• Annoncering
  • Redaktion
  • Arkiv
  • Læserhistorier
hasserisavis.dk
  • Nyheder
  • By & Bolig
  • Erhverv & Samfund
  • Kultur & Aktiviteter
  • Sport & Sundhed
  • Velvære & Livsstil
  • Hasseris Lyd
Ingen resultater
Vis alle resultater
  • Nyheder
  • By & Bolig
  • Erhverv & Samfund
  • Kultur & Aktiviteter
  • Sport & Sundhed
  • Velvære & Livsstil
  • Hasseris Lyd
Ingen resultater
Vis alle resultater
hasserisavis.dk
Ingen resultater
Vis alle resultater
 
 
 
 
 
 
Hjem Kultur & Aktiviteter

Nu samles der ind til Lyserød Lørdag 2026

Nu samles der ind til Lyserød Lørdag 2026

Hver mandag i september kan der afleveres ting til Lyserød Lørdag 2026 hos Vitae Flora i blomsterbutikkens midlertidige pavillon ved Føtex. Foto: Matias Kirstein Petersen

Matias Kirstein PetersenAf Matias Kirstein Petersen
4. september 2026

Forberedelserne til årets Lyserød Lørdag i Hasseris Bymidte er i gang. Allerede nu kan lokale bidrage med blandt andet porcelæn og legetøj, som skal sælges til fordel for brystkræftsagen.

Lørdag den 3. oktober danner Hasseris Bymidte endnu en gang rammen om lokale aktiviteter i forbindelse med Kræftens Bekæmpelses landsdækkende kampagne Lyserød Lørdag.Inden da begynder indsamlingen af de ting, der skal sælges på dagen. Både beboere og virksomheder har mulighed for at bidrage, og bag det lokale arrangement står blandt andre Ahmad Vakili, indehaver af blomsterforretningen Vitae Flora. Forretningen holder i øjeblikket til i en pavillon ved siden af Føtex, mens Hasseris Bymidte er under ombygning.

”Alle har mulighed for at bidrage, enten ved at donere ting til salget eller ved at møde op og støtte sagen på selve dagen. Det kan være bøger, legetøj, porcelæn, stort set alt, man tænker, andre kunne få glæde af. Hver eneste krone tæller. I år tager vi dog ikke imod tøj og el-artikler,” fortæller Ahmad Vakili.Indtægterne fra salget på Lyserød Lørdag går ubeskåret til Kræftens Bekæmpelse og arbejdet for mennesker ramt af brystkræft og deres pårørende.

Donationer modtages i september
Har man ting, man gerne vil donere til salget, kan de afleveres hver mandag i september i Vitae Floras midlertidige pavillon. Der er samtidig mulighed for at bidrage på en anden måde, da arrangørerne også får brug for frivillige på selve dagen.

”Vi har brug for hænder til at bemande salgsborde, holde styr på donationerne og være med til at skabe en god stemning. Det er en dag, hvor fællesskabet står i centrum.”Når Lyserød Lørdag løber af stablen den 3. oktober, bliver der opstillet borde rundt omkring i bymidten med de indsamlede genbrugsting.

En landsdækkende kampagnedag
Lyserød Lørdag er Kræftens Bekæmpelses årlige kampagnedag i oktober med fokus på brystkræft. Rundt omkring i landet bliver dagen markeret med aktiviteter og indsamlinger, der samler penge ind til forskning, patientstøtte og oplysning.

Læs resten af september-avisen her

Del denne artikel:

  • Email a link to a friend (Opens in new window) Email
  • Tweet
  • Share on Threads (Opens in new window) Threads

Related

 
 

Relaterede Artikler

Børneløbet samler familier til en aktiv dag i det grønne
Nyheder

Børneløb indtager Mølleparken

3. september 2026
Naturen kalder: Kunstudstilling på Huset i Hasserisgade
Kultur & Aktiviteter

41 udstillere samles til kunsthåndværkermarked i Huset

2. september 2026
Fordebat om fremtidens Vestby
Erhverv & Samfund

Vestbydagen fejrer fem år med musik og fællesskab

1. september 2026
Træning samlede generationer i Rotunden
Nyheder

Træning samlede generationer i Rotunden

1. september 2026
Gestus Nord samler over to millioner kroner ind
Erhverv & Samfund

Gestus Nord samler over to millioner kroner ind

31. august 2026
Hasserisavis.dk

Hasseris Medier
Hasseris Bymidte 21
9000 Aalborg
Tel: +45 22 87 47 44
info@hasserisavis.dk
CVR: 42993077

 

Redaktionelt

Hasserisavis.dk ønsker at øge den generelle viden om området ved at fortælle både store og små historier med interesse for borgerne i vores dækningsområde.

Vores redaktionelle stil er venlig og faktabaseret, og vi stræber efter objektivitet i gengivelsen af politiske synspunkter.

 

Redaktionen

 

Seneste aviser

Nr. 4 2026

Nr. 5 2026

Nr. 6 2026

Nr. 7 2026

Nr. 8 2026

Nr. 9 2026

Arkiv

Om os

Hos Hasserisavis.dk stræber vi efter at bringe relevante og interessante nyheder fra vores lokalsamfund. Vi er tilgængelige både online og som papiravis, der udkommer 12 gange årligt.

Vi er stolte af vores rolle som bydelens stemme og opfordrer læsere til at bidrage med historier og synspunkter.

 

Bliv meddeler

 

Ingen resultater
Vis alle resultater
  • Nyheder
  • By & Bolig
  • Erhverv & Samfund
  • Kultur & Aktiviteter
  • Sport & Sundhed
  • Velvære & Livsstil
  • Hasseris Lyd
  • Redaktion
  • Annoncering
  • Arkiv
  • Læserhistorier

© 2026 JNews - Premium WordPress news & magazine theme by Jegtheme.