• Annoncering
  • Redaktion
  • Arkiv
  • Læserhistorier
hasserisavis.dk
  • Nyheder
  • By & Bolig
  • Erhverv & Samfund
  • Kultur & Aktiviteter
  • Sport & Sundhed
  • Velvære & Livsstil
  • Hasseris Lyd
Ingen resultater
Vis alle resultater
  • Nyheder
  • By & Bolig
  • Erhverv & Samfund
  • Kultur & Aktiviteter
  • Sport & Sundhed
  • Velvære & Livsstil
  • Hasseris Lyd
Ingen resultater
Vis alle resultater
hasserisavis.dk
Ingen resultater
Vis alle resultater
 
 
 
 
 
 
Hjem Erhverv & Samfund

Intern rokade i Nordjyske Bank

Intern rokade i Nordjyske Bank

Nordjyske Banks ledere i Hasseris, Michael Thoft (th.) og Jacob Sandø Stevn (tv.), ser frem til at videreføre bankens positive udvikling i nye roller. Foto: Matias Kirstein Petersen

Matias Kirstein PetersenAf Matias Kirstein Petersen
1. september 2025

Efter flere år med Michael Thoft som afdelingsdirektør har han nu byttet plads med Jacob Sandø Stevn, der fremover skal stå i spidsen for afdelingen i Hasseris.

Der er sket et skifte i ledelsen hos Nordjyske Bank i Hasseris. Fra august har afdelingen fået ny afdelingsdirektør, men navnet er velkendt. Jacob Sandø Stevn overtager nemlig posten fra Michael Thoft, som i stedet indtræder i rollen som privatchef.

Begge har i forvejen mange års erfaring fra banken og kender både hinanden og lokalområdet indgående.

”Vi har haft et tæt og velfungerende samarbejde gennem flere år, og vi kender hinandens styrker rigtig godt. Det er netop den relation, vi gerne vil bygge videre på – bare i en ny konstellation,” siger Michael Thoft, der har stået i spidsen for afdelingen i Hasseris siden dens åbning.

En fælles ambition
Jacob Sandø Stevn har været en del af ledelsen siden 2018, senest som privatchef. Nu bytter de altså plads, men med en fælles ambition om at fastholde og videreudvikle bankens position i Hasseris.

”Skiftet sker, fordi vi kan se, at det giver os mulighed for at bringe vores individuelle kompetencer endnu bedre i spil. Vi oplever en rigtig positiv udvikling i Hasseris, og vi tror på, at denne rokade vil styrke det arbejde, vi allerede er godt i gang med,” forklarer Jacob Sandø Stevn.

Samme nærværende rådgivning
Ifølge de to ledere er samarbejdet præget af gensidig respekt og samme retning – og det er netop dét, der danner fundamentet for deres fremadrettede arbejde.

”Ambitionerne for både kunder, kolleger og lokalområdet er store, og vi glæder os til at tage hul på det næste kapitel sammen. Det er vigtigt at understrege, at intet som sådan ændrer sig for vores kunder. De vil møde de samme ansigter og den samme nærværende rådgivning, som de kender i forvejen,” lyder det samstemmende.

Nordjyske Bank er en del af Ringkjøbing Landbobank og har haft afdeling på Thulebakken 34 siden 2016.

Læs resten af september-avisen her

Del denne artikel:

  • Email a link to a friend (Opens in new window) Email
  • Tweet
  • Share on Threads (Opens in new window) Threads

Related

 
 
 
 

Relaterede Artikler

Beboere melder om henkastet affald og hærværk
By & Bolig

Beboere melder om henkastet affald og hærværk

11. juni 2026
Kanondag: Kom til historisk temadag på havnefronten
Kultur & Aktiviteter

Kanondag: Kom til historisk temadag på havnefronten

10. juni 2026
Den glade studentertid på Hasseris Gymnasium
Kultur & Aktiviteter

Den glade studentertid på Hasseris Gymnasium

9. juni 2026
AN-TV og SIFA indgår millionaftale for at styrke foreningslivet i Aalborg
Erhverv & Samfund

AN-TV Fonden støtter lokale foreninger og kulturliv 

8. juni 2026
3. Limfjordsforbindelse: Første synlige anlægsarbejde i gang
By & Bolig

3. Limfjordsforbindelse: Første synlige anlægsarbejde i gang

7. juni 2026
Næste

Ældrerådet vælges i september – stem fra 1. til 28.

Hasserisavis.dk

Hasseris Medier
Hasseris Bymidte 21
9000 Aalborg
Tel: +45 22 87 47 44
info@hasserisavis.dk
CVR: 42993077

 

Redaktionelt

Hasserisavis.dk ønsker at øge den generelle viden om området ved at fortælle både store og små historier med interesse for borgerne i vores dækningsområde.

Vores redaktionelle stil er venlig og faktabaseret, og vi stræber efter objektivitet i gengivelsen af politiske synspunkter.

 

Redaktionen

 

Seneste aviser

Nr. 1 2026

Nr. 2 2026

Nr. 3 2026

Nr. 4 2026

Nr. 5 2026

Nr. 6 2026

Arkiv

Om os

Hos Hasserisavis.dk stræber vi efter at bringe relevante og interessante nyheder fra vores lokalsamfund. Vi er tilgængelige både online og som papiravis, der udkommer 12 gange årligt.

Vi er stolte af vores rolle som bydelens stemme og opfordrer læsere til at bidrage med historier og synspunkter.

 

Bliv meddeler

 

Ingen resultater
Vis alle resultater
  • Nyheder
  • By & Bolig
  • Erhverv & Samfund
  • Kultur & Aktiviteter
  • Sport & Sundhed
  • Velvære & Livsstil
  • Hasseris Lyd
  • Redaktion
  • Annoncering
  • Arkiv
  • Læserhistorier

© 2026 JNews - Premium WordPress news & magazine theme by Jegtheme.