Antallet af bygaskunder i Aalborg er faldet markant gennem de seneste årtier. Nu igangsætter Aalborg Forsyning et afklaringsarbejde, der skal danne grundlag for beslutninger om bygassens fremtid.
Aalborg Forsyning vil undersøge de fremtidige muligheder for bygas i Aalborg. Baggrunden er et fortsat fald i antallet af kunder, som ifølge forsyningsselskabet udfordrer økonomien i ordningen.Bygas har været en del af Aalborg siden 1854, hvor de første gaslygter blev tændt i byens gader juleaften. Siden gassen havde sin storhedstid i 1950’erne, er antallet af kunder dog faldet markant.I slutningen af 1980’erne havde Aalborg omkring 18.000 bygaskunder. I dag er tallet 6.300 kunder, og alene inden for de seneste ti år er antallet faldet med næsten 25 procent.
Skal skabe grundlag for beslutning
Ifølge bestyrelsesformand Lasse Olsen forventer Aalborg Forsyning, at udviklingen fortsætter.
“Vi forventer, at tendensen med færre og færre kunder vil fortsætte i de kommende år, og i takt med, at kunderne bliver færre og færre, bliver økonomien mindre og mindre bæredygtig. Det bliver vi nødt til at reagere på, og derfor sætter vi nu et afklaringsarbejde vedrørende bygassens fremtid i gang.”
Afklaringsarbejdet skal blandt andet omfatte dialog med kunderne samt en kortlægning af de økonomiske, tekniske og regulatoriske muligheder og risici. Målet er at skabe et beslutningsgrundlag for bygassens fremtid.
“Vi vil gerne tage ansvar og tænke på fremtiden ved at sætte et afklaringsarbejde i gang. Uanset hvad resultatet bliver, så skal der ikke herske tvivl om, at hensynet til bygaskunderne vejer tungt, og vi er meget opmærksomme på, at mange kunder er rigtig glade for bygas.”
Forventer afklaring i år
Aalborg Forsyning erkender, at processen kan skabe usikkerhed blandt kunderne. Derfor ønsker selskabet at gennemføre arbejdet så hurtigt som muligt.Administrerende direktør Jesper Høstgaard-Jensen forventer, at der kan meldes et resultat ud ved udgangen af 2026.
“Nu sætter vi gang i afklaringsarbejdet, og så er det vores råd til kunderne, at de – hvis de for eksempel har planer om at investere i et nyt gaskomfur – afventer, at vi har taget beslutningen om bygassens fremtid. Det vil give uvished i nogle måneder, men vi mener, at det er mest ordentligt, at vi fortæller om afklaringsarbejdet allerede nu.”
Pris stiger omkring 10 procent
Samtidig med afklaringsarbejdet varsler Aalborg Forsyning en prisstigning på omkring 10 procent for bygas. Ifølge selskabet skyldes stigningen blandt andet højere naturgaspriser. Derudover peger Aalborg Forsyning på stigende driftsudgifter efter energikrisen i kølvandet på Ruslands invasion af Ukraine i 2022 samt øgede udgifter til CO2-kvoter, administration, reparationer og beredskab som følge af nye lovkrav.
Dialogmøde i august
Som led i processen inviterer Aalborg Forsyning bygaskunderne til et dialogmøde den 24. august.
Hasseris Medier
Hasseris Bymidte 21
9000 Aalborg
Tel: +45 22 87 47 44
info@hasserisavis.dk
CVR: 42993077



















