• Annoncering
  • Redaktion
  • Arkiv
  • Læserhistorier
hasserisavis.dk
  • Nyheder
  • By & Bolig
  • Erhverv & Samfund
  • Kultur & Aktiviteter
  • Sport & Sundhed
  • Velvære & Livsstil
  • Hasseris Lyd
Ingen resultater
Vis alle resultater
  • Nyheder
  • By & Bolig
  • Erhverv & Samfund
  • Kultur & Aktiviteter
  • Sport & Sundhed
  • Velvære & Livsstil
  • Hasseris Lyd
Ingen resultater
Vis alle resultater
hasserisavis.dk
Ingen resultater
Vis alle resultater
 
 
 
 
 
 
Hjem Nyheder

Maddox har åbnet egen frisørsalon i forældrenes kælder

Maddox har åbnet egen frisørsalon i forældrenes kælder

Fra kælderen i forældrenes villa på Nordtoft driver Maddox Hammer Hjortlund på 15 år sin egen salon, hvor han blandt andet klipper venner og bekendte. Foto: Jesper Franzen

Matias Kirstein PetersenAf Matias Kirstein Petersen
14. marts 2026

Fra kælderen i sine forældres hus på Nordtoft klipper 15-årige Maddox Hammer Hjortlund venner, bekendte og øvrige kunder, og den unge frisørspire har her skabt et socialt samlingspunkt for samtale og hygge.

Man mærker det hurtigt, når man træder ned i kælderen i huset i på Nordtoft 20. Rummet er enkelt indrettet med rene linjer, dæmpet hyggebelysning og et klart fokus på funktionalitet. Sakse, trimmere og diverse hårprodukter er sirligt linet op, og midt i rummet står en klassisk barbershopstol betrukket med mørkerødt læder.

Det er her, at Maddox Hammer Hjortlund har etableret sin egen salon – et sted, der både fungerer som arbejdsplads og socialt samlingspunkt, og hvor du kan få en fuld klipning til den beskedne sum af 90 kroner. Atmosfæren er uformel, og samtalen fylder næsten lige så meget som selve klipningen. Snakkene kredser ofte om hverdagen, interesser og det, der optager unge drenge og mænd, alt imens frisuren tager form.

”For mig handler det ikke kun om at klippe hår. Jeg vil gerne skabe et sted, hvor man kan sidde og snakke, mens man får en fade, og hvor stemningen er afslappet. Det skal være rart at komme her. Så når folk sætter sig i stolen, må det gerne føles som et lille frirum. Man snakker om skole, sport og alt muligt andet, og klipningen bliver næsten sekundær, fordi samtalen fylder så meget.”

En idé, der opstod tidligt
Maddox fik idéen til at starte sin egen salon allerede som 12-årig, da han så en hårtrimmer på tilbud. Det blev begyndelsen på et fritidsjob, som i dag skal passes ind mellem skolegang og lektier i 9. klasse på Stolpedalsskolen. Salonens åbningstider ligger derfor uden for skoletiden, hvor kunderne – ofte venner og bekendte – finder vej til kælderen i forældrenes villa på toppen af Hasseris. Og for Maddox handler det om at få hverdagen til at hænge sammen og samtidig bevare glæden ved arbejdet.

”Det kræver selvfølgelig, at man planlægger sin tid. Skolen kommer først, og så ligger klipningerne om eftermiddagen og i weekenderne. På den måde bliver det noget, jeg glæder mig til, i stedet for noget, der stresser, og det er vigtigt for mig, at det stadig føles som noget sjovt.”

Øvelse gør mester
Vejen fra de første klipninger til det nuværende niveau har været præget af øvelse og læring. Maddox har blandt andet brugt studeret videoer på Instagram og TikTok, hvor man også kan følge ham, til at lære de forskellige teknikker, som han så efterfølgende har afprøvet i praksis.

”I starten var det ærligt talt ret skævt mange gange. Faktisk ofte decideret grimt”, griner Maddox. ”Linjerne sad ikke, som de skulle, og proportionerne var langt fra perfekte. Men det var også sådan, jeg lærte, hvad der virkede, og hvad der ikke gjorde. Heldigvis har jeg nogle støttende venner, som i den spæde start var flinke til at lægge hår til.”

Ros og reaktioner som drivkraft
Glæden ved arbejdet er fortsat den drivende kraft for Maddox. Det er altså ikke kun håndværket i sig selv, men i lige så høj grad rosen og de positive reaktioner fra dem, der sætter sig i stolen, som giver motivationen.

”Det fedeste ved det her er helt klart, når man kan se, at folk bliver oprigtigt glade for resultatet. Når de kigger sig i spejlet og kan mærke, at klipningen sidder lige i skabet, og man får ros for det arbejde, man har lagt i det. Så giver det virkelig meget tilbage.”

