De næste tre måneder er Letvadvej, helt fra Digtervejen og ned til P. Jacobsens Vej, totalspærret, hvorfor trafikken skal ledes via Hobrovej.
Hvis du ofte eller fra tid til anden kører i bil på Letvadvej i Skalborg, er du muligvis bekendt med vejstrækningens store mængde daglig trafik. Men på grund af vejarbejde vil Letvadvej, helt fra Digtervejen og ned til P. Jacobsens Vej, være totalspærret, og i perioden vil der være omkørsel via Hobrovej.
Ifølge skiltningen i området forventes arbejdet at være færdigt 31. maj i år. Det betyder altså, at du i de næste tre måneder må finde alternative ruter, hvis du har planer om at tage en genvej til Hasseris eller City Syd.
Totalspærringen af strækningen skyldes, at Aalborg Forsyning i øjeblikket er i gang med arbejde i området som en del af en omfattende separatkloakering i Skalborg, hvilket strækker sig fra februar til december 2025. Det oplyser forsyningen på deres hjemmeside.























