Trods svingende vejr og glatte veje blev der kørt stærkt på 1. etape af linjeløbet PostNord Danmark Rundt, hvor Hasseris endnu en gang lagde veje til.
Afspærringerne har været til gene for nogle, men cykelløbet til stor glæde for alle fansene og interesserede som trodsede regnen og tog opstilling langs ruten.
Man kunne næsten fristes til at sige, at rytterne igen i år var på hjemmebane, da de 3 runder der blev kørt i vores bydel, stort set var en gentagelse fra DM i 2022 og 2023
Da rytterne satte ud på ruten i eftermiddags rundede termometeret 24 grader, men efter godt halvdelen af de 169,8 km var kørt åbnede himlens sluser sig og sendte både regn og hagl ned over ruten, med glatte veje til følge.
Det stilnede dog af igen og solen igen tittede lidt frem over Hasseris, da nordmanden Søren Wærenskjold, Uno-X kørte først over stregen som vinder af 1. etape af PostNord Danmark Rundt.
Hasserisavis.dk.dk har taget pulsen på stemningen i bydelen, der kunne stå på første række til den 1. etape af PostNord Danmark Rundt 2023.
Se billederne herunder:




























