• Annoncering
  • Redaktion
  • Arkiv
  • Læserhistorier
hasserisavis.dk
  • Nyheder
  • By & Bolig
  • Erhverv & Samfund
  • Kultur & Aktiviteter
  • Sport & Sundhed
  • Velvære & Livsstil
  • Hasseris Lyd
Ingen resultater
Vis alle resultater
  • Nyheder
  • By & Bolig
  • Erhverv & Samfund
  • Kultur & Aktiviteter
  • Sport & Sundhed
  • Velvære & Livsstil
  • Hasseris Lyd
Ingen resultater
Vis alle resultater
hasserisavis.dk
Ingen resultater
Vis alle resultater
 
 
 
 
 
 
Hjem Nyheder

Nutidens køkken tør vise mere personlighed

Nutidens køkken tør vise mere personlighed

Jannie Kjær og Gitte Jacqueline Christensen oplever, at kunderne i dag efterspørger mere personlighed og er blevet mere bevidste om materialer og farver. Foto: Jesper Franzen

Matias Kirstein PetersenAf Matias Kirstein Petersen
11. september 2026

BETALT SAMARBEJDE

Naturmaterialer med synlig struktur, varme nuancer og kølige metaller mødes i nutidens køkken. Hos Multiform Aalborg afspejler en ny udstilling nogle af de tendenser, som indretningsarkitekterne Jannie Kjær og Gitte Jacqueline Christensen oplever netop nu.

Træets årer må gerne træde frem, og stenen behøver ikke længere være poleret til en ensartet overflade. Samtidig er krom og rustfrit stål igen på vej ind i køkkenet som en kontrast til de varme nuancer og naturlige materialer.

Det er nogle af de strømninger, der har fundet vej til Multiform Aalborgs showroom på Bådehavnsvej, hvor den seneste udstilling konkret afspejler tidens tendenser gennem materialevalg og sammensætningen af forskellige overflader. For indehaver og indretningsarkitekt Jannie Kjær og indretningsarkitekt Gitte Jacqueline Christensen handler udviklingen blandt andet om, at køkkenet gerne må vise mere personlighed.

Materialerne træder frem
Hvor materialerne tidligere i højere grad blev poleret og efterbehandlet, oplever Jannie og Gitte nu en bevægelse mod det mere naturlige. Materialernes struktur og særpræg må altså gerne både kunne ses og mærkes.

”Det naturlige fylder mere, og man må gerne kunne fornemme materialerne. Årerne i træet må gerne være synlige, og vælger man eksempelvis en mere ubehandlet travertin, må stenen gerne have de ujævnheder og huller, der naturligt findes i den. Tidligere var der måske større tendens til, at overfladerne skulle poleres og efterbehandles,” fortæller Jannie.

Naturmaterialerne behøver dog ikke stå alene. Krom og rustfrit stål begynder ifølge de to indretningsarkitekter igen at vinde indpas, og netop kontrasten mellem materialerne kan give køkkenet karakter.

”Det kølige i for eksempel krom kan komplementere de varme nuancer rigtig fint. Det handler ikke nødvendigvis om at vælge enten det ene eller det andet. Det naturlige og det mere polerede kan sagtens spille sammen,” lyder det fra Gitte.

I den nye udstilling mødes det naturlige og det mere polerede, som ifølge de to indretningsarkitekter sagtens kan spille sammen. Foto: Jesper Franzen

Kunderne ved mere
Samtidig oplever Multiform Aalborg, at kunderne kommer med større kendskab til materialer og farver end tidligere. Jannie vurderer, at blandt andet inspirationen fra de sociale medier har bidraget til udviklingen. Et af de materialer, som er efterspurgte blandt kunderne, er quartzite, der er en natursten med et udtryk, som kan minde om marmor.

”Kunderne ved langt mere om materialerne, end de gjorde for ti år siden, og de er meget bevidste om både farver og det samlede udtryk. Det giver nogle rigtig gode dialoger, hvor vi kan bringe vores faglighed i spil og sammen finde frem til de løsninger, der passer til det enkelte hjem.”

Kølige materialer som krom og rustfrit stål er på vej tilbage og kan skabe kontrast til træ, natursten og de varmere elementer i køkkenet. Foto: Jesper Franzen

Lyset er en del af valget
For inspiration og materialekendskab er ikke nødvendigvis nok til at afgøre, hvad der fungerer i det enkelte hjem. En farve eller sten, der tager sig ud på én måde i et showroom eller på et billede, kan opleves anderledes i et andet rum. Når Jannie og Gitte rådgiver om et nyt køkken, ser de derfor blandt andet på køkkenets placering, dagslyset og måden, lyset falder ind i rummet. Det har betydning for, hvilke farver og materialer der egner sig til boligen.

