Aalborg Kommune har i 2022-budgettet afsat 1 mio. kr. til modernisering af Hasseris Bibliotek. I samarbejde med ejeren af Hasseris Bymidte, Keld Gregersen, er det ambitionen at bringe Hasseris Bibliotek op til nutidig standard.
Som et led i moderniseringen af hele Hasseris Bymidte er ejeren, Keld Gregersen, nu i gang med at planlægge detaljerne for forandring af den bygning, der bl.a. huser blomsterbutikken Vitae Flora, ejendomsmægleren Home og Hasseris Bibliotek.
I sit 2022-budget bevilgede Aalborg Kommune 1. mio. kr. til Hasseris Bibliotek, og lige nu er en ansøgning om forhåndsgodkendelse af projektet på vej gennem By- og Landskabsforvaltningen.
’Drejer’ biblioteket
I planen indgår en åbning med glasfacader mod torvet, og en udbygning med et forsænket stueplan mod Circle K. Ovenpå udbygningen er det planen at lave en beplantet tagterrasse. I begrundelsen for at forsænke udbygningen anføres det, at man ønsker at bevare den eksisterende bygnings karakteristiske altanbånd.
Arealet af bygningen forøges med ca. 400 m2., hvilket åbner mulighed for at placere en ny butik i den vestlige ende af bygningen, ved at man – populært sagt – ‘drejer’ biblioteket.
Søges dispensation
Indgangen til biblioteket bevares, medens toiletter m.v. flyttes ind centralt i bygningen. Indgangen til Home flyttes ud mod torvet, medens det ikke fremgår, hvordan tilbygningens areal bag Vitae Flora og Home fordeles.
Vitae Flora disponerer i dag over gårdområdet bag butikken, og et udhus, som iflg. planen skal nedrives. Det samlede bebyggede areal angives til 5.872 m2., hvilket er en stigning på ca. 400 m2. og dermed en overskridelse af den tilladte bebyggelsesprocent for området, som der søges dispensation til.
Et synligere bibliotek
Vi har kontaktet Gitte Fisker, som er leder af Lokalbibliotekerne, for at høre lidt om deres tanker og idéer ifm. ombygningen af Hasseris Bibliotek.
Hvilke forbedringer ser I ift. den nuværende filial?
“Glasfacaden ud mod torvet vil gøre biblioteket mere synligt og tilgængeligt ift. nu, hvor det ikke er muligt at kigge ind til biblioteket. Det giver os mulighed for at give biblioteket et indretningsmæssigt løft. Vi får mulighed for at nytænke biblioteksudbuddet med naboen i det nye lejemål.”
Lever planen som helhed op til jeres ønsker om ‘fremtidens bibliotek?
“Ja.”
Hvordan vil besøgende kunne mærke forbedringerne?
“Vi forventer et mere moderne og lækkert udtryk. Biblioteksbesøget kan beriges med en kop kaffe mv. fra naboen. Vi kommer til at tilpasse og samskabe bibliotekets indhold med borgerne i området.”
Er der forhold i planen, som I gerne så ændret?
“Ikke umiddelbart – vi føler os godt involveret i planen.”
Nabo til Lagkagehuset
Hvordan vurderer I den direkte adgang mellem Biblioteket og Lagkagehuset?
“Hvis naboen bliver Lagkagehuset, synes vi der kan komme en fin synergi, hvor gæsten kan købe sig en kop kaffe og tage med ind og nyde i biblioteket.”
Kunne I forestille jer at lave en læsecafé i samarbejde med Lagkagehuset?
“Vi har ikke talt om at lave et fællesområde med Lagkagehuset. Men man kunne da sagtens forestille sig, at vi kunne finde ud af noget samarbejde på forskellige måder.”
Læs resten af artiklen i den trykte udgave eller klik her.





















