• Annoncering
  • Redaktion
  • Arkiv
  • Læserhistorier
hasserisavis.dk
  • Nyheder
  • By & Bolig
  • Erhverv & Samfund
  • Kultur & Aktiviteter
  • Sport & Sundhed
  • Velvære & Livsstil
  • Hasseris Lyd
Ingen resultater
Vis alle resultater
  • Nyheder
  • By & Bolig
  • Erhverv & Samfund
  • Kultur & Aktiviteter
  • Sport & Sundhed
  • Velvære & Livsstil
  • Hasseris Lyd
Ingen resultater
Vis alle resultater
hasserisavis.dk
Ingen resultater
Vis alle resultater
 
 
 
 
 
 
Hjem Kultur & Aktiviteter

Nu skal Hasseris samle ind! 

Nu skal Hasseris samle ind! 
RedaktionenAf Redaktionen
18. februar 2022

Sådan lyder det fra Hasseris Kirke, der gør klar til Folkekirkens Sogneindsamling. 

Det kommer til at foregå Søndag d. 13. Marts mellem kl. 11.00 og kl. 13.00. 

Daglig leder i Hasseris Kirke Søren Ohlsen fortæller: ”Vi har jo ikke kunnet gennemføre indsamling rent fysisk til Folkekirkens Nødhjælp de seneste par år grundet coronaen. 

Men nu kan vi komme rundt og stemme dørklokker igen, og det har erfaringsmæssigt vist sig at være mere motiverende at lave indsamling , skal vi sige på den sædvanlige facon – det viser sig at indsamlerne er enormt vigtige, den personlige henvendelse har stor betydning”. 

Meld dig som indsamler – Hasseris Kirke vil gerne have rigtig mange i sognet til at give et nap med i denne indsamling. Hasseris Kirke har tidligere kunnet præstere et pænt indsamlingsresultat, 

Men der skal nogle til at hjælpe – så hvis du vil hjælpe, så meld dig som indsamler på www.blivindsamler.dk eller til vores indsamlingsleder/menighedsrådsmedlem Henning Thomsen på tlf. 5370 7816 eller hennthomsen@gmail.com 

Du kan evt. også blot møde frem på dagen og vælge dig den rute, du har lyst til at gennemføre. 

Og der er behov for hjælp – klimaforandringerne og corona pandemien har endnu en gang vist at mennesker i verdens fattige lande bliver hårdest ramt under den slags kriser. Verdens fattigste mennesker har mere end nogensinde brug for støtte. Derfor må vi bevare troen og håbet på, at vi kan gøre en forskel. 

Folkekirkens Nødhjælp er med direkte ude i verdens brændpunkter, og kan yde en stærk indsats med baggrund i danskernes vilje til at hjælpe økonomisk. Lige nu er den største udfordring klimaproblemer. 

I Etiopien, Sydsudan og Zimbabwe sulter millioner af mennesker fordi regnen udebliver, og høsten derved slår fejl. I Nepal, Bangladesh og Myanmar forsvinder livsgrundlaget, når voldsom regn skyller jorden væk. 

Derfor kan vi være med til at redde liv, hvis vi handler nu. 

Indsatserne for at hjælpe er mange. Folkekirkens Nødhjælp bygger vandposter i afrikanske landsbyer, så færre bliver syge og at gåturene efter vand forkortes. 

Derudover arbejdes der også med plantning af træer, som er vigtige i kampen mod klimaforandringer. De påvirker både CO2 i atmosfæren, og er med til at hindre jordskred og oversvømmelser. Ligeledes arbejdes der med køkkenhaver, så familier kan få mulighed for at dyrke afgrøder som sojabønner, løg og spinat. Disse køkkenhaver giver familier en mere stabil høst og gør dem derved i stand til at spise varieret. 

2022 Sogneindsamlingen i Hasseris bliver en milepæl. Den starter op umiddelbart efter søndagens højmesse. I år fylder Folkekirkens Nødhjælp 100 år. Som den ældste danske nødhjælps- og udviklingsorganisation fejres de 100 års arbejde med håb og handling som varemærke. 

Denne årlige sogneindsamling er altid en hyggelig søndag – det er en god og meningsfuld måde for familier at være sammen på, og så hjælper de med en vigtig sag til gavn for verdens fattigste. 

Hasseris Sogn ser frem til en god fælles indsats med borgerne, der kan give et godt indsamlingsresultat, der kan gøre alle glade både indsamlere, givere og modtagere. 

Meld dig allerede nu som indsamler. 

Del denne artikel:

  • Email a link to a friend (Opens in new window) Email
  • Tweet
  • Share on Threads (Opens in new window) Threads

Related

 
 
 

Relaterede Artikler

Kultur & Aktiviteter

Loppemarked samler ind til udsatte kvinder

3. marts 2026
Rigtige Mænd cykler for Ventilen
Kultur & Aktiviteter

Rigtige Mænd cykler for Ventilen

2. marts 2026
Største musikprogram til dato klar til Aalborg Karneval
Kultur & Aktiviteter

Største musikprogram til dato klar til Aalborg Karneval

26. februar 2026
Hasseris Bibliotek anbefaler: ”Velkommen til boghandlen i Hyunam-dong” af Hwang Bo-reum
Kultur & Aktiviteter

Hasseris Bibliotek anbefaler: ”Velkommen til boghandlen i Hyunam-dong” af Hwang Bo-reum

23. februar 2026
Picassos sene værker samlet i Aalborg
Kultur & Aktiviteter

Picassos sene værker samlet i Aalborg

17. februar 2026
Næste
Nyt fra Skipper Samrådet

Nyt fra Skipper Samrådet

Hasserisavis.dk

Hasseris Medier
Hasseris Bymidte 21
9000 Aalborg
Tel: +45 22 87 47 44
info@hasserisavis.dk
CVR: 42993077

 

Redaktionelt

Hasserisavis.dk ønsker at øge den generelle viden om området ved at fortælle både store og små historier med interesse for borgerne i vores dækningsområde.

Vores redaktionelle stil er venlig og faktabaseret, og vi stræber efter objektivitet i gengivelsen af politiske synspunkter.

 

Redaktionen

 

Seneste aviser

Nr. 9 2025

Nr. 10 2025

Nr. 11 2025

Nr. 12 2025

Nr. 1 2026

Nr. 2 2026

Nr. 3 2026

Arkiv

Om os

Hos Hasserisavis.dk stræber vi efter at bringe relevante og interessante nyheder fra vores lokalsamfund. Vi er tilgængelige både online og som papiravis, der udkommer 12 gange årligt.

Vi er stolte af vores rolle som bydelens stemme og opfordrer læsere til at bidrage med historier og synspunkter.

 

Bliv meddeler

 

Ingen resultater
Vis alle resultater
  • Nyheder
  • By & Bolig
  • Erhverv & Samfund
  • Kultur & Aktiviteter
  • Sport & Sundhed
  • Velvære & Livsstil
  • Hasseris Lyd
  • Redaktion
  • Annoncering
  • Arkiv
  • Læserhistorier

© 2026 JNews - Premium WordPress news & magazine theme by Jegtheme.