• Annoncering
  • Redaktion
  • Arkiv
  • Læserhistorier
hasserisavis.dk
  • Nyheder
  • By & Bolig
  • Erhverv & Samfund
  • Kultur & Aktiviteter
  • Sport & Sundhed
  • Velvære & Livsstil
  • Hasseris Lyd
Ingen resultater
Vis alle resultater
  • Nyheder
  • By & Bolig
  • Erhverv & Samfund
  • Kultur & Aktiviteter
  • Sport & Sundhed
  • Velvære & Livsstil
  • Hasseris Lyd
Ingen resultater
Vis alle resultater
hasserisavis.dk
Ingen resultater
Vis alle resultater
 
 
 
 
 
 
Hjem By & Bolig

Ny bestyrelse i Hasseris Grundejerforening trækker i arbejdstøjet

Ny bestyrelse i Hasseris Grundejerforening trækker i arbejdstøjet

Thorkil Neergaard, formand i Hasseris Grundejerforening. Foto: Helena Ravnsbæk

Helena RavnsbækAf Helena Ravnsbæk
11. august 2024

Den nye bestyrelse i Hasseris Grundejerforening er kommet godt i gang med arbejdet. De planlægger et borgermøde om motorvejsprojektet, afgiver høringssvar til kommunen om en ny butik ved Skelagervej og lancerer en ny hjemmeside.

Den nye bestyrelse i Hasseris Grundejerforening er nu godt i gang med deres arbejde, og der er allerede spændende initiativer på tegnebrættet.

Borgermøde

Et af de væsentligste punkter på dagsordenen er planlægningen af et borgermøde i samarbejde med Vejdirektoratet om det forestående motorvejsprojekt.

Formand Thorkil Neergaard udtaler, at bestyrelsen er i direkte dialog med Vejdirektoratet og arbejder på at arrangere et borgermøde til september. Dette møde skal give borgerne mulighed for at drøfte de mange konkrete spørgsmål, der er forbundet med motorvejsprojektet.

Bestyrelsen har udtrykt bekymring for Vejdirektoratets trafikmodeller, som de mener ikke afspejler den virkelige situation i Hasseris.

“Det hævdes, at trafikken i Hasseris vil mindskes, hvilket er svært at forstå, når så meget mere trafik skal ledes gennem bydelen ad snævre veje for at nå til og fra motorvejen mod vest,” siger Thorkil Neergaard.

Han peger på det belastede kryds ved Under Lien og Svalegårdsvej som et eksempel, hvor trafikken forventes at stige voldsomt, hvilket vil gøre det endnu farligere for gående og cyklister.

Bestyrelsen er også bekymret over støjproblemerne fra motorvejen, asbestforurening, grundvandstrusler og naturødelæggelser, som de mener er blevet negligeret i rapporterne. Der er derfor mange aspekter, der skal tages højde for i projektet for at gøre det mere tåleligt for beboerne i Hasseris.

Høringssvar

Udover motorvejsprojektet arbejder bestyrelsen på høringssvar til Aalborg Kommune vedrørende placeringen af en ny detailhandelsbutik ved Skelagervej, som de finder ualmindelig ringe. Grundejerforeningen mener, at kommunen bør følge kommuneplanens retningslinjer om at samle al handel i bydelscentre i stedet for at placere tilfældige butikker rundt omkring.

“Først udbygges der med en masse boliger, og så må kommunen bagefter erkende, at der også er brug for trafikplanlægning samt planlægning af detailhandel, børneinstitutioner og anden service i den nye bydel,” påpeger Thorkil Neergaard.

Han sætter spørgsmålstegn ved, om byrådet lytter til deres egne planfolk, som har påpeget denne problematik og de dårlige resultater, den medfører.

Efter sommeren har Hasseris Grundejerforening også lanceret et nyt, frisk design på deres hjemmeside. Dette arbejde blev påbegyndt af den afgåede bestyrelse, og den nye bestyrelse håber, at medlemmerne vil tage godt imod det nye design.

Læs resten af augustudgaven i vores arkiv!

Del denne artikel:

  • Email a link to a friend (Opens in new window) Email
  • Tweet
  • Share on Threads (Opens in new window) Threads

Related

 
 
 

Relaterede Artikler

Centralskole i Hasseris: Stolpedalsskolen
By & Bolig

Centralskole i Hasseris: Stolpedalsskolen

13. april 2026
Mørklagte stier skaber utryghed
By & Bolig

Mørklagte stier skaber utryghed

10. april 2026
Renovering af Fyrrebakkens lejlighedsblokke
By & Bolig

Renovering af Fyrrebakkens lejlighedsblokke

8. april 2026
Henkastet affald i Rotunden skaber frustration
By & Bolig

Henkastet affald i Rotunden skaber frustration

1. april 2026
Hasseris Grundejerforening gjorde status på året
By & Bolig

Hasseris Grundejerforening gjorde status på året

31. marts 2026
Næste
Sommerfesten i Astrid Obels Have: Sol, Jazz og Fællesskab

Sommerfesten i Astrid Obels Have: Sol, Jazz og Fællesskab

Hasserisavis.dk

Hasseris Medier
Hasseris Bymidte 21
9000 Aalborg
Tel: +45 22 87 47 44
info@hasserisavis.dk
CVR: 42993077

 

Redaktionelt

Hasserisavis.dk ønsker at øge den generelle viden om området ved at fortælle både store og små historier med interesse for borgerne i vores dækningsområde.

Vores redaktionelle stil er venlig og faktabaseret, og vi stræber efter objektivitet i gengivelsen af politiske synspunkter.

 

Redaktionen

 

Seneste aviser

Nr. 11 2025

Nr. 12 2025

Nr. 1 2026

Nr. 2 2026

Nr. 3 2026

Nr. 4 2026

Arkiv

Om os

Hos Hasserisavis.dk stræber vi efter at bringe relevante og interessante nyheder fra vores lokalsamfund. Vi er tilgængelige både online og som papiravis, der udkommer 12 gange årligt.

Vi er stolte af vores rolle som bydelens stemme og opfordrer læsere til at bidrage med historier og synspunkter.

 

Bliv meddeler

 

Ingen resultater
Vis alle resultater
  • Nyheder
  • By & Bolig
  • Erhverv & Samfund
  • Kultur & Aktiviteter
  • Sport & Sundhed
  • Velvære & Livsstil
  • Hasseris Lyd
  • Redaktion
  • Annoncering
  • Arkiv
  • Læserhistorier

© 2026 JNews - Premium WordPress news & magazine theme by Jegtheme.