Efter 13 måneders tålmodig venten i den midlertidige skurvogn på parkeringspladsen, har Danske Bank endelig slået dørene op til deres nye og forbedrede filial i Hasseris Bymidte.
Seks flotte, lyse mødelokaler med udsigt til Hasserisvej og strædet i Hasseris Bymidte er navngivet efter billederne på væggene, og hasserisavis.dk går forbi ’Spritten’ og ’Gåsepigen’ for at mødes med filialdirektør Thomas Maigaard i ’Noahs Ark’.
Danske Bank har kunne byde kunderne velkommen i deres nyrenoverede lokaler siden den 1. november, hvor banken nu befinder sig på overetagen af bygningen, hvor Matas i mellemtiden har overtaget de tidligere Danske Bank-lokaler i underetagen.
Attraktive lokaler
“Indretningen er optimal og dækker vores behov, idet de nye lokaler bedre afspejler måden, hvorpå vi mødes med vores kunder. Banken er blevet mere moderne i udtrykket med både fysiske mødelokaler, hvor pladsen er god, og med onlinemødelokaler, hvor vores rådgivere kan mødes med kunderne på en fleksibel og bekvem måde,” siger Thomas Maigaard og tilføjer, at andelen af onlinemøder er opadgående.
Han pointerede også, at den nye indretning og de gode parkeringsmuligheder i Hasseris Bymidte har gjort filialen til en attraktiv arbejdsplads for personalet. Banken, der fortsat har sine seks faste rådgivere med tilknytning til Hasseris-afdelingen, har derudover nogle ekstra bærbar-pladser, som rådgivere fra andre filialer kan benytte.
”Med de ekstra kontorpladser forventer vi, at trafikken – primært fra Danske Bank i Algade – bevæger sig herud, fordi det er en moderne og fleksibel arbejdsplads, vi har fået her. Vi er glade for Hasseris, og med de nye rammer giver det endnu mere mening at være til stede i Bymidten,” siger han.
Ude af skurvognen
Thomas Maigaard understreger betydningen af Hasseris’ placering for banken.
“Vi valgte at være til stede herude under ombygningsperioden, da lokationen er afgørende for os. Nu er vi dog glade for at være i vores nye lokaler,” siger Thomas Maigaard og forklarer, at bankens seks faste rådgivere skiftevis har haft base i den midlertidige pavillon – som han kalder skurvognen på parkeringspladsen i Hasseris Bymidte – for at opretholde kontakten til områdets kunder i de 13 måneder ombygningen stod på.
I forbindelse med den nye Danske Bank, har man valgt at fastholde pengeautomaten på samme placering i stueplan som før ombygningen for at sikre nem adgang for kunder, der skal hæve penge, og desuden er der blevet installeret en elevator i indgangen til den nye bank, så banken let tilgængelig for alle.
Selvom få småting stadig mangler i de nye rammer, blev de nye lokaler fejret officielt i forbindelse med en af rådgivernes 25-års jubilæum tirsdag den 5. december, og er Danske Bank klar til at byde velkommen til Hasseris’ borgerne.
Læs resten af den trykte udgave her på netavisen





