”Hvordan lyset falder i det konkrete rum, er noget, vi altid forholder os til, da det har stor betydning for oplevelsen af både farver og materialer. Noget, der fungerer rigtig godt i ét køkken, er ikke nødvendigvis den rigtige løsning i et andet,” forklarer Gitte.

Mulighederne for at kombinere materialer, farver og løsninger er ifølge de to indretningsarkitekter i dag omfattende. Derfor består deres rolle også i at omsætte kundernes inspiration og ønsker til en løsning, hvor de enkelte valg fungerer sammen med både rummet og resten af hjemmet.

Naturmaterialernes struktur og særpræg må i stigende grad gerne træde frem i køkkenet frem for at blive skjult bag polerede overflader. Foto: Jesper Franzen

Personligt uden at blive umoderne
At mulighederne er mange, betyder imidlertid ikke, at alle tidens tendenser nødvendigvis skal samles i det samme køkken. Selvom Multiform Aalborg følger udviklingen inden for materialer, farver og indretning, er målet fortsat at skabe køkkener med en længere æstetisk levetid. Her spiller de naturlige farver en central rolle, fordi Jannie og Gitte især arbejder med nuancer, der skal tilføre ro og varme og samtidig kunne fungere over tid.

”Vi følger selvfølgelig med i de trends og tendenser, der kommer, men køkkenet skal ikke blive umoderne efter få år. Det skal være personligt og passe til både dem, der bor i hjemmet, og til selve boligen. Det er den balance, vi hele tiden forsøger at finde,” slutter Jannie Kjær og Gitte Jacqueline Christensen.

Den nye udstilling kan opleves i showroomet på Bådehavnsvej 11 B, hvor der også er mulighed for at se og mærke de forskellige materialer.

Læs resten af september-avisen her

Del denne artikel:

  • Email a link to a friend (Opens in new window) Email
  • Tweet
  • Share on Threads (Opens in new window) Threads

Related

 
 

Relaterede Artikler

Unge skal føle sig tryggere på vej hjem fra nattelivet
Erhverv & Samfund

Unge skal føle sig tryggere på vej hjem fra nattelivet

10. september 2026
Nordjyske Bank opjusterer efter travlt første halvår
Erhverv & Samfund

Nordjyske Bank opjusterer efter travlt første halvår

9. september 2026
Kammerballetten vender tilbage til Musikkens Hus
Kultur & Aktiviteter

Kammerballetten vender tilbage til Musikkens Hus

8. september 2026
Spar Nord og KFUM Fodbold indgår treårigt samarbejde
Nyheder

Spar Nord og KFUM Fodbold indgår treårigt samarbejde

7. september 2026
Ekstra ramt af indbrud: Politiet efterlyser hjælp fra borgerne
By & Bolig

Ekstra ramt af indbrud: Politiet efterlyser hjælp fra borgerne

6. september 2026
Hasserisavis.dk

Hasseris Medier
Hasseris Bymidte 21
9000 Aalborg
Tel: +45 22 87 47 44
info@hasserisavis.dk
CVR: 42993077

 

Redaktionelt

Hasserisavis.dk ønsker at øge den generelle viden om området ved at fortælle både store og små historier med interesse for borgerne i vores dækningsområde.

Vores redaktionelle stil er venlig og faktabaseret, og vi stræber efter objektivitet i gengivelsen af politiske synspunkter.

 

Redaktionen

 

Seneste aviser

Nr. 4 2026

Nr. 5 2026

Nr. 6 2026

Nr. 7 2026

Nr. 8 2026

Nr. 9 2026

Arkiv

Om os

Hos Hasserisavis.dk stræber vi efter at bringe relevante og interessante nyheder fra vores lokalsamfund. Vi er tilgængelige både online og som papiravis, der udkommer 12 gange årligt.

Vi er stolte af vores rolle som bydelens stemme og opfordrer læsere til at bidrage med historier og synspunkter.

 

Bliv meddeler

 

Ingen resultater
Vis alle resultater
  • Nyheder
  • By & Bolig
  • Erhverv & Samfund
  • Kultur & Aktiviteter
  • Sport & Sundhed
  • Velvære & Livsstil
  • Hasseris Lyd
  • Redaktion
  • Annoncering
  • Arkiv
  • Læserhistorier

© 2026 JNews - Premium WordPress news & magazine theme by Jegtheme.