Motion, musik og socialt samvær er på programmet, når Aalborg SeniorSport igen inviterer seniorer til en fælles dag på Dyrskuepladsen i Skalborg.
Torsdag den 27. august fra klokken 10 til 14 er der igen Seniorernes Dag på Dyrskuepladsen på Hobrovej 437. Aalborg SeniorSport står bag arrangementet, der kombinerer forskellige motionsaktiviteter med fællesskab, frokost og musikalsk underholdning. Sidste år deltog mere end 300 seniorer, og denne gang forventer arrangørerne, at op mod 500 deltagere finder vej til Dyrskuepladsen.
Flere kan være med
Som noget nyt kan medlemmer af Aalborg SeniorSport i år invitere en gæst, der ikke er medlem af foreningen, med til halv pris. Initiativet skal give flere mulighed for at få indblik i de aktiviteter og fællesskaber, som foreningen tilbyder. Af praktiske årsager skal gæsten tilmeldes samme aktivitet som det medlem, vedkommende følges med.
Motion på mange måder
Deltagerne kan vælge mellem forskellige aktiviteter på dagen. Programmet omfatter en 5 kilometer lang travetur gennem grønne områder, en løbetur på 5 kilometer eller en cykeltur på 25 kilometer. Alle typer cykler kan benyttes på cykelruten. Derudover er der mulighed for at vælge en såkaldt drop-in-billet, der giver adgang til blandt andet Crossdance SOFT, Sjov Bevægelse og Boost din balance.
Frokost og musik
Deltagelse inkluderer en frokost bestående af sliders fra NibNab samt en fadøl fra Fur Bryghus eller en sodavand. Der bliver også musikalsk underholdning i teltet, hvor Rørband og musikeren Peter Larsen står for musikken.
Hasseris Medier
Hasseris Bymidte 21
9000 Aalborg
Tel: +45 22 87 47 44
info@hasserisavis.dk
CVR: 42993077




















