• Annoncering
  • Redaktion
  • Arkiv
  • Læserhistorier
hasserisavis.dk
  • Nyheder
  • By & Bolig
  • Erhverv & Samfund
  • Kultur & Aktiviteter
  • Sport & Sundhed
  • Velvære & Livsstil
  • Hasseris Lyd
Ingen resultater
Vis alle resultater
  • Nyheder
  • By & Bolig
  • Erhverv & Samfund
  • Kultur & Aktiviteter
  • Sport & Sundhed
  • Velvære & Livsstil
  • Hasseris Lyd
Ingen resultater
Vis alle resultater
hasserisavis.dk
Ingen resultater
Vis alle resultater
 
 
 
 
 
 
Hjem Velvære & Livsstil

Kit hjælper par ud af barnløshed

Kit hjælper par ud af barnløshed

Kit Ballermann driver på 20. år sin klinik, Akupunktur Ballermann fra villaen i Hasseris.

Helena RavnsbækAf Helena Ravnsbæk
16. februar 2023

I Nordjylland er akupunktur ikke en fast del af tilbuddet på fertilitetsklinikker, og derfor opsøger mange barnløse par Kit Ballermann for at få hjælp til ’projekt barn’.

Op ad den stejle bakke på Vestermarksvej, har Kit Ballermann sin klinik. I villaens kælderetage tager Kit hver dag imod klienter, som hun har gjort det de sidste 20 år, og hun holder meget af at kunne hjælpe mennesker både som terapeut og akupunktør.

”Jeg hjælper mange børn til verdenen her,” siger Kit med et stor smil og viser rundt i sin klinik.

”Der er så mange unge par, der har problemer med at blive gravide, og der har jeg specialeret mig i at udrede og hjælpe dem,” fortæller hun.

Panden mod en mur

Andre steder i landet bruges akupunktur som en fast del i fertilitetsbehandlingen, men da Kit forsøgte at byde ind i den verden for 20 år siden, da hun var nyudsprunget akupunktør i start 00’erne, følte hun, at hun gik panden mod en mur.

”I Nordjylland er vi bare lidt længere bagud i forhold til mange andre steder i landet. Jeg har været i dialog med fertilitetsklinikker, men da jeg ikke kunne komme igennem med akupunkturen der, trak jeg mig og fokuserede på min egen klinik,” fortæller Kit.

Kit Ballermann synes, at det er et problem, at barnløse par i Nordjylland ikke er ligestillede med par i resten af landet. ”Formålet med akupunktur er at få energien til at strømme og åbne op for blokeringer. Og det er altså ikke dokumentation på, om det virker, der mangler, for det er der masser af. Det er derimod et valg, som den enkelte fertilitetsklinik tager,” understreger hun.

Den alternative vej

Kit Ballermann er uddannet sygeplejerske, og hun har arbejdet flere forskellige steder i sundhedsvæsenet gennem 12 år, inden hun fik øjnene op for de alternative behandlingsmetoder.

”Min store frustration i sygeplejefaget var, at medicin står meget alene i behandlingstilbuddet. Det var de redskaber, man havde, og jeg savnede den holistiske vinkel, hvor der også er fokus på sammenhængen mellem krop og sind,” husker Kit.

På egen krop

Kit har selv oplevet på egen krop at have problemer med at få børn. Og det var her hun havde sit første møde med en terapeut, der tilbød alternative behandlinger, og som tænkte helt ud af boksen.

”Vi tog derfra og tænkte: Hvad skete der lige? Men tre måneder efter var jeg gravid, og i dag har jeg tre voksne børn. Det er en så skæbnesvanger ændring i dit liv, at du går fra at være barnløs og må se ind i en fremtid uden børn, til at man pludselig står med en positiv graviditetstest,” husker Kit Ballermann.

En kæmpe myte

I dag hjælper hun selv par, som står i den samme situation, som hun selv gjorde. Værktøjskassen, som Kit arbejder med, er akupunktur, vitamin- og mineraltest med et gennemgående fokus på kost, livsstil, kosttilskud, som vil kunne optimere et fertilitetsforløb.

”Parrene får at vide, at de bare skal gå hjem og slappe af, og at det var ærgerligt, at det ikke lykkedes denne gang. Det er en kæmpe myte, at man ikke kan gøre noget selv for at forbedre sin hormonbalance i kroppen i forbindelse med fertilitetsbehandling. Det passer simpelthen ikke, og det skal vi have gjort op med her i 2023,” lyder der fra terapeuten.

Læs resten af artiklen i den trykte udgave eller her på netavisen.

Del denne artikel:

  • Email a link to a friend (Opens in new window) Email
  • Tweet
  • Share on Threads (Opens in new window) Threads

Related

 
 
 
 

Relaterede Artikler

I Vestbyen har Karin skabt et trygt rum for tanker
Nyheder

I Vestbyen har Karin skabt et trygt rum for tanker

18. maj 2026
Nyt lokalt tilbud om fodpleje i Bygaden
Nyheder

Fodpleje: Sådan gøres fødderne klar til foråret

8. maj 2026
Karen vil give gratis hjælp til forældre med syge børn
Nyheder

Nyt tilbud skal støtte familier med alvorlig sygdom tæt inde på livet

7. maj 2026
Nyt lokalt tilbud om fodpleje i Bygaden
Nyheder

Fodpleje efter vinteren: Hvad du bør vide

15. april 2026
Maddox har åbnet egen frisørsalon i forældrenes kælder
Nyheder

Maddox har åbnet egen frisørsalon i forældrenes kælder

14. marts 2026
Næste
Nordjylland får 280 nye hjertestartere

Nordjylland får 280 nye hjertestartere

Hasserisavis.dk

Hasseris Medier
Hasseris Bymidte 21
9000 Aalborg
Tel: +45 22 87 47 44
info@hasserisavis.dk
CVR: 42993077

 

Redaktionelt

Hasserisavis.dk ønsker at øge den generelle viden om området ved at fortælle både store og små historier med interesse for borgerne i vores dækningsområde.

Vores redaktionelle stil er venlig og faktabaseret, og vi stræber efter objektivitet i gengivelsen af politiske synspunkter.

 

Redaktionen

 

Seneste aviser

Nr. 1 2026

Nr. 2 2026

Nr. 3 2026

Nr. 4 2026

Nr. 5 2026

Nr. 6 2026

Arkiv

Om os

Hos Hasserisavis.dk stræber vi efter at bringe relevante og interessante nyheder fra vores lokalsamfund. Vi er tilgængelige både online og som papiravis, der udkommer 12 gange årligt.

Vi er stolte af vores rolle som bydelens stemme og opfordrer læsere til at bidrage med historier og synspunkter.

 

Bliv meddeler

 

Ingen resultater
Vis alle resultater
  • Nyheder
  • By & Bolig
  • Erhverv & Samfund
  • Kultur & Aktiviteter
  • Sport & Sundhed
  • Velvære & Livsstil
  • Hasseris Lyd
  • Redaktion
  • Annoncering
  • Arkiv
  • Læserhistorier

© 2026 JNews - Premium WordPress news & magazine theme by Jegtheme.