• Annoncering
  • Redaktion
  • Arkiv
  • Læserhistorier
hasserisavis.dk
  • Nyheder
  • By & Bolig
  • Erhverv & Samfund
  • Kultur & Aktiviteter
  • Sport & Sundhed
  • Velvære & Livsstil
  • Hasseris Lyd
Ingen resultater
Vis alle resultater
  • Nyheder
  • By & Bolig
  • Erhverv & Samfund
  • Kultur & Aktiviteter
  • Sport & Sundhed
  • Velvære & Livsstil
  • Hasseris Lyd
Ingen resultater
Vis alle resultater
hasserisavis.dk
Ingen resultater
Vis alle resultater
 
 
 
 
 
 
Hjem By & Bolig

Fredning af Sorthøjkilen nærmer sig realitet

Undrende læser: Hvordan kan tidlig slåning af blomster fremme biodiversiteten på Sorthøj og Thulebakken?

Fredning af Sorthøjkilen kan sikre de grønne områder, som Hasseris Grundejerforening har arbejdet for i mange år. Foto: Helena Ravnsbæk

Matias Kirstein PetersenAf Matias Kirstein Petersen
22. januar 2026

Efter års arbejde er der nu politisk opbakning til at sikre de resterende grønne områder i Sorthøjkilen. Hasseris Grundejerforening glæder sig, men minder om, at processen har været langsommelig.

En endelig fredning af de grønne områder i Sorthøjkilen, fra Sofiendals Enge til Mølleparken, er kommet et stort skridt nærmere. På et nyligt valgmøde på Hasseris Gymnasium var der fuld opbakning blandt de ni deltagende partier til aktivt at arbejde for fredningen.

Samtidig har byrådets By- og Landskabsudvalg på det seneste møde før jul drøftet et større katalog over mulige fredninger i kommunen, hvor Sorthøjkilen fremhæves som en særlig relevant mulighed. Begge forhold tyder på, at fredningsprocessen, som begyndte for nogle år siden, nu kan tage fart. Indtil videre er det dog kun selve Sorthøj, der formelt er blevet arbejdet med.

Hilser udviklingen velkommen
Hasseris Grundejerforening har længe arbejdet for fredningen af Sorthøjkilen og ser den nye udvikling som et positivt skridt.

”Vi regner nu med, at det nye byråd hurtigt tager fat på opgaven og får den sat på skinner, når der nu er politisk enighed herom. Der er i Aalborg hårdt brug for at passe på de grønne områder, vi har tilbage i byen, så de ikke bebygges yderligere, og en fredning er det bedste redskab hertil overhovedet”, udtrykker Thorkil Neergaard, formand i Hasseris Grundejerforening.

Han understreger dog, at der også er grund til lidt frustration over en, for Hasseris Grundejerforening, lang proces.

”Typisk for byrådets ageren skulle kommunen lige skaffe sig en gevinst på over 30 millioner kroner på salg af grunde i den sydlige ende af Sorthøj, og en ny lokalplan skulle godkendes, inden man påbegyndte fredningsprocessen. Det var vi mange, der syntes var ufint. Den daværende lokalplan var lavet som en helhedsplan, og hele Sorthøj var således færdigplanlagt.”

Næste skridt i fredningsprocessen
Det næste skridt bliver formentlig, at det nye By- og Landskabsudvalg, som starter arbejdet efter nytår, tager emnet op til konkret beslutning. Hasseris Grundejerforening håber, at processen nu kan accelereres, så de grønne områder i Sorthøjkilen endelig kan sikres for fremtiden.

Læs resten af januar-avisen her

Del denne artikel:

  • Email a link to a friend (Opens in new window) Email
  • Tweet
  • Share on Threads (Opens in new window) Threads

Related

 
 
 
 

Relaterede Artikler

Beboere melder om henkastet affald og hærværk
By & Bolig

Beboere melder om henkastet affald og hærværk

11. juni 2026
Kanondag: Kom til historisk temadag på havnefronten
Kultur & Aktiviteter

Kanondag: Kom til historisk temadag på havnefronten

10. juni 2026
Den glade studentertid på Hasseris Gymnasium
Kultur & Aktiviteter

Den glade studentertid på Hasseris Gymnasium

9. juni 2026
AN-TV og SIFA indgår millionaftale for at styrke foreningslivet i Aalborg
Erhverv & Samfund

AN-TV Fonden støtter lokale foreninger og kulturliv 

8. juni 2026
3. Limfjordsforbindelse: Første synlige anlægsarbejde i gang
By & Bolig

3. Limfjordsforbindelse: Første synlige anlægsarbejde i gang

7. juni 2026
Næste
Kjærsgaard Auto introducerer Exlantix

Kjærsgaard Auto introducerer Exlantix

Hasserisavis.dk

Hasseris Medier
Hasseris Bymidte 21
9000 Aalborg
Tel: +45 22 87 47 44
info@hasserisavis.dk
CVR: 42993077

 

Redaktionelt

Hasserisavis.dk ønsker at øge den generelle viden om området ved at fortælle både store og små historier med interesse for borgerne i vores dækningsområde.

Vores redaktionelle stil er venlig og faktabaseret, og vi stræber efter objektivitet i gengivelsen af politiske synspunkter.

 

Redaktionen

 

Seneste aviser

Nr. 1 2026

Nr. 2 2026

Nr. 3 2026

Nr. 4 2026

Nr. 5 2026

Nr. 6 2026

Arkiv

Om os

Hos Hasserisavis.dk stræber vi efter at bringe relevante og interessante nyheder fra vores lokalsamfund. Vi er tilgængelige både online og som papiravis, der udkommer 12 gange årligt.

Vi er stolte af vores rolle som bydelens stemme og opfordrer læsere til at bidrage med historier og synspunkter.

 

Bliv meddeler

 

Ingen resultater
Vis alle resultater
  • Nyheder
  • By & Bolig
  • Erhverv & Samfund
  • Kultur & Aktiviteter
  • Sport & Sundhed
  • Velvære & Livsstil
  • Hasseris Lyd
  • Redaktion
  • Annoncering
  • Arkiv
  • Læserhistorier

© 2026 JNews - Premium WordPress news & magazine theme by Jegtheme.