• Annoncering
  • Redaktion
  • Arkiv
  • Læserhistorier
hasserisavis.dk
  • Nyheder
  • By & Bolig
  • Erhverv & Samfund
  • Kultur & Aktiviteter
  • Sport & Sundhed
  • Velvære & Livsstil
  • Hasseris Lyd
Ingen resultater
Vis alle resultater
  • Nyheder
  • By & Bolig
  • Erhverv & Samfund
  • Kultur & Aktiviteter
  • Sport & Sundhed
  • Velvære & Livsstil
  • Hasseris Lyd
Ingen resultater
Vis alle resultater
hasserisavis.dk
Ingen resultater
Vis alle resultater
 
 
 
 
 
Hjem Erhverv & Samfund

Sparekassen Danmark hjælper førstegangskøbere fra boligdrøm til egen nøgle

Sparekassen Danmark hjælper førstegangskøbere fra boligdrøm til egen nøgle

Drømmen om den første bolig handler om meget mere end mursten. Den begynder ofte med spørgsmål, overvejelser og ønsket om at vide, hvad der egentlig kan lade sig gøre. Cassandra købte sin første lejlighed i Herluf Trolles Gade i en alder af 21 år. Her ses hun med privatrådgiver ved Sparekassen Danmark, Martin Kielstrup von Würden.

RedaktionenAf Redaktionen
21. august 2026

BETALT SAMARBEJDE

Den første bolig er en stor beslutning. Hos Sparekassen Danmark oplever man, at mange unge får mest ud af rådgivningen, hvis den begynder, før drømmeboligen er fundet.

For mange unge starter boligdrømmen længe før den første fremvisning. Måske begynder den over en kop kaffe, når snakken falder på fremtiden. Måske efter en gåtur, hvor et “Til salg”-skilt vækker nysgerrigheden. Eller når vennerne pludselig begynder at købe bolig, og tanken melder sig: Kunne det også være en mulighed for mig? Det er en spændende tid, men også en tid med mange spørgsmål. Hvor meget kan jeg købe bolig for? Hvor stor en opsparing skal jeg have? Hvad betyder renten? Og er det overhovedet det rigtige tidspunkt?

Den første snak
Ovenstående er spørgsmål, man i Sparekassen Danmark møder hver eneste dag. Og bankens erfaring er, at mange venter lidt for længe med at tage den første snak, fordi de tror, de skal være helt klar til at købe.

”Det behøver man slet ikke. Faktisk oplever vi ofte, at den bedste rådgivning er den, der kommer, før man har fundet drømmeboligen. Når vi tager dialogen tidligt, kan vi hjælpe med at skabe overblik og lægge en plan, så boligdrømmen bliver realistisk og tryg at gå efter,” siger Simon Søndergaard Madsen, afdelingsdirektør i Sparekassen Danmark Vestbyen.

Tryghed i fokus
For Sparekassen Danmark handler rådgivning altså ikke kun om tal, budgetter og lånemuligheder. Det handler om at hjælpe mennesker godt videre i nogle af livets største beslutninger. Købet af den første bolig er én af dem. Nogle gange viser samtalen, at drømmen kan realiseres hurtigere, end man selv havde forestillet sig. Andre gange bliver konklusionen, at der skal spares lidt mere op eller justeres på planerne. Begge dele er værdifulde svar, fordi de giver ro og retning.

”Vi ønsker, at vores kunder går fra mødet med større viden og større tryghed. Det vigtigste er ikke, at man skriver under på noget. Det vigtigste er, at man føler sig godt klædt på til at træffe de rigtige beslutninger, når tiden er den rette,” lyder det videre fra Simon Søndergaard Madsen.

Den tilgang er en vigtig del af Sparekassen Danmarks måde at være pengeinstitut på. Her tror man på, at gode relationer bliver skabt gennem nærvær, dialog og rådgivning, der tager udgangspunkt i det menneske, banken sidder over for.

Kom godt fra start
Sparekassen Danmark har seks privatafdelinger fordelt rundt i Aalborg, og uanset hvor man bor, er man altid velkommen til en uforpligtende snak om ens boligdrømme. Den 24. september inviterer afdelingen i Vejgaard desuden til en boligkøberaften, der er særligt målrettet førstegangskøbere. Arrangementet er åbent for alle – også selvom du endnu ikke er kunde i Sparekassen Danmark.

Læs resten af august-avisen her

Del denne artikel:

  • Email a link to a friend (Opens in new window) Email
  • Tweet
  • Share on Threads (Opens in new window) Threads

Related

 
 

Relaterede Artikler

Aalborg KFUM Håndbold søger nye samarbejdspartnere
Nyheder

Aalborg KFUM Håndbold søger nye samarbejdspartnere

20. august 2026
Forvaltning afviser belysning ved Rotunden
Erhverv & Samfund

Forvaltning afviser belysning ved Rotunden

19. august 2026
Seniorer samles til aktiv dag på Dyrskuepladsen
Kultur & Aktiviteter

Seniorer samles til aktiv dag på Dyrskuepladsen

18. august 2026
Spiritusfestival i vækst flytter til Aalborg Stadion
Kultur & Aktiviteter

Spiritusfestival i vækst flytter til Aalborg Stadion

18. august 2026
EU placerer Aalborg i finalefelt om grøn hovedstadstitel
Erhverv & Samfund

EU placerer Aalborg i finalefelt om grøn hovedstadstitel

17. august 2026
Hasserisavis.dk

Hasseris Medier
Hasseris Bymidte 21
9000 Aalborg
Tel: +45 22 87 47 44
info@hasserisavis.dk
CVR: 42993077

 

Redaktionelt

Hasserisavis.dk ønsker at øge den generelle viden om området ved at fortælle både store og små historier med interesse for borgerne i vores dækningsområde.

Vores redaktionelle stil er venlig og faktabaseret, og vi stræber efter objektivitet i gengivelsen af politiske synspunkter.

 

Redaktionen

 

Seneste aviser

Nr. 3 2026

Nr. 4 2026

Nr. 5 2026

Nr. 6 2026

Nr. 7 2026

Nr. 8 2026

Arkiv

Om os

Hos Hasserisavis.dk stræber vi efter at bringe relevante og interessante nyheder fra vores lokalsamfund. Vi er tilgængelige både online og som papiravis, der udkommer 12 gange årligt.

Vi er stolte af vores rolle som bydelens stemme og opfordrer læsere til at bidrage med historier og synspunkter.

 

Bliv meddeler

 

Ingen resultater
Vis alle resultater
  • Nyheder
  • By & Bolig
  • Erhverv & Samfund
  • Kultur & Aktiviteter
  • Sport & Sundhed
  • Velvære & Livsstil
  • Hasseris Lyd
  • Redaktion
  • Annoncering
  • Arkiv
  • Læserhistorier

© 2026 JNews - Premium WordPress news & magazine theme by Jegtheme.