Forleden aften løb Lions Aalborg Limfjordens årlige modeshow på Phønix Hotel af stablen, og her blev mode, mad og velgørenhed forenet til fordel for sårbare børn og unge i lokalområdet.
Den stod på modeshow i en god sags tjeneste, da Lions Aalborg Limfjorden torsdag aften slog dørene op til organisationens årlige arrangement på Phønix Hotel, hvor bl.a. Bjerring fra Hasseris Bymidte, som kunne fremvise butikkens nyeste kollektioner, hvilke bestod af en blanding af friske forårsfarver, elegante sommernuancer og tidens trends inden for mønstre og snit.
Ud over Bjerring var også butikkerne Stæhr, Kræs og Julia med ved aftenens modeshow, og på catwalken viste modellerne fra de enkelte butikker, hvordan outfitsene kunne styles både til såvel hverdag som fest.




Sideløbende med de mange catwalks nød publikum, som talte godt 150 kvinder, en tapasanretning fra Phønix Hotels eget køkken, ligesom de var forsynet med et glas vin, øl eller en vand.
Samtidig bød aftenen på udtrækning af præmier fra de fire kvindetøjsbutikker, hvilke kunne vindes på baggrund af købte lodder. Præmieuddelingen blev ledet af konferencier, Søren Lübech (medejer af Lübech Living).
Torsdagens modeshow handlede dog ikke kun om smarte styles og velsmagende mad – den havde også et større formål. Både billetindtægter samt pengene fra aftenens lodseddel- og taskesalg går igen i år således til et godt formål, da Lions Aalborg Limfjorden, der til dagligt holder til på Svalegaarden i Hasseris, ønsker at støtte sårbare børn og unge i lokalområdet.





















