultur & Aktiviteter

Rigtige Mænd cykler for Ventilen

2. marts 2026
Næste
hasserisavis.dk-fangerne-på-egholm

Fangerne på Egholm

Hasserisavis.dk

Hasseris Medier
Hasseris Bymidte 21
9000 Aalborg
Tel: +45 22 87 47 44
info@hasserisavis.dk
CVR: 42993077

 

Redaktionelt

Hasserisavis.dk ønsker at øge den generelle viden om området ved at fortælle både store og små historier med interesse for borgerne i vores dækningsområde.

Vores redaktionelle stil er venlig og faktabaseret, og vi stræber efter objektivitet i gengivelsen af politiske synspunkter.

 

Redaktionen

 

Seneste aviser

Nr. 9 2025

Nr. 10 2025

Nr. 11 2025

Nr. 12 2025

Nr. 1 2026

Nr. 2 2026

Nr. 3 2026

Arkiv

Om os

Hos Hasserisavis.dk stræber vi efter at bringe relevante og interessante nyheder fra vores lokalsamfund. Vi er tilgængelige både online og som papiravis, der udkommer 12 gange årligt.

Vi er stolte af vores rolle som bydelens stemme og opfordrer læsere til at bidrage med historier og synspunkter.

 

Bliv meddeler

 

Ingen resultater
Vis alle resultater
  • Nyheder
  • By & Bolig
  • Erhverv & Samfund
  • Kultur & Aktiviteter
  • Sport & Sundhed
  • Velvære & Livsstil
  • Hasseris Lyd
  • Redaktion
  • Annoncering
  • Arkiv
  • Læserhistorier

© 2026 JNews - Premium WordPress news & magazine theme by Jegtheme.