• Annoncering
  • Redaktion
  • Arkiv
  • Læserhistorier
hasserisavis.dk
  • Nyheder
  • By & Bolig
  • Erhverv & Samfund
  • Kultur & Aktiviteter
  • Sport & Sundhed
  • Velvære & Livsstil
  • Hasseris Lyd
Ingen resultater
Vis alle resultater
  • Nyheder
  • By & Bolig
  • Erhverv & Samfund
  • Kultur & Aktiviteter
  • Sport & Sundhed
  • Velvære & Livsstil
  • Hasseris Lyd
Ingen resultater
Vis alle resultater
hasserisavis.dk
Ingen resultater
Vis alle resultater
 
 
 
 
 
 
Hjem Erhverv & Samfund

Læs eller genlæs: Marias nytårstale: Klima, krig og børns rettigheder

Marias nytårstale: Klima, krig og børns rettigheder

Til daglig går Maria Højsgaard-Lauridsen i 7.x på Gammel Hasseris Skole. Foto: Helena Ravnsbæk.

Helena RavnsbækAf Helena Ravnsbæk
31. december 2025

Denne artikel blev første gang udgivet i februar 2024.

Tunge emner blev smidt på bordet, da 13-årige Maria Højsgaard-Lauridsen fra Hasseris holdt sin nytårstale på børnenes vegne til hele Danmark.

Lige inden statsministeren tog ordet den 1. januar med sin nytårstale, tog vi i år hul på en ny tradition i Danmark: Børnenes Nytårstale.

Her præsenterede UNICEF og TV2 det danske folk for 13-årige Maria Højsgaard-Lauridsen fra Hasseris, der greb ordet og talte på vegne af landets børn.

I sin tale gav hun os et indblik i, hvad der optager landets yngste borgere ved at adressere tungere emner, som klimakrisen og krige, men ét klart budskab skinnede igennem: Børn skal tages alvorligt, og deres stemme skal høres.

Hasserisavis.dk besøger Maria, der er 7.x-elev på Gl. Hasseris Skole, og vi spørger hende, hvilke tanker hun gjorde sig, da hun skulle skrive sit bud til en tale på alle danske børns vegne.

”Jeg prøvede at skrive noget, så både børn, unge og voksne kunne forstå det, men jeg havde aldrig regnet med, at det ville blive mig. Mange af mine venner har også lavet en tale, så det var ret vildt, at jeg blev valgt,” siger Maria og viser sit værelse frem.

Krig og klima
Nytårstalen var en del af et undervisningsforløb, hvor Maria og klassekammeraterne i 7.x på Gl. Hasseris Skole lærte om FN, Børnekonventionen og rettigheder, men også om at ytre sig, formidle budskaber og sætte ord på sine bekymringer. Da Maria skulle udvælge sine emner til sin tale, læste hun artikler, der var til rådighed i forbindelse med undervisningsforløbet, og hun fandt frem til vigtige begivenheder for året 2023 på nettet.

”Krig valgte jeg, fordi mange børn er bange for det. Vi har snakket om krigen mellem Israel og Palæstina i skolen, og det samme gjorde vi, da krigen i Ukraine brød ud,” forklarer Maria, der ikke er bange for at stille spørgsmål, hvis hun støder på noget, som vækker hendes nysgerrighed.

”Når der sker noget i verdenen, er det vigtigt at forstå flere forskellige sider,” understreger hun, og kigger på sin stolte mor, Charlotte, der intet kendte til emnerne i Marias tale, før hun rullede over skærmen nytårsdag 2024.

Maria skrev det meste af sin tale i skolen og ved skrivebordet på sit værelse i hjemmet i Hasseris. Se Børnenes Nytårstale på TV 2 Play. Foto: Helena Ravnsbæk

Et andet emne, som er vigtigt for den 13-årige skoleelev, er udryddelsen af truede dyrearter – som også i flere tilfælde hænger sammen klimaet, forklarer hun. Derfor sluttede hun sin nytårstale af med at sætte fokus på det nordlige hvide næsehorn, som er tæt på at uddø.

