Aalborg udvider truppen for 2023 endnu engang og meddeler nu, at den 27-årige landsholdsspiller, Simon Hald, vender hjem til Aalborg Håndbold 2023 på en 5-årig kontrakt, som dermed gælder frem til 2028.
Det skriver Aalborg Håndbold i en pressemeddelelse, som tidligere også har offentliggjort, at landsholdspillerne Niklas Landin og Mikkel Hansen kommer til at være med på holdet.
Simon Hald, som både var med til at vinde DM for Aalborg Håndbold i 2013 og 2017, kommer nu tilbage for at være med til at vinde endnu flere titler med Aalborg Håndbold.
– Jeg glæder mig til at komme hjem til Aalborg og igen løbe på banen foran det trofaste hjemmepublikum i Sparekassen Danmark Arena. Aalborg Håndbold betyder meget for mig, og jeg har selvfølgelig fulgt klubben siden mit skifte. Jeg er imponeret over, hvad de har præsteret de sidste sæsoner, og det glæder jeg mig til at blive en del af, siger Simon Hald.
Den stærke stregspiller, der har fået sin håndboldopvækst i omegnen af Aalborg, fik sin seniordebut i netop Aalborg Håndbold. Her nåede han at spille mere end 200 kampe frem til 2018, hvor han skiftede til tyske SG Flensburg-Handewitt, som han har tørnet ud for lige siden.
Her har han bygget yderligere på sit spil og fået det helt store gennembrud på landsholdet, hvor han var med til at vinde VM i både 2019 og 2021. Han har indtil videre repræsenteret Danmark ved 59 landskampe.
Hos sportsdirektøren for Aalborg Håndbold er man stolt over at kunne præsentere endnu et stjernenavn.
– Simon skiftede til Flensburg for snart fire år siden for at prøve sig af i udlandet. Siden har han blot fortsat sit hårde arbejde og udviklet sig til at blive en international topspiller i både forsvar og angreb, og jeg er stolt over, at det allerede er lykkes os at hente Simon hjem igen til Aalborg trods hans unge alder, udtaler sportsdirektør, Jan Larsen.





