Samtidig oplever Maddox, at interessen for faget også smitter af på omgivelserne. Flere spørger ind til teknikker, udstyr og vejen dertil, og her ser han det som en naturlig del af processen at dele ud af sine erfaringer.

”Jeg synes, det er fedt, hvis jeg kan inspirere andre til selv at prøve kræfter med det. Jeg har selv lært meget ved at se, hvordan andre gør, og hvis jeg kan give noget videre, eller vise, at man godt kan starte i det små og lære undervejs, så betyder det faktisk en del for mig.”

Et stort ansvar i en ung alder
Selvom salonen i kælderen på Nordtoft i dag først og fremmest fungerer som et fritidsjob, har erfaringerne allerede givet Maddox en tidlig forståelse for, hvad det vil sige at tage ansvar og bygge noget op fra bunden. Hver klipning, hver fejl og hver succesoplevelse har været en del af en proces, der ikke kun handler om frisørfaget, men også om planlægning, kundekontakt og personlig udvikling.

”Mine øjne er virkelig blevet åbnet for, hvordan man kan skabe noget selv. At se, at det man gør, har betydning for andre, og at man kan gøre folk glade, er virkelig motiverende. Jeg kan godt lide tanken om at prøve ting af og lære undervejs, og det giver lyst til at udvikle det her videre, måske på en helt ny måde senere.”

Overvejelser om fremtiden
Hvad fremtiden inden for faget konkret byder på er fortsat uvis, men Maddox har allerede tanker om, hvordan han kan kombinere skole og fritidsjobbet som frisør. Efter folkeskolen vil han således gerne starte på HHX, hvor der er mulighed for at lære mere om blandt andet marketing – viden han ser som relevant for at kunne udvikle sin egen salon yderligere.

”At lære mere om markedsføring, samtidig med at salonen kører ved siden af, virker rigtig spændende. På den måde kan man bygge videre på det, der allerede er startet, og prøve nye idéer af”, slutter Maddox Hammer Hjortlund.

Læs resten af marts-avisen her

Del denne artikel:

  • Email a link to a friend (Opens in new window) Email
  • Tweet
  • Share on Threads (Opens in new window) Threads

Related

 
 
 

Relaterede Artikler

Nyt lokalt tilbud om fodpleje i Bygaden
Nyheder

Fodpleje efter vinteren: Hvad du bør vide

15. april 2026
Spar Nord med økonomisk rygstød til det lokale foreningsliv
Erhverv & Samfund

Spar Nord med økonomisk rygstød til det lokale foreningsliv

14. april 2026
4. Maj Kollegiet skal fremtidssikres
Kultur & Aktiviteter

Historisk kollegium inviterer til indvielse efter stor renovering

13. april 2026
Centralskole i Hasseris: Stolpedalsskolen
By & Bolig

Centralskole i Hasseris: Stolpedalsskolen

13. april 2026
Ny hovedsponsor til Aalborg KFUM Fodbold
Nyheder

Ny hovedsponsor til Aalborg KFUM Fodbold

12. april 2026
Næste
Kærbys historie

Kærbys historie

Hasserisavis.dk

Hasseris Medier
Hasseris Bymidte 21
9000 Aalborg
Tel: +45 22 87 47 44
info@hasserisavis.dk
CVR: 42993077

 

Redaktionelt

Hasserisavis.dk ønsker at øge den generelle viden om området ved at fortælle både store og små historier med interesse for borgerne i vores dækningsområde.

Vores redaktionelle stil er venlig og faktabaseret, og vi stræber efter objektivitet i gengivelsen af politiske synspunkter.

 

Redaktionen

 

Seneste aviser

Nr. 11 2025

Nr. 12 2025

Nr. 1 2026

Nr. 2 2026

Nr. 3 2026

Nr. 4 2026

Arkiv

Om os

Hos Hasserisavis.dk stræber vi efter at bringe relevante og interessante nyheder fra vores lokalsamfund. Vi er tilgængelige både online og som papiravis, der udkommer 12 gange årligt.

Vi er stolte af vores rolle som bydelens stemme og opfordrer læsere til at bidrage med historier og synspunkter.

 

Bliv meddeler

 

Ingen resultater
Vis alle resultater
  • Nyheder
  • By & Bolig
  • Erhverv & Samfund
  • Kultur & Aktiviteter
  • Sport & Sundhed
  • Velvære & Livsstil
  • Hasseris Lyd
  • Redaktion
  • Annoncering
  • Arkiv
  • Læserhistorier

© 2026 JNews - Premium WordPress news & magazine theme by Jegtheme.