Huset i Hasserisgade inviterer snart elever fra 4. til 10. klasse til fem dage med kreative aktiviteter, musik og fællesskab i starten af sommerferien.
I forbindelse med sommerferien åbner Huset i Hasserisgade dørene for en uge med kreative aktiviteter for børn og unge fra 4. til 10. klasse. Arrangementet finder sted i den kommende uge, fra mandag den 29. juni til fredag den 3. juli, og er en del af Aktiv Sommer. Deltagerne følger det samme hold gennem hele ugen og kommer hver dag til at prøve nye aktiviteter.
Kreative aktiviteter
I løbet af ugen skal børnene blandt andet prøve kræfter med musik, sangskrivning, origami og aktiviteter i Husets kreative værksteder. Programmet byder også på en dag i Husets Café, hvor deltagerne får indblik i arbejdet med madlavning og cafédrift. Derudover er der mulighed for at arbejde med plantetryk og designe deres eget merchandise.
Fem hold med plads til 50 deltagere
Tilbuddet er målrettet elever fra 4. til 10. klasse. Der oprettes fem hold med plads til ti børn på hvert hold. Arrangørerne opfordrer deltagere, der ønsker at være på hold med en klassekammerat eller ven, til at aftale holdvalg inden tilmeldingen. Det forventes, at deltagerne kan være med alle fem dage, så holdene kan gennemføre ugens aktiviteter sammen.
Gratis at deltage
Sommerugen afholdes hver dag fra klokken 09.00 til 14.00 i Huset i Hasserisgade 10. Det er gratis at deltage, og der er fortsat enkelte ledige pladser på hold 4 og 5. Der er frokostpause mellem klokken 12.00 og 12.30, hvor deltagerne har mulighed for at købe mad og kage i Husets Café. Maden tilberedes af dagens køkkenhold.
Hasseris Medier
Hasseris Bymidte 21
9000 Aalborg
Tel: +45 22 87 47 44
info@hasserisavis.dk
CVR: 42993077























