• Annoncering
  • Redaktion
  • Arkiv
  • Læserhistorier
hasserisavis.dk
  • Nyheder
  • By & Bolig
  • Erhverv & Samfund
  • Kultur & Aktiviteter
  • Sport & Sundhed
  • Velvære & Livsstil
  • Hasseris Lyd
Ingen resultater
Vis alle resultater
  • Nyheder
  • By & Bolig
  • Erhverv & Samfund
  • Kultur & Aktiviteter
  • Sport & Sundhed
  • Velvære & Livsstil
  • Hasseris Lyd
Ingen resultater
Vis alle resultater
hasserisavis.dk
Ingen resultater
Vis alle resultater
 
 
 
 
 
 
Hjem Erhverv & Samfund

Renovering og udvidelse af Aalborg Handelsskole i Saxogade

Renovering og udvidelse af Aalborg Handelsskole i Saxogade

Udvidelsen af Saxogade-afdelingen skal samle Handelsgymnasiet, EUX Gymnasiet og den kommende EPX-uddannelse under samme tag. Foto: Aalborg Handelsskole

Matias Kirstein PetersenAf Matias Kirstein Petersen
29. marts 2026

Aalborg Handelsskole gennemfører en omfattende renovering og udvidelse af Saxogade-afdelingen. Projektet samler ungdomsuddannelserne under ét tag og skaber moderne faciliteter med plads til læring, praktik og sociale aktiviteter.

I Saxogade står Aalborg Handelsskole over for en om- og tilbygning på samlet 7.900 kvadratmeter, hvor 4.200 kvadratmeter består af modernisering af eksisterende bygninger, og 3.700 kvadratmeter er nybyggeri. Budgettet for projektet er cirka 115 millioner kroner, og de første elever forventes at kunne flytte ind i de nye lokaler i slutningen af 2027.

Skal styrke fællesskaber blandt eleverne
Projektet samler Handelsgymnasiet, EUX Gymnasiet og på sigt den nye erhvervsuddannelse EPX, som fokuserer på praktiske og erhvervsrettede kompetencer, under samme tag. Ifølge Aalborg Handelsskole er formålet at styrke både sociale og faglige fællesskaber blandt eleverne og skabe et miljø, der afspejler det moderne erhvervsliv.

”Vi skaber en skole, hvor unge kan se sig selv i en erhvervskarriere. Vores nye faciliteter skal tydeliggøre, hvad det vil sige at arbejde i det moderne erhvervsliv, og samtidig give eleverne mod og lyst til at tage del i det”, fortæller direktør for Aalborg Handelsskole, Rikke Christoffersen.

Business Hub og specialiserede værksteder
Bygningens centrale punkt bliver det nye fællesområde, Business Hub, som skal fungere som samlingspunkt for eleverne og danne ramme om sociale aktiviteter, karriereevents, virksomhedsbesøg og messer. Derudover etableres cirka 20 nye klasselokaler samt specialiserede værksteder, hvor eleverne kan arbejde med praktiske færdigheder inden for blandt andet kunstig intelligens, digital produktion, kampagner, digitale præsentationer og iværksætteri.

”Med udvidelsen af Saxogade ønsker vi at bygge relationer, netværk og fremtidsdrømme. Vores ambition er at skabe et stærkt bindeled mellem skole og erhvervsliv”, lyder det videre fra Rikke Christoffersen.

Byggeri med strategisk støtte
Totalentreprenør for projektet er C.C. Contractor, som samarbejder med underrådgiverne Cubo og Afry. Projektet er en del af Aalborg Handelsskoles strategi om at være “erhvervslivets skole” og har allerede fået opbakning fra Aalborg Kommune, University College Nordjylland, Aalborg Universitet og Erhverv Norddanmark. En del af finansieringen kommer fra salget af skolens bygning på Langagervej, som frigiver midler til realisering af visionen om et sammenhængende og fremtidssikret uddannelsesmiljø i Aalborg. Projektets gennemførelse forudsætter endelig godkendelse fra Folketingets Finansudvalg.

Læs resten af april-avisen her

Del denne artikel:

  • Email a link to a friend (Opens in new window) Email
  • Tweet
  • Share on Threads (Opens in new window) Threads

Related

 
 
 
 
 

Relaterede Artikler

14-årige Benjamin har gjort bilrengøring til sin fritidsforretning
Erhverv & Samfund

14-årige Benjamin har gjort bilrengøring til sin fritidsforretning

16. maj 2026
Ny cykel-/gangbro planlægges over jernbanen ved Skt. Jørgens Gade
By & Bolig

Stiforbindelse over jernbanen afventer politisk beslutning

15. maj 2026
Prisniveau peger på et fortsat attraktivt Hasseris
By & Bolig

Prisniveau peger på et fortsat attraktivt Hasseris

14. maj 2026
Aalborgtårnet genåbnede med festlig fejring og stor opbakning
Kultur & Aktiviteter

Aalborgtårnet genåbnede med festlig fejring og stor opbakning

13. maj 2026
Glas i restaffald: Ukorrekt sortering får konsekvenser
By & Bolig

Glas i restaffald: Ukorrekt sortering får konsekvenser

13. maj 2026
Næste
Naturen kalder: Kunstudstilling på Huset i Hasserisgade

Flere forårskoncerter på programmet i Huset

Hasserisavis.dk

Hasseris Medier
Hasseris Bymidte 21
9000 Aalborg
Tel: +45 22 87 47 44
info@hasserisavis.dk
CVR: 42993077

 

Redaktionelt

Hasserisavis.dk ønsker at øge den generelle viden om området ved at fortælle både store og små historier med interesse for borgerne i vores dækningsområde.

Vores redaktionelle stil er venlig og faktabaseret, og vi stræber efter objektivitet i gengivelsen af politiske synspunkter.

 

Redaktionen

 

Seneste aviser

Nr. 11 2025

Nr. 12 2025

Nr. 1 2026

Nr. 2 2026

Nr. 3 2026

Nr. 4 2026

Nr. 5 2026

Arkiv

Om os

Hos Hasserisavis.dk stræber vi efter at bringe relevante og interessante nyheder fra vores lokalsamfund. Vi er tilgængelige både online og som papiravis, der udkommer 12 gange årligt.

Vi er stolte af vores rolle som bydelens stemme og opfordrer læsere til at bidrage med historier og synspunkter.

 

Bliv meddeler

 

Ingen resultater
Vis alle resultater
  • Nyheder
  • By & Bolig
  • Erhverv & Samfund
  • Kultur & Aktiviteter
  • Sport & Sundhed
  • Velvære & Livsstil
  • Hasseris Lyd
  • Redaktion
  • Annoncering
  • Arkiv
  • Læserhistorier

© 2026 JNews - Premium WordPress news & magazine theme by Jegtheme.