• Annoncering
  • Redaktion
  • Arkiv
  • Læserhistorier
hasserisavis.dk
  • Nyheder
  • By & Bolig
  • Erhverv & Samfund
  • Kultur & Aktiviteter
  • Sport & Sundhed
  • Velvære & Livsstil
  • Hasseris Lyd
Ingen resultater
Vis alle resultater
  • Nyheder
  • By & Bolig
  • Erhverv & Samfund
  • Kultur & Aktiviteter
  • Sport & Sundhed
  • Velvære & Livsstil
  • Hasseris Lyd
Ingen resultater
Vis alle resultater
hasserisavis.dk
Ingen resultater
Vis alle resultater
 
 
 
 
 
 
Hjem Erhverv & Samfund

Rejser til udlandet hittede i årets første sensommermåned

I weekenden: Rejsefestival i Aalborg Lufthavn
RedaktionenAf Redaktionen
1. september 2023

August 2023 bød på en fortsat høj rejseefterspørgsel til og fra Aalborg Lufthavn. Det kunne mærkes med et langt større antal udenrigsrejsende end i forrige måned – svarende til 28,7 procents fremgang i forhold til august 2022. Samtidig bød årets første sensommermåned på endnu en vinternyhed, når Norwegian til februar flyver direkte til ferieøen Madeira.

Den gode feriestemning har ikke været til at tage fejl af i august, når de rejsende har rejst til blandt andet den tyrkiske sydkyst, Kreta, Mallorca samt tværs over Atlanten eller indenrigs til København og Bornholm. Alt i alt rejste 127.211 til og fra Aalborg Lufthavn i august 2023.

Det skriver Aalborg Lufthavn i en pressemeddelelse.

Et stort rejseudbud til udlandet sikrer udenrigsfremgang

I løbet af 2023 er der kommet en række nye direkte rejsemål fra Aalborg Lufthavn til blandt andet det solvarme Spanien og naturskønne Island.

Samtidig er der nye ruter i sigte til det kommende vinterprogram – senest med Norwegian-ruten til Madeira, der blev annonceret midt på måneden, hvor også blandt andet NILLES Rejser og Best Travel sætter fokus på unikke oplevelsesture til den smukke atlanterhavsø.

“Efter den travle sommerferieperiode, har vi i august fortsat en god efterspørgsel på de nyopstartede ruter, der som alle andre nye ruter skal have et kendskab opbygget. Her er vi rigtig langt, hvor fly- og rejseselskaberne også oplever en stigende interesse,” siger lufthavnsdirektør Niels Hemmingsen og tilføjer:

“Samtidig er de fire daglige afgange med KLM til Amsterdam stabilt tilbage på programmet, som tydeligt kan mærkes i antallet af daglige rejsende – på ferie eller forretningsrejse til udlandet. Mens chartertrafikken også lå over sidste års passagerniveau, var der samlet set en mindre trafiknedgang i august, primært forårsaget af DAT’s reducererede kapacitet på indenrigsruten til København.”

Flere direkte rejsemuligheder fra Aalborg i fokus

Igen i år afholdt Aalborg Lufthavn en konference for flyselskaber og rejsebureauer, der hedder Aalborg Development Forum, hvor der er fokus på at skabe flere rejsemuligheder fra Aalborg. Det giver grobund for nye samarbejder og nye direkte ruter i fremtiden.

“Aalborg Development Forum er et vigtigt arrangement, der giver løsninger til mulighederne, som jeg tror på vil resultere i nye og spændende rejsemål. Vi ser nemlig fortsat en stigende rejseefterspørgsel, hvor vi ud fra det nuværende rejseudbud til populære europæiske rejsemål fra Aalborg Lufthavn, kan se et stort potentiale,” slutter Niels Hemmingsen.   

Trafiktal for august 2019-2023

20192020202120222023
Indenrigs60.24344.68864.40076.22160.636
Udenrigs40.42210.01016.82334.11743.898
Charter25.6381.24610.97621.32622.677
I alt126.30355.94492.199131.664127.211
Kilde: Aalborg Lufthavn

Del denne artikel:

  • Email a link to a friend (Opens in new window) Email
  • Tweet
  • Share on Threads (Opens in new window) Threads

Related

 
 
 
 
 

Relaterede Artikler

14-årige Benjamin har gjort bilrengøring til sin fritidsforretning
Erhverv & Samfund

14-årige Benjamin har gjort bilrengøring til sin fritidsforretning

16. maj 2026
Nød lærer nøgen kvinde at spinde
Erhverv & Samfund

Nød lærer nøgen kvinde at spinde

9. maj 2026
Rigtige Mænd cykler for Ventilen
Erhverv & Samfund

Rigtige Mænd cyklede til fordel for Ventilen

5. maj 2026
Et skifte i både rolle og ramme
Erhverv & Samfund

Et skifte i både rolle og ramme

2. maj 2026
Nye boliger af Himmerland Boligforening skal danne landsbyfællesskab
Erhverv & Samfund

Nye boliger af Himmerland Boligforening skal danne landsbyfællesskab

28. april 2026
Næste
KFUM kalder alle piger: Gratis fodbold med Pigeraketten

KFUM kalder alle piger: Gratis fodbold med Pigeraketten

Hasserisavis.dk

Hasseris Medier
Hasseris Bymidte 21
9000 Aalborg
Tel: +45 22 87 47 44
info@hasserisavis.dk
CVR: 42993077

 

Redaktionelt

Hasserisavis.dk ønsker at øge den generelle viden om området ved at fortælle både store og små historier med interesse for borgerne i vores dækningsområde.

Vores redaktionelle stil er venlig og faktabaseret, og vi stræber efter objektivitet i gengivelsen af politiske synspunkter.

 

Redaktionen

 

Seneste aviser

Nr. 11 2025

Nr. 12 2025

Nr. 1 2026

Nr. 2 2026

Nr. 3 2026

Nr. 4 2026

Nr. 5 2026

Arkiv

Om os

Hos Hasserisavis.dk stræber vi efter at bringe relevante og interessante nyheder fra vores lokalsamfund. Vi er tilgængelige både online og som papiravis, der udkommer 12 gange årligt.

Vi er stolte af vores rolle som bydelens stemme og opfordrer læsere til at bidrage med historier og synspunkter.

 

Bliv meddeler

 

Ingen resultater
Vis alle resultater
  • Nyheder
  • By & Bolig
  • Erhverv & Samfund
  • Kultur & Aktiviteter
  • Sport & Sundhed
  • Velvære & Livsstil
  • Hasseris Lyd
  • Redaktion
  • Annoncering
  • Arkiv
  • Læserhistorier

© 2026 JNews - Premium WordPress news & magazine theme by Jegtheme.