Aalborg Zontaklub har trådt ind i kampen mod kønsrelateret vold mod kvinder og piger ved at deltage i den verdensomspændende kampagne kendt som “Orange Dage.”
“Orange Dage” er en årlig kampagne, også kendt som “16 days of activism,” der finder sted fra den 25. november til den 10. december og markerer FN’s årsdag for bekæmpelse af vold mod kvinder og piger samt FN’s årsdag for menneskerettigheder.
Kampagnen har tiltrukket mere end 6.000 organisationer over hele verden siden 1991, og dens karakteristiske farve, orange, er blevet et symbol på kampen mod kønsbaseret vold. Målet med kampagnen er klart: at afskaffe alle former for kønsbaseret vold mod kvinder og piger.
Brutal begivenhed
Baggrunden for “Orange Dage” stammer fra en hjerteskærende begivenhed den 25. november 1960, hvor tre søstre fra Den Dominikanske Republik blev brutalt tævet ihjel og dumpet for foden af en klippe af det hemmelige politi.
Søstrene havde været aktive i kampen mod diktaturets grusomhed og systematiske vold, og deres tragiske skæbne blev et symbol på den feministiske modstand. For at ære deres minde blev den 25. november i 1999 erklæret som den internationale dag for afskaffelse af vold mod kvinder af FN.

Aalborg Zontaklub, der holder til i Hasseris, har nu tilsluttet sig kampagnen “Orange Dage”, der er et skridt i den rigtige retning mod en mere retfærdig og lige verden for alle køn.
Male Aalborg orange
Klubpræsident ved Aalborg Zontaklub, Henrietta Haukrogh, udtaler: ”Det er første gang, vi deltager i kampagnen i Aalborg, og vi har sat alle sejl til. Vi vil simpelthen male Aalborg orange.”
Dette indebærer bl.a. at oplyse Aalborgtårnet med orange lys i løbet af de 16 kampagnedage. Desuden kan man forvente at se orange farver rundt omkring i byen, inklusive Gåsepigen og vinduesudsmykninger. Klubben vil også opsætte kampagnemateriale og dele opslag på sociale medier i hele kampagneperioden.
De ”Orange Dage” indledes ved Kunsten lørdag d. 25. november, hvor man kan se den orangefarvede belysning på Aalborgtårnet blive tændt kl. 15.30. Derefter inviterer Aalborg Zontaklub til reception inde på Kunsten, hvor Zonta orienterer om kampagnen og byder på et glas bobler.
Programmet for kampagnen er som følger:
- Aalborgtårnet bliver belyst med orange lys i de mørke timer under kampagnens 16 dage (25.10.23-10.12.23)
- Aalborg Kongres & Kulturcenter bliver belyst med orange lys den 25. og 26. november
- Statuen Gåsepigen på Vesterbro bliver iklædt orange tøj i hele perioden
- Slides på infoskærme i busser og på digitale skilte i gågader i perioden
- Udstilling i hele perioden i butiksvinduer på Østeraa og i Bispensgade af orange effekter og kampagnetekster, udarbejdet af Katedralskolens elever og af Zonta.
- Opslag på SOME med oplysningsmateriale, som belyser omfang af og reaktionsmuligheder mod kønsrelateret vold. Materialet relaterer sig bl.a. til 1) regeringens handleplaner for afskaffelse af vold i nære relationer og partnerdrab og 2) ligestillingsministerens arbejde med et sikkert natteliv, særligt for kvinder
Ligestilling på skemaet
Som optakt til kampagnen arrangerer Aalborg Zontaklub en undervisningsdag den 22. november på Aalborg Katedralskole.
Her vil 250 elever arbejde med FNs verdensmål nr. 5, som fokuserer på ligestilling mellem kønnene. Dette er en vigtig del af bestræbelserne på at øge opmærksomheden omkring kønsrelateret vold og skabe forandringer i samfundet.
’Fantastisk opbakning’
Henrietta Haukrogh udtaler: ”Vi har fået en fantastisk opbakning fra Aalborg Kommune, andre frivilligorganisationer og fonde. Således har Lykkebofonden doneret et beløb til belysning af Aalborgtårnet. Også Melsonfonden har doneret beløb til kampagnen.”
Klubben kan desuden fortælle, at Kvindernes Internationale Dag den 8. marts 2024 vil blive markeret med en foredrags- og musikaften i Folkekirkens Hus. Under denne begivenhed vil musiker og forfatter Simona Abdallah dele sin personlige kamp mod kulturelle traditioner for at opnå retten til at leve sit liv, som hun vil.
Zonta arbejder for at skabe et bedre liv for kvinder og piger med FNs verdensmål nr. 5 som ledestjerne. Zonta Internationals projekter drives i partnerskab med FN og andre ledende NGOer. Zonta har desuden konsultativ status i Europarådet. I Zonta er omkring 27.000 medlemmer fordelt på 67 lande.