Maria afslører, at hun skrev hele sin tale selv og fik kun inputs fra sin storesøster og klasselærer.

Lyt til børnene
Vi spørger Maria, hvad hun håber nytårstalen kan bidrage med:  

”Jeg håber, at flere børn tør sige deres mening om emner og vil turde holde taler foran voksne, så voksne lytter mere til børn. Så håber jeg, at voksne bliver bedre til at lytte, og ikke bare siger ’ja, det er fint,’” siger hun.

Marias nytårstale blev udvalgt blandt 58 indsendte bidrag fra børn i hele Danmark, der kom med deres bud på nytårstaler, og Maria har et råd til dem, der gerne vil komme i betragtning som næste års nytårstaler på hele Danmarks børns vegne.

“Jeg tror, min tale blev valgt, fordi den var meget bred og kom ind over mange forskellige emner, og den kunne forstås af flere forskellige aldre,” siger hun og fortæller, at det var en sjov oplevelse at se sig selv på TV, og hun stadig møder folk, som kan genkende hende fra skærmen.

Del denne artikel:

  • Email a link to a friend (Opens in new window) Email
  • Tweet
  • Share on Threads (Opens in new window) Threads

Related

 
 
 

Relaterede Artikler

Ny aktivitetskoordinator hos Aalborg SeniorSport
Nyheder

Ny aktivitetskoordinator hos Aalborg SeniorSport

11. marts 2026
Fra Dubai til Aalborg: Nu sælger Mark Andersen liebhaveri i Aalborg
By & Bolig

&LIVING kan bryste sig af høje salgsrater og stor efterspørgsel

10. marts 2026
Dato for årsopgørelsen er fastlagt
Erhverv & Samfund

Dato for årsopgørelsen er fastlagt

9. marts 2026
Rekordhesten Menza markerer sig i toppen af dansk travsport
Nyheder

Rekordhesten Menza markerer sig i toppen af dansk travsport

8. marts 2026
Lucca Dahl Nordlund: Ung artist med blikket rettet fremad
Erhverv & Samfund

Lucca Dahl Nordlund: Ung artist med blikket rettet fremad

7. marts 2026
Næste
Nytårsforsættet: Hvad kræves for at holde fast i de sunde vaner?

Læs eller genlæs: Nytårsforsættet: Hvad kræves for at holde fast i de sunde vaner?

Hasserisavis.dk

Hasseris Medier
Hasseris Bymidte 21
9000 Aalborg
Tel: +45 22 87 47 44
info@hasserisavis.dk
CVR: 42993077

 

Redaktionelt

Hasserisavis.dk ønsker at øge den generelle viden om området ved at fortælle både store og små historier med interesse for borgerne i vores dækningsområde.

Vores redaktionelle stil er venlig og faktabaseret, og vi stræber efter objektivitet i gengivelsen af politiske synspunkter.

 

Redaktionen

 

Seneste aviser

Nr. 9 2025

Nr. 10 2025

Nr. 11 2025

Nr. 12 2025

Nr. 1 2026

Nr. 2 2026

Nr. 3 2026

Arkiv

Om os

Hos Hasserisavis.dk stræber vi efter at bringe relevante og interessante nyheder fra vores lokalsamfund. Vi er tilgængelige både online og som papiravis, der udkommer 12 gange årligt.

Vi er stolte af vores rolle som bydelens stemme og opfordrer læsere til at bidrage med historier og synspunkter.

 

Bliv meddeler

 

Ingen resultater
Vis alle resultater
  • Nyheder
  • By & Bolig
  • Erhverv & Samfund
  • Kultur & Aktiviteter
  • Sport & Sundhed
  • Velvære & Livsstil
  • Hasseris Lyd
  • Redaktion
  • Annoncering
  • Arkiv
  • Læserhistorier

© 2026 JNews - Premium WordPress news & magazine theme by Jegtheme.