En række aspekter kræver yderligere afklaring, før arbejdet med opførelsen af det nye lyskryds på Skelagervej/Bygaden kan fortsætte.
Lyskrydsprojektet på Skelagervej/Bygaden, der oprindeligt skulle være færdigt i 2024, blev forsinket på grund af træer, som viste sig at huse flagermus. Efter at have ventet på, at flagermusene gik i hi, står projektet nu over for yderligere afklaringer, før arbejdet kan fortsætte.
Ifølge projektleder hos Aalborg Kommune, Mads Rytter Asferg, omfatter dette træfældning, genplantning samt cykelstiens fremtid.
“Vores naturmyndighed er stadig i gang med at afklare, om træerne må og kan fældes. Samtidig arbejder vi på at finde den bedste løsning for genplantning, så vi kan bevare områdets grønne karakter,” forklarer Mads Rytter Asferg til Hasserisavis.dk.
Forlængelse af cykelsti
Mads Rytter Asferg tilføjer, at det lige nu overvejes at forlænge cykelstien vest for Bygaden, så den afsluttes ved Sofiendalstien.
“Vi undersøger i øjeblikket muligheden for at forlænge cykelstien. Men det er ikke noget, vi har taget højde for i de tidligere overslag. Så hvis vi vælger at prioritere denne løsning, kræves yderligere midler.”
Signalprogram og placering af master
Derudover er den ansvarlige rådgiver for signalanlægget ved at udarbejde et oplæg til blandt andet signalprogrammet og placering af master. Her forklarer Mads Rytter Asferg, at signalprogrammet skal godkendes, og at det kommer til at udgøre en vigtig del af projektmaterialet, da det skal danne grundlag for politiets samtykke.
Lyskrydset forventes stadig at blive udbygget i år.
Hasseris Medier
Hasseris Bymidte 21
9000 Aalborg
Tel: +45 22 87 47 44
info@hasserisavis.dk
CVR: 42993077























