• Annoncering
  • Redaktion
  • Arkiv
  • Læserhistorier
hasserisavis.dk
  • Nyheder
  • By & Bolig
  • Erhverv & Samfund
  • Kultur & Aktiviteter
  • Sport & Sundhed
  • Velvære & Livsstil
  • Hasseris Lyd
Ingen resultater
Vis alle resultater
  • Nyheder
  • By & Bolig
  • Erhverv & Samfund
  • Kultur & Aktiviteter
  • Sport & Sundhed
  • Velvære & Livsstil
  • Hasseris Lyd
Ingen resultater
Vis alle resultater
hasserisavis.dk
Ingen resultater
Vis alle resultater
 
 
 
 
 
 
Hjem Kultur & Aktiviteter

Smuk keramik i Kærby

Smuk keramik i Kærby

Helle Vejen har haft en mangeårig passion for keramik, der for alvor tog fart i 2019.

Jens SkovgaardAf Jens Skovgaard
16. maj 2023

Helle Vejens hobby er blevet en forretning. I sit hjem på Spinderensvej i Kærby laver hun sjove og smukke keramikvaser og -skåle.

Helle Vejen arbejdede oprindeligt som lærer, men har skiftet lærergerningen ud med et job som familierådgiver i Mariager kommune.

En mangeårig passion for keramik tog fart i 2019, hvor hun deltog i et kursus hos keramikeren Gitte Kalstrup, som kaldte sig ‘Den gale hane’.

I flere år havde hun haft en af Gitte Kalstrups sjove fugle stående, uden at tænke nærmere over det, men en dag foreslog Helles ægtefælle Jes Rønnest, at hun kunne lave noget keramik, som var inspireret af ‘Den gale hane’, og så var linjen ligesom lagt, fortæller Helle. Da Coronaen kom foreslog Gitte, at hun anskaffede sig en keramikovn, som Gitte vidste var til salg, og så kom der gang i produktionen.

Keramikerens værksted

Helle’s keramik forhandles nu i mere end 10 forretninger i hele landet, og ét af stederne er hos Bjerring i Hasseris Bymidte, hvor man kan købe hendes fine små smykkeskåle, formet som muslingeskaller.

Helle og Jes har boet i villaen i Kærby i 19 år. Huset er løbende blevet vedligeholdt og udvidet, så det i dag danner den perfekte ramme om familien på fire og familiens lille hund.

Helle har sit keramikværksted på førstesalen, og ovnen i kælderen. På bordet i værkstedet ligger der ler klar til at blive formet. Nede i stuen er der en større opstilling af vaser og skåle.

“Jeg er ved at gøre klar til at udstille på Neumarked i Nordkraft den 6. maj,” fortæller Helle, og tilføjer, at der er adgang for publikum fra 10-17, hvis man skulle få lyst til at tage Helle Vejens kunstværker i øjesyn.

Ellers kan man se dem på Instagram under #hellevejenkeramik. Helle er også ved at få lavet en hjemmeside med en webshop, men den er ikke helt klar endnu, oplyser hun.

Helle Vejens keramik forhandles bl.a. hos Bjerring i Hasseris Bymidte.

Afrikansk passion

På vores rundtur i hjemmet falder blikket på en velvoksen træfigur af et Næsehorn, og nogle flotte fotos af afrikanske dyr. Helle fortæller, at Afrika er blevet en passion for familien, som har besøgt det sydlige og østlige Afrika mange gange.

“Jes har siden han var dreng været tiltrukket af Afrika”, fortæller Helle. “Men det var først, da vi mødtes for 25 år siden, at Jes’ drøm om at komme til Afrika blev realiseret. Vi tog til Afrika i tre måneder, og siden da har vi besøgt kontinentet mange gange, og vores to sønner Viktor og Emil har været med, siden de var små,” fortæller Helle.

Helle synes, hun har fundet en fin balance mellem sit faste arbejde og sin keramik.

“Jeg nyder at have kontakt med andre mennesker, men samtidig holder jeg af at kunne slappe af i mit keramikværksted”, fortæller Helle.

Så hun har ingen aktuelle planer om at skippe jobbet.

Læs resten af den trykte udgave her på netavisen.

Del denne artikel:

  • Email a link to a friend (Opens in new window) Email
  • Tweet
  • Share on Threads (Opens in new window) Threads

Related

 
 
 
 
 

Relaterede Artikler

Kultur & Aktiviteter

Ejendom ved Kulturbroen solgt til lokal investeringsfamilie

6. maj 2026
Bevar lyden og minderne: Bang & Olufsen inviterer til Repair Days
Kultur & Aktiviteter

Bevar lyden og minderne: Bang & Olufsen inviterer til Repair Days

6. maj 2026
Klovneløbet vender tilbage til Østre Anlæg
Kultur & Aktiviteter

Klovneløbet vender tilbage til Østre Anlæg

4. maj 2026
Huset i Hasserisgade-direktør stopper
Kultur & Aktiviteter

Huset danner ramme om mangfoldig koncertrække

1. maj 2026
Picassos sene værker samlet i Aalborg
Kultur & Aktiviteter

Kunsten inviterer til Store bededag

30. april 2026
Næste
DM i beachvolley bliver en strandfest på havnefronten

DM i beachvolley bliver en strandfest på havnefronten

Hasserisavis.dk

Hasseris Medier
Hasseris Bymidte 21
9000 Aalborg
Tel: +45 22 87 47 44
info@hasserisavis.dk
CVR: 42993077

 

Redaktionelt

Hasserisavis.dk ønsker at øge den generelle viden om området ved at fortælle både store og små historier med interesse for borgerne i vores dækningsområde.

Vores redaktionelle stil er venlig og faktabaseret, og vi stræber efter objektivitet i gengivelsen af politiske synspunkter.

 

Redaktionen

 

Seneste aviser

Nr. 11 2025

Nr. 12 2025

Nr. 1 2026

Nr. 2 2026

Nr. 3 2026

Nr. 4 2026

Nr. 5 2026

Arkiv

Om os

Hos Hasserisavis.dk stræber vi efter at bringe relevante og interessante nyheder fra vores lokalsamfund. Vi er tilgængelige både online og som papiravis, der udkommer 12 gange årligt.

Vi er stolte af vores rolle som bydelens stemme og opfordrer læsere til at bidrage med historier og synspunkter.

 

Bliv meddeler

 

Ingen resultater
Vis alle resultater
  • Nyheder
  • By & Bolig
  • Erhverv & Samfund
  • Kultur & Aktiviteter
  • Sport & Sundhed
  • Velvære & Livsstil
  • Hasseris Lyd
  • Redaktion
  • Annoncering
  • Arkiv
  • Læserhistorier

© 2026 JNews - Premium WordPress news & magazine theme by Jegtheme.