BETALT SAMARBEJDE
I Koncertsalen i Musikkens Hus kan publikum opleve forestillingen ”Tre mand og en opera”, når Frederik Cilius, Rasmus Bruun og Allan Gravgaard Madsen går på scenen sammen med Aalborg Symfoniorkester og to operasolister som en del af Nordjyske Operadage.
Lørdag den 15. august kan publikum se frem til en aften, hvor operaens store værker og virkemidler bliver foldet ud i et format, der kombinerer musik, fortælling og humor. Forestillingen ”Tre mand og en opera”, der afvikles i forbindelse med Nordjyske Operadage, samler både musikalske indslag og formidling af opera i et fælles scenisk format, og på scenen medvirker Aalborg Symfoniorkester under ledelse af Christopher Lichtenstein samt sopranen Julie Meera og tenoren Gustav Wenzel Most. Sammen udgør de rammen om en aften, hvor både orkester og solister indgår i programmets musikalske helhed.
Klassiske mestre og kendte værker
Programmet tager afsæt i operaens store komponister som Mozart, Verdi, Puccini og Wagner. Her udfolder de tre medvirkende deres fælles interesse for opera, og genrens kendte værker og musikalske virkemidler præsenteres i en blanding af formidling og optræden.
Fra Operarejsen til scenen i Aalborg
Trioen, Frederik Cilius, Rasmus Bruun og Allan Gravgaard Madsen, er kendt fra DR’s tv-serie ”Operarejsen”, hvor de gennem flere sæsoner har udforsket operaens verden i en på mange måder usnobbet og underholdende introduktion til genren. På scenen videreføres det samme greb, hvor der ikke lægges vægt på at forklare opera oppefra, men i stedet formidles den gennem personlige perspektiver, humor og musikalske nedslag.
Solister med international erfaring
Tenoren Gustav Wenzel Most beskrives som en lyrisk tenor med international erfaring. Han har blandt andet optrådt på Wiener Staatsoper og Den Fynske Opera i roller af Strauss, Wagner og Verdi. Han har desuden indspillet hovedrollen i Joachim Raffs ”Dame Kobold” for Naxos. Sopranen Julie Meera arbejder med forskellige koncert- og operakonstellationer og ønsker at nedbryde fordomme om opera og klassisk musik. Hun har tidligere medvirket i ”Operarejsen”, og her sang Julie Meera arien ”Träume Nicht”, komponeret af Allan Gravgaard.
Arrangementet ”Tre mand og en opera” er en del af Nordjyske Operadage, som gennemføres med støtte fra Det Obelske Familiefond, Toyota-Fonden og Knud Højgaards Fond. Festivalen afholdes i august og september, og her samles både nye og erfarne operainteresserede, turister og studerende omkring en række forskellige arrangementer i form af blandt andet gratis gadeopera, fællessang ved solnedgang samt koncerter med internationale operasolister.
Læs resten af juni-avisen her






















